Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 maja 2022 imieniny: Aleksandry, Eryka

Już niedługo

Repertuar Kina Oranżeria 20.-22.05.2022 image
Repertuar Kina Oranżeria 20.-22.05.2022, 20.05.2022
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Objaśnienie znaków

 • A - nie kursuje w niedziele i święta
 • B - nie kursuje w soboty
 • D - nie kursuje 24, 25, 26, 31.12 i 01.01, w Wielką Sobotę i dwa dni Św. Wielkanocnych
 • E - nie kursuje w okresie wakacji szkolnych
 • F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
 • H - kursuje w wakacje
 • L - nie kursuje 25, 26.12 i 01.01 oraz w 1 i 2 Dzień Św. Wielkanocnych
 • N - nie kursuje 25.12 i 1 Dzień Wielkanocy
 • P - kurs pospieszny
 • S - kursuje w dni nauki szkolnej
 • T - nie kursuje 31.12
 • U - nie kursuje 25.12, 01.01 i 1 Dzień Wielkanocy
 • V - kurs przyśpieszony
 • W - nie kursuje 1.11
 • X - kurs objęty CAŁKOWITĄ telefoniczną rezerwacją miejsc, przedsprzedażą przez internet lub w kasach biletowych
 • Y - nie kursuje w Boże Ciało, 15.08, 11.11 oraz 6.01
 • g - nie kursuje w 24.12 i Wielką Sobotę
 • m - nie kursuje 24 i 31.12
 • n - nie kursuje 24 i 31.12 oraz w Wielką Sobotę
 • + - kursuje w dni świąteczne
 • 1,2,3,4,5,6,7 - kursuje w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele
 • 1-7 - kursuje od poniedziałku do niedzieli, itp.

Surfowanie nie tylko na oceanie, czyli polskie możliwości na desce

Drukuj

SurfingPełne napięcia zmagania z falą, endorfiny szalejące w całym ciele, ogrom pozytywnej energii i wyjątkowa społeczność sportowców. Coraz częściej wśród młodzieży, uprawiane jest surfowanie w zbiornikach wodnych z wykorzystaniem sztucznie tworzonych fal. Choć dyscyplina ta nie jest aż tak powszechnie znana w Polsce, to zaczęła zyskiwać coraz większe grono miłośników. Jest to sport dla małych i dużych. Warto się do niego odpowiednio przygotować oraz wyposażyć w porządny sprzęt. Niegdyś wiązane głównie z oceanami surfowanie jest obecnie możliwe nawet w Polsce.

Surfing wszędzie i dla każdego?

Znane szczególnie z zagranicznych filmów surfowanie, było zawsze domeną wakacji w ciepłych krajach. Polskie warunki niezbyt sprzyjają temu sportowi. Mimo obecności w naszym kraju szkół surfowania jest to bardzo ograniczona dyscyplina. Jest jednak sposób by temu zaradzić. Generowanie sztucznych fal może pozwolić na wiele rodzajów sportu wykorzystującego surfing, praktycznie wszędzie. Zarówno w naturalnych zbiornikach, jak i zamkniętych halach, zarówno ci najmłodsi jak i starsi, mogą poczuć wyjątkowe korzyści płynące z wodnych zabaw na desce. Sport ten jest na fali wznoszącej popularności szczególnie od 2017 roku kiedy odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski wykorzystujące tę dyscyplinę.

Sztuczna fala i prawdziwe emocje

W Polsce przede wszystkim znany jest wakesurfing z wykorzystaniem motorówek. Polega to na generowaniu sztucznych fal podczas manewrowania motorówką, tak by surfer miał możliwość ich wykorzystania. Oczywiście jest tutaj potrzebny odpowiedni sprzęt. Warto więc wybrać motorówkę, która pozwoli na wytwarzanie różnych fal, w zależności od tego czy surfer jest prawo, czy lewo nożny. Niektóre sprzęty potrafią generować fale kilkunastometrowej długości. Oczywiście ważne są też umiejętności zarówno osoby kierującej motorówką jak i oczywiście surfera. Można skorzystać ze specjalnych szkół dla jednych i drugich. Sport ten daje bardzo dużo emocji i zabawy, ale pamiętać trzeba, że potrafi być niebezpieczny jeśli się nie jest wyszkolonym. Technika jest tutaj bardzo ważna, a utrzymanie się na desce nie jest łatwe. Przede wszystkim trzeba regularnie trenować i umieć dobrze pływać, a ćwiczenia, nie tylko w wodzie, zręczności i równowagi bardzo pomagają. Kolejną ważną rzeczą jest strój. Można znaleźć wiele typów, bardzo poleca się piankowe kombinezony, które dają wielką swobodę i komfort. Ostatnia sprawa to oczywiście deska. 

Polskie zawody na deskach surfingowych

Pierwsze Mistrzostwa Polski w wakesurfingu miały miejsce w 2017 roku nad Zalewem Zegrzyńskim. Zawodnik z wykorzystaniem specjalnej deski wakeboard, miał za zadanie jak najpłynniej pokonywać fale generowane przez motorówkę oraz dokonać efektywnych akrobacji punktowanych przez sędziów. Każdy przejazd trwał dwie minuty, a zawodnik miał możliwość przewrócić się dwa razy. Po trzecim kończył się przejazd. Finały miały już inny podział czasowy. Warto wspomnieć tutaj zwycięzców:

 • Kobiety

 1. Mistrzyni Polski — Gosia Strojek

 2. Wicemistrzyni Polski — Monika Kołaczkiewicz

 3. Druga Wicemistrzyni Polski — Magdalena Syrek

 • Mężczyźni

 1. Mistrz Polski — Kuba Poszepczyński

 2. Wicemistrz Polski — Aleksander Lange

 3. Drugi Wicemistrz Polski — Wojtek Poszepczyński

Akrobacje dokonywane w tej dyscyplinie podczas pierwszych Mistrzostw Polskich to między innymi:

 • Boardslide — przypomina ruch slalomowy i polega na ślizganiu się z dołu fali do góry (jest też odmiana z wybiciem).

 • Grab — znany trick polegający na łapaniu się za krawędź deski.

 • 360' tka —  polega na dokonaniu pełnego obrotu w poziomie razem z deską.

 • 180' tka — polega na dokonaniu półobrotu w poziomie razem z deską.

Istnieje wiele tricków i ich mniej lub bardziej zaawansowanych kombinacji, co daje dużo możliwości wykazania się. Na ich wykonanie pozwalają specjalne deski dostosowane do warunków wodnych. Są też inne bliźniacze zmagania z wykorzystaniem elementów wakeboardu. Wartym wspomnienia jest tutaj Nikolas Plytas, grecki zawodnik, który połączył wakeboard i snowboard, tworząc śnieżną odmianę wakeboardu. Dzięki wykorzystaniu superszybkich skuterów i naturalnych elementów krajobrazu, śniegu, wody i przeszkód, powstała zadziwiająca dyscyplina, która choć nowa, już zaczęła kusić innych. Istnieje również sport zwany kitesurfingiem, który wykorzystuje specjalne latawce zamiast motorówek.

Korzyści z wodnego sportu

Nie ważne czy celem surfowania są zawody, czy zabawa i samodoskonalenie, czy też integracja z przyjaciółmi. Wodne sporty dają wiele korzyści. Polepszanie więzi, tworzenie nowych relacji z ciekawymi osobami ceniącymi podobne wartości, czy przyjemna rywalizacja. Może to być też po prostu wymiana doświadczeń w dobrym towarzystwie. Można popracować nad sylwetką, nie tracąc przy tym radości i poczucia zabawy. Regularne surfowanie potrafi zadziwiająco dobrze wpłynąć na zdrowie i psychikę. Poprawia metabolizm i odporność, dzięki czemu wydłuża życie. Minimalizuje możliwość depresji i daje dużo pewności siebie oraz otwartości na innych. To doskonały sposób na pozbycie się negatywnych emocji i polepszenie życia w wielu aspektach. W dodatku  nauka jest możliwa już dla najmłodszych i odbywa się poprzez zabawę, a prowadzą ją doświadczeni instruktorzy. Dzięki temu rozwój dziecka jest o wiele bogatszy i pozwala zyskiwać pewność siebie i otwartość od małego. 

Dzięki pomysłowemu podejściu do tworzenia sztucznych fal surfowanie jest możliwe nie tylko na wybrzeżach oceanicznych, ale również w zbiornikach śródlądowych. Nie trzeba wybierać się do ciepłych krajów, by poczuć zbawienne korzyści wynikające z tej dyscypliny sportu. Odpowiednie przeszkolenie w manewrowaniu motorówką, systematyczne treningi surfera i porządny sprzęt, potrafią przynieść wiele zabawy i nie tylko. Społeczność surferów nawet w Polsce jest już wielka i stale rośnie. Pełni  pozytywnej energii ludzie z całego kraju wspólnie rozwijają swoją pasję, a ci, którzy się pokuszą, mogą nawet wejść na podium w Mistrzostwach Polski. To sport dla każdego, młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn. Szalone akrobacje i potężna dawka energii sprawiają, że życie nabiera barw.