Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 lutego 2020 imieniny: Bogusza, Macieja * 2009 - Polska pokonała w Radzyniu 3:0 drużynę Włoch w tenisa stołowego, Andrzej Tarkowski został prezesem "Orląt"

Już niedługo

Na razie nie ma żadnych ciekawych wydarzeń w naszym mieście...
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Radzyń Podl.: Wierzyła, że pomaga wnukowi

Oficer prasowy KPP w Radzyniu Podlaskim, mł. asp. Piotr Mucha   
czwartek, 06 grudnia 2018 20:53

Stop oszustomWczoraj przed południem 82-letnia mieszkanka Radzynia Podlaskiego odebrała telefon stacjonarny. W słuchawce usłyszała głos mężczyzny.

Rozmówca przedstawił się za wnuka, mówił, że ma chore gardło i ochrypniętym głosem twierdził, że spowodował wypadek drogowy, w którym najechał na trzy osoby. Następnie z powodu, że nie mógł dłużej rozmawiać w słuchawce odezwał się głos osoby podającej się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz twierdził, że w ramach polubownego załatwienia sprawy wypadku jej wnuka, należy zapłacić pieniądze dla sądu w kwocie 32 tys. zł., po które zgłosi się przedstawiciel sądu. Po zakończonej rozmowie zadzwonił domofon w mieszkaniu starszej pani. Kobieta myśląc, że pomaga wnukowi wpuściła do mieszkania nieznajomego mężczyznę i przekazała mu 32 tys. zł. Była przekonana, że gotówkę przekazuje prawdziwemu urzędnikowi, by „ratować” wnuka. Teraz oszusta szukają policjanci.

PAMIĘTAJMY!!!

Sposób postępowania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o przekazanie pieniędzy. Powody wymagające nagłej „pomocy” finansowej są przeróżne. Najczęściej dotyczą wypadku drogowego lub innej nagłej sytuacji, gdzie pieniądze mają pomóc w uniknięciu konsekwencji. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” w celu potwierdzenia poprzedniego telefonu. Niestety po przekazaniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami urywa się. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

W dalszym ciągu apelujemy!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

 • zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi;
 • nie podejmuj pochopnych działań, daj sobie czas do namysłu;
 • skontaktuj się z rodziną i zweryfikuj informacje;
 • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom nieznajomym;
 • nie wierz w żadne fantastyczne okazje! nie ma takich!
 • nie udzielaj przez telefon żadnych informacji dotyczących danych osobowych, numerów kont bankowych, haseł do nich oraz stanu majątkowego;
 • nie ufaj osobom, które przez telefon podają się za Twoich krewnych;
 • nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych;
 • w przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji zawsze żądaj legitymacji lub identyfikatora;
 • nie informuj nikogo kiedy odbierasz emeryturę lub rentę;
 • zapamiętaj jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza Twój niepokój;
 • w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 112, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji N I G D Y nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

 

Komentarze  

 
#1 Bardzo ciekaweczarek_wfm 2018-12-07 20:39
Zastanawia mnie jedno skoro cały czas się mówi że emeryci ledwo wiążą koniec z końcem a tu proszę babcia od ręki wyciąga taką kasę i oddaje w pierwszej kolejności to trzeba przesłuchać najbliższych bo nie wierzę że wszyscy staruszkowie trzymają pod poduszką tyle kasy
 
 
#2 RE: Radzyń Podl.: Wierzyła, że pomaga wnukowiHT 2018-12-07 21:47
Dowcip roku - "funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!" :D

Moje doświadczenia są całkowicie inne.
 
 
#3 RE: Radzyń Podl.: Wierzyła, że pomaga wnukowisnajper116 2018-12-09 12:59
można robić kampanię informacyjne można mówić w kościele a i tak jak grochem o ścianę - Pan zadzwonił babcia kasę wydała ...... jak dotrzeć do starych aby byli bardziej ostrożni??
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.