Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 listopada 2020 imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Warsztaty Teatralne 2011

Katarzyna Wodowska   
środa, 03 sierpnia 2011 23:46

warsztaty2011Od 29 lipca w Radzyniu odbywa się XVI edycja Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych "Dialogi".

W warsztatach uczestniczy młodzież i instruktorzy teatralni z Ukrainy i Polski. Przyjechali, aby szlifować umiejętności gry aktorskiej, nabyć doświadczenia. – Ćwiczymy, pracujemy nad sobą, nad głosem a przy okazji przygotowujemy spektakl – mówi Joanna Winnik uczestniczka „Dialogów".

W warsztatach bierze udział 12 osób z Radzynia, Białej Podlaskiej, Warszawy, Trzebieszowa, Opola Lubelskiego a nawet ze Lwowa. Przyjechali, żeby miło spędzić czas, czegoś się nauczyć, przeżyć przygodę, zdobyć nowe doświadczenia i znajomości. Część z tych osób już kolejny raz uczestniczy w warsztatach. Co robią, aby pogłębić umiejętności aktorskie? – Przedmiotem działań jest ogólnie tematyka ekspresji poprzez ruch. Wykładnią warsztatu teatralnego jest trening sprawności aktorskiej z dużym naciskiem na fizyczność z elementami pantomimy i sprawność ruchową oraz pracę z tekstem. Działania warsztatowe wymagają od uczestników dużej aktywności, przełamywania barier i schematów ruchowych co pozwala na swobodne posługiwanie się swoim ciałem w procesie twórczego działania. Uczestnicy spotykają się z elementami improwizacji ruchowej opartej na dialogu w grupie – tłumaczy Janusz Szymański jeden z prowadzących.

Zajęcia odbywają się trzy razy dziennie w cyklach po 2,5 h. Jak wyglądają z punktu widzenia uczestnika? – Uczymy się swego ciała, jego poczucia, aby czasem to ono nami kierowało a nie sam umysł – tłumaczy 21 – letnia Agata. - Ćwiczymy, pracujemy nad sobą, nad głosem a przy okazji przygotowujemy spektakl – dodaje Joanna Winnik. W tym roku uczestnicy przygotują sztukę Patricka Suskinda „Historia pana Sommera". – To jest niełatwa historia człowieka, który jest kimś wyjątkowym a którego społeczeństwo niekoniecznie akceptuje. Może to być lustro dla społeczności małego miasteczka. Dzięki temu spektaklowi może napłynie jakaś refleksja. Może tutaj też jest jakiś pan Sommer? – zastanawia się Agata. – To historia o tym, że każdy człowiek ma w sobie wartość, że każdy ma swoją historię – dodaje Kuba. – Ja myślę, że w każdym z nas jest jakiś pan Sommer – stwierdza uczestniczka w Ukrainy. Historię według Suskinda zasugerował Jarosław Paczkowski drugi z prowadzących. – Jeżdżę po małych miasteczkach. Wiem, że nie jest tak prosto i lekko takim ludziom jak pan Sommer. Obserwuję to. Nie ma możliwości zmiany. Nie widzę. Dlatego wybrałem ten spektakl, to taka chęć wypowiedzenia swojego zdania. To sztuka o trudnych i jednych z najważniejszych momentach w życiu. Historia kończy się nienajlepiej, ale w dziwny sposób to akceptuję – tłumaczy instruktor. Jarosław Paczkowski to aktor i nauczyciel teatralny, występował w wielu teatrach w Polsce, pracujących w różnych od siebie technikach gry: dramacie (Teatr Polski we Wrocławiu), Teatrze Ekspresji w Gdańsku, teatrze lalek, pantomimy. Był aktorem wielu eksperymentalnych grup, m.in. Grupie Działań Teatralnych Jacka Zuzańskiego, Teatrze Formy, Teatrze na Bruku, Teatrze Kalong. Obecnie występuje w Klinice Lalek i Wrocławskim Teatrze dla Dzieci. Już po raz trzeci prowadzi warsztaty w Radzyniu. – Miałem okazję kilka razy zagościć w Radzyniu Podlaskim i zaprzyjaźnić się z tym miastem. To są dla mnie szczęśliwe chwile i dni. Uwielbiam przyjeżdżać tam, gdzie młodzież chce się czegoś nauczyć. A tu przyjeżdżają ludzie niekiedy z odległych zakątków naszego kraju i z zagranicy. Ćwiczymy bardzo dużo, bo tak naprawdę nie mamy ograniczenia – mówi Paczkowski. Zwraca uwagę na potrzebę upowszechnienia teatru w Radzyniu. – Myślę, że już najwyższy czas, aby w Radzyniu zaistniał Festiwal Teatralny. Może na początku niewielki, może tylko przez 3 dni, ale to czas, aby miasto zatętniło teatrem przynajmniej raz w roku – podsumował Jarosław Paczkowski.

Instruktorzy i wszyscy uczestnicy XVI Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych "Dialogi" serdecznie zapraszają na spektakl „Historia pana Sommera", który wystawią na scenie radzyńskiej „Oranżerii" w sobotę o 19.00. Następnie wystąpią studenci z Akademii Teatralnej w Białymstoku. Pokażą spektakl o dość kontrowersyjnym tytule „Sztuka pierdzenia".

{morfeo 906}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.