Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 września 2021 imieniny: Ireny, Józefa

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Spomlek i Esmlecz łączą siły

Mariusz Szczygieł   
piątek, 19 lutego 2010 12:56

Spomlek i Esmlecz łączą siłyZarządy Spółdzielczej Mleczarni Spomlek i Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej w obecności Rad Nadzorczych podpisały w dniu 16 lutego listy intencyjne w sprawie połączenia obu podmiotów. Powinno ono nastąpić jeszcze w 2010 roku. To pierwszy etap realizowanej przez Spomlek strategii konsolidacji, której głównym celem jest zbudowanie szerokiej platformy produktowej.

Decyzja Rad Nadzorczych Spomleku i ESM jest naturalną konsekwencją współpracy, która od ubiegłego roku łączyła obie firmy. Obejmowała ona produkcję serów w oparciu o receptury z Radzynia Podlaskiego pod opieką tamtejszych serowarów. Marketingiem, sprzedażą i dystrybucją zajmował się Spomlek. Obopólne korzyści zaowocowały planem połączenia obu spółdzielni.

– Kluczowy był dla nas fakt, że Elbląska SM podobnie jak Spomlek specjalizuje się w produkcji żółtych serów i od lat utrzymuje ich wysoką jakość. Choć jej moce produkcyjne są kilkukrotnie mniejsze od naszych, wydatnie wzmocnią pozycję Spomleku w tym sektorze rynku i umożliwią dalszy rozwój naszych kluczowych marek – powiedział Edward Bajko, Prezes Zarządu SM Spomlek. – Naszym wspólnym celem jest zwiększenie ilości skupowanego i przetwarzanego w Elblągu mleka oraz włączenie części powstających tam produktów do naszej krajowej i eksportowej dystrybucji. Chcemy też, poprzez rozbudowanie oferty dla miejscowych konsumentów, silniej powalczyć o rynek regionalny, obejmujący obok Elbląga także Trójmiasto, wschodnią część Pomorza i Kujaw oraz Warmię.

Władze obu spółdzielni uzgodniły, że połączony podmiot będzie kontynuował działalność pod nazwą Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z siedzibą zarządu w Radzyniu Podlaskim. Oddziałem w Elblągu, w skład którego wchodzi również zakład produkcyjny w Młynarach, kierował będzie obecny zarząd ESM. Plan połączenia nie przewiduje zwolnień pracowników w żadnym z zakładów. Członkami powiększonej spółdzielni staną się automatycznie i na identycznych zasadach wszyscy dotychczasowi spółdzielcy z Radzynia Podlaskiego i Elbląga. Ujednolicenia stawek za surowiec mogą spodziewać się dostawcy ESM.

– Możliwość uzyskania wyższych kwot przez naszych członków – dostawców mleka była jednym z najważniejszych czynników, przemawiających za połączeniem ze Spomlekiem. Spodziewamy się, że spowoduje to wzrost zainteresowania współpracą ze strony innych rolników z naszego regionu. Zyskają na tym zarówno oni sami, jak i pracownicy spółdzielni – podkreśla Józef Kaczyński, Prezes Zarządu Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Priorytetem Spomleku będzie konsekwentne umacnianie pozycji na rynku ogólnopolskim, czemu służy m.in. wprowadzenie Serenady, pierwszej polskiej marki obejmującej wyłącznie sery żółte. Trwają też prace nad nową marką serów szlachetnych, których spółdzielnia z Radzynia Podlaskiego jest największym krajowym producentem. Nie oznacza to jednak, że z rynku znikną artykuły, z których znana jest ESM. Klienci nadal będą mogli zaopatrywać się w tak popularne w regionie produkty jak: ser salami królewieckie, masło naturalne oraz twarogi naturalne.

Połączenie z Elbląską Spółdzielnią Mleczarską nie jest jedynym przedsięwzięciem konsolidacyjnym, nad którym pracuje obecnie Spomlek. Bliski finalizacji jest również projekt aliansu strategicznego ze spółdzielnią o podobnej wielkości, ale nieco odmiennym profilu produkcyjnym.

 

źródło: spomlek.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.