Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 grudnia 2023 imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Ludzie, podnieście ten krzyż!

Mirosław Piasko   
sobota, 15 października 2011 11:19

Ludzie, podnieście ten krzyż!Cztery kilometry za Wohyniem, tuż za tablicą informująca o końcu miejscowości Wohyń, na łuku drogi w kierunku Milanowa leży powalony przydrożny krzyż. Czy naprawdę nikt go nie widzi?

Od jak dawna on już leży? Jestem amatorem fotografem, a co za tym idzie, z reguły nie umknie mi żaden szczegół. Zdjęcia, które zrobiłem są przerażające, ponieważ udowadniają, jak my - Polacy traktujemy naszą wiarę.

Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w kontekście tego, co ostatnio dzieje się na polskiej scenie politycznej. W mediach wszczęto zaciekłe dyskusje, gdy poseł Palikot podniósł sprawę zdjęcia krzyża w sali sejmowej. Ogromna część społeczeństwa jest tym faktem zbulwersowana, lecz – jak widać – widzimy drzazgę w czyimś oku, ale nie dostrzegamy belki we własnym. Belki bardzo widocznej, trudnej do przeoczenia dla kierowców, rowerzystów czy przechodniów.

Tak, nigdy nie popierałem pomysłu umieszczenia krzyża w Sejmie, ponieważ ludzie, którzy go zawieszali robili to dla polityki i korzyści marketingowych swojej partii. Wszyscy wiemy, w jakich okolicznościach ten krzyż był zawieszany (nocą bez kapłanów). Ale jeżeli już został zawieszony, niech tam pozostanie, jednak oczekuję ponownego zawieszenia w obecności biskupów i kardynałów oraz posłów i senatorów. Niech go zawiesi najmłodszy i najstarszy przedstawiciel posłów, tym bardziej, że zaczynanie nowej kadencji parlamentu od postulatu zdejmowania krzyża jest dalece nieprzyzwoite z uwagi na ogrom bezrobocia i biedy w naszym społeczeństwie. Może widok krzyża z ław poselskich ostudzi niektórych posłów od pomysłów idiotycznych, od których w naszym kraju nie przybędzie chleba dla zwykłych ludzi.

Nie zapominajmy jednak, że miarą wiary (ale także zwykłej ludzkiej godności i przyzwoitości) są działania codzienne, najczęściej nie mające wiele wspólnego z debatą publiczną. Dlatego apeluję do wszystkich, tych wierzących i niewierzących – podnieśmy ten krzyż!

krzyz-1krzyz-2krzyz-3krzyz-4krzyz-6krzyz-7krzyz-8

 

Komentarze  

 
#1 .prezespc 2011-10-15 13:35
Panie fotografie zdjecia pan robil a krzyza pan podniesc nie mogl ?
 
 
#2 -CHTOLT 2011-10-15 14:59
jw, można było krzyżyk podnieść, jeśli nie dało się inaczej oprzeć o drzewko. Należą się Panu podziękowania za tak wyczerpującą dokumentację fotograficzną,brakuje tylko zdjęcia od spodu ale to już chyba trzeba by zrobić jakiś mały podkop.
 
 
#3 pozdrawiam z Wohyniazbynieks 2011-10-15 15:33
Panie Mirku!
Bardzo fajnie, że dał Pan sygnał. Melduję, że informacja dotarła już do sąsiadów i duchownych z naszej parafii. Natychmiast zadziałali, w tej chwili już krzyż podniesiono i został odpowiednio zabezpieczony. Z wizji na miejscu wynika, że ten bardzo stary, spróchniały krzyż wywrócił się sam ze starości. Dobrze, że Pan Mirek go wypatrzył i poinformował. Podnieść go z pewnością sam nie mógł, bo w pojedynkę się nie dało. Jeszcze raz pozdrawiam
Zbyszek Smółko
PS. W ogóle bardzo dobry i rozsądny felieton Pan napisał, dziękuję.
 
 
#4 szkodanefzz 2011-10-15 15:35
szkoda, jak leżał, to fajne zdjęcia były.
 
 
#5 proszę...qwertyu 2011-10-15 16:47
.. nie pisac my Polacy, lepiej by było my katolicy. Polska nie jest krajem wyznaniowym, jak np. Arabia Saudyjska.

Co do sejmu proponuję również powiesic kilka innych symboli religijnych, może Gwiazdę Dawida albo półksiężyc, może Nergal też coś zaproponuje
 
 
#6 mocheryradzyniak95 2011-10-16 11:04
a mochery gdzie ??? bo vidac ze robia gvardie rydzyka jak v VAVIUE chronili to tu podniesc nie mogą
 
 
#7 obłuda!panzmoskwy 2011-10-16 15:48
Panie Mirku i Panie Zbyszku jak tacy wielcy z was społecznicy to sami postawcie ten krzyż, a nie walicie w mediach. Moja opinia na ten krzyż to żeby go nie podnosić. Mam tu zbieżne poglądy z Posłem Palikotem.
 
 
#8 ...Sharon 2011-10-16 16:26
Zgadzam się z użytkownikiem "qwertyu". Polska według konstytucji jest państwem świeckim, nie katolickim. Osobiście jednak nie popieram obecnych działań pana Palikota - uważam, że Polska potrzebuje masy innych zmian, ten jeden krzyż to najmniejszy problem.

Sam pan fotograf nie dałby rady podnieść tego krzyża, widać nawet na zdjęciu, że jest dość duży i ciężki. I wbrew pozorom, media są właśnie po to by zwracać uwagę na takie problemy, aczkolwiek na przyszłość radziłabym uważniej dobierać słownictwo ;)
"my - Polacy" to zdecydowanie niewłaściwe określenie w kontekście dalszej treści. Nie jestem katolikiem, ale jestem Polakiem. Nie wykreślajcie mnie z państwa ;)
 
 
#9 sprzątaniemaskarada 2011-10-17 09:24
Skoro już jesteśmy pośrednio przy temacie polityki dzięki kolejnemu krzyżowi, to zwracam uwagę, że zostały jeszcze niektórym plakaty do posprzątania po kampanii.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam pszenżyto
niedziela, 26 listopada 2023
noimage
Felgi stalowe 15 Opel Zafira
niedziela, 19 listopada 2023
UsÅugi spawalnicze
Usługi spawalnicze
środa, 29 listopada 2023