Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 lipca 2022 imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Czterokrotny Mistrz Polski w Radzyniu. Orlęta zagrają z Pogonią Lwów

Marcin Łaskarzewski   
czwartek, 31 lipca 2014 19:50

Plakat promocyjnyZapraszamy Was na niezwykły i wyjątkowy mecz - na spotkanie międzynarodowe, a jakże Polskie.

Na spotkanie z drużyną, która kiedy w 1924 roku powstawał nasz klub, była już dwukrotnym Mistrzem Polski. Z drużyną, która ponadto, nigdy nie spadała z ekstraklasy. Z czterokrotnym mistrzem Polski - z Pogonią Lwów.

Dla naszego klubu konfrontacja z lwowianami będzie także swoistym "powrotem do korzeni'', ponieważ nazwa "Orlęta" została przyjęta przez nasz klub na cześć Orląt Lwowskich - bohaterskich, młodych obrońców miasta Lwowa.

Już w najbliższą niedzielę o godzinie 16-tej na naszym stadionie będziecie mogli zobaczyć mecz upamiętniający jubileusz 90-lecia Orląt-Spomlek, w którym to zmierzymy się z Pogonią Lwów.

Klub Pogoń Lwów działał w latach 1907 – 1939. W tym okresie był czterokrotnym Mistrzem Polski (w latach 1922, 1923, 1925, 1926) oraz trzykrotnie był vice-mistrzem (w latach 1932, 1933, 1935). W momencie wybuchu wojny klub ze Lwowa zajmował 3 miejsce w tabeli.

Po wojnie w oparciu o byłych piłkarzy Pogoni odtworzono w Bytomiu Polonię, która przyjęła niebiesko-czerwone barwy Pogoni Lwów. Kiedy nasz klub reaktywował działalność po II Wojnie Światowej pierwszym trenerem naszych piłkarzy był były piłkarz Pogoni Lwów Pan Tadeusz Bocheński.

Ciekawostką jest, iż także na cześć lwowskiego klubu niebiesko-czerwone barwy przyjęły m.in. Pogoń Szczecin, Odra Opole oraz jej bardziej utytułowana ostatnimi czasy imienniczka Odra Wodzisław Śląsk.

W obecnym kształcie lwowski klub został reaktywowany w 2009 roku, a swój pierwszy mecz rozegrał 10 października 2009 roku z drużyną Polonii Chmielnicki.

Aktualnie zespół Pogoni Lwów występuje w Premier Lidze Obwodu Lwowskiego, co jest odpowiednikiem naszej III ligi.

W ostatnich dniach klub ze Lwowa zdobył Puchar Kresów w turnieju rozgrywanym w Puławach, gdzie miedzy innymi pokonał naszego sobotniego sparingpartnera drużynę Wisły Puławy w stosunku 3:1, w niedzielę (27.07) natomiast pokonał drużynę TG Sokół Brwinów 12:0.

W najbliższą niedzielę zapowiada się naprawdę ciekawe widowisko w Radzyniu, na które w imieniu Zarządu Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski serdecznie Państwa zapraszamy.

Honorowy Patronat nad meczem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.