Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 czerwca 2024 imieniny: Bogny, Florentyny

GROT 1/2013

Piotr Matysiak   
środa, 06 lutego 2013 01:35

grot-1301Rok 2012 za nami.

Pomimo światowego kryzysu oraz powszechnie zapowiadanego na 21 grudnia końca świata, jakoś udało nam się dożyć stycznia 2013. Dzięki temu mieliśmy możliwość uczczenia 150 – lecia wybuchu Powstania Styczniowego i 50 - lecia nadania imienia Szkole Podstawowej nr 1. Obchodzenie tych dwóch jubileuszów naraz, ma niezwykle symboliczne znaczenie. Z jednej strony w zadumie pochylamy się nad ogromną ofiarą narodu polskiego, a z drugiej świętujemy wieloletnie istnienie czegoś o co walczyli powstańcy - polskiej szkoły. Już w niedzielę 20 stycznia uroczystości rozpoczęło Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.

Członkowie stowarzyszenia w powstańczych strojach przemaszerowali z Marynina ulicą Powstania Styczniowego na ulicę Powstańców Styczniowych, gdzie na grobie pomordowanych w 1863 roku Polaków zaciągnęli honorową wartę i zapalili znicze. Zdjęcie z tego wydarzenia trafiło na okładkę Grota, a na stronach 6 i 7 przeczytacie Państwo więcej o powstaniu stowarzyszenia. Kolejne oficjalne uroczystości odbyły się we wtorek w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w środę 23 stycznia pod mogiłą powstańców i w Radzyńskim Ośrodku Kultury, gdzie miejsce miała specjalna, uroczysta Sesja Rady Miasta i Powiatu. O tym wszystkim piszemy na pierwszych stronach Grota. Okrągły jubileusz obchodził również burmistrz Witold Kowalczyk. W grudniu ubiegłego roku minęło 10 lat odkąd mieszkańcy Radzynia po raz pierwszy obdarzyli jego osobę zaufaniem podczas wyborów na stanowisko burmistrza naszego miasta. Obszerny wywiad z włodarzem publikujemy na stronach 8 i 9. Niewątpliwą atrakcją dla osób kolekcjonujących nasze czasopismo jest okazjonalna wkładka (trzy środkowe składki Grota), którą przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1. Zapraszamy do lektury.

Kliknij i powiększ:

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.