Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 lipca 2022 imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz

Upamiętnią ofiary Akcji Reinhardt

Tadeusz Pietras - Prezes RTR   
środa, 22 czerwca 2022 06:00

ZaproszenieRadzyńskie Towarzystwo Regionalne zaprasza Władze samorządowe Powiatu Radzyńskiego, Radzynia Podlaskiego i Gminy Radzyń Podlaski oraz Mieszkańców na uroczystość upamiętnienia ofiar Akcji Reinhardt w 80 rocznicę jej rozpoczęcia. 

Uroczystość odbędzie się 23 czerwca 2022 r. o godz. 16.00 przed pomnikiem na Cmentarzu Żydowskim w Radzyniu Podlaskim przy ul. Lubelskiej.

W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. niemieccy okupanci rozpoczęli likwidacje getta w Lublinie. Wydarzenie to zapoczątkowało tzw. Akcję Reinhardt, która miała na celu zagładę ludności żydowskiej zamieszkującej obszar Lubelszczyzny. Mordy niewinnej ludności trwały do 4 listopada 1943 r. do tzw. Aktion Enternfest. Według historyków Akcja Reinhardt pochłonęła od 1,5 do 2 milionów ludzkich istnień.

W 80 rocznicę od rozpoczęcia tych tragicznych wydarzeń Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Pracownia Studiów nad Holocaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL, zaprosiły wszystkie lubelskie gminy do udziału w Ogólnopaństwowych Obchodach, które będą trwały do 4 listopada 2023 r.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.