Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 kwietnia 2024 imieniny: Leona, Tymona

Radzyńskie drużyny na podium!

Robert Mazurek   
czwartek, 26 maja 2011 08:47

Startująca w turnieju reprezentacja radzyńskiego I LOW dniach 20-21 maja br. w Biłgoraju odbył się finał wojewódzki XXXIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Uczestnikami turnieju były 3-osobowe drużyny wyłonione w eliminacjach oddziałowych.

Radzyński Oddział PTTK podczas turnieju reprezentowały po dwie najlepsze drużyny w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W gronie tym znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim (opiekun Monika Szostak) i w Szaniawach Matysach (opiekun Iwona Perczyńska), Gimnazjum w Sosnówce (opiekun Sabina Sakowicz) oraz nr 2 w Radzyniu Podlaskim (opiekun Dorota Staroń), a także I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim (opiekun Robert Mazurek).

Uczestnicy turnieju musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami, które wymagały zarówno wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych. Przeprowadzono test wiedzy krajoznawczej, turystycznej i topograficznej, konkurs ze znajomości przepisów ruchu drogowego, rozpoznawania roślin i zwierząt, kolarski tor sprawnościowy, praktyczną umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, ocenę odległości w terenie, rozpoznawanie zabytków województwa lubelskiego i Polski, a także turystyczny marsz na orientację. Dodatkowo każda drużyna musiała przygotować specjalną kartę do kroniki, na której prezentowała swoją szkołę oraz środowisko turystyczne.

Organizatorzy przygotowali również wiele dodatkowych atrakcji. W drugim dniu turnieju młodzież uczestniczyła w wycieczce, podczas której odwiedziła m.in. Zagrodę Sitarską w Biłgoraju.

{morfeo 726}

W klasyfikacji generalnej turnieju, w kategorii szkół podstawowych na najniższym stopniu podium stanęła drużyna z Szaniaw w składzie Ewa Juszczyńska, Paulina Sobiczewska i Gabriel Balwisz. Z kolei uczniowie SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim - Aleksandra Gątarczyk, Kacper Fijałek i Paweł Przegaliński uplasowali się na szóstym miejscu. W gronie gimnazjów trzecie miejsce zajęła drużyna z Sosnówki - Karolina Szutyk, Piotr Bujnik i Jędrzej Masztaleruk, natomiast czwarte uczniowie Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim - Jagoda Kowalczyk, Marta Sobieszek i Marcin Matuszewski. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych drużyny I LO w Radzyniu Podlaskim zajęły trzecie i szóste miejsce. Tworzyli je kolejno: Dorota Zając, Weronika Paszkowska i Karol Brzozowski oraz Łukasz Bednarczyk, Łukasz Śpiewak i Marcin Blicharz.

Jest to niewątpliwie turystyczny sukces radzyńskiego Oddziału PTTK, który w dużej mierze zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu Nauczycieli Kraju Ojczystego - podsumował udział w turnieju Bogdan Fijałek, prezes radzyńskiego Oddziału PTTK.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Słonecznik ozdobny nasiona
wtorek, 09 kwietnia 2024
noimage
Las przy krajowej 19ce
środa, 10 kwietnia 2024