Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 stycznia 2022 imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Skąd czerpać wiedzę o epoce romantyzmu?

Artykuł partnera   
poniedziałek, 30 sierpnia 2021 05:30

Skąd czerpać wiedzę o epoce romantyzmu?Romantyzm to epoka, która wzbudza zainteresowanie wielu osób. Posiada ona ciekawe założenia, niesamowitą sztukę i niepowtarzalne prace literackie, przykuwające uwagę aż do czasów obecnych. Wszystkie dzieła, powstałe w tym nurcie są źródłem prawd o życiu i pierwowzorem wielu postaw ludzkich. Ich poznawanie to przyjemny i produktywny sposób spędzania czasu. Gdzie jednak poszukiwać informacji o tym okresie i skąd czerpać o nim wiedzę?

Internetowe wykłady 

W internecie można odnaleźć wiele wykładów zarówno polskich, jak i zagranicznych humanistów oraz językoznawców, zajmujących się tematyką romantyzmu. Przemowy te odnoszą się do zróżnicowanej problematyki okresu i pozwalają na jej poznanie w nowy, przełomowy sposób. 

Wystawy w muzeach

Odwiedzanie i zwiedzanie muzeów to jedna z ciekawszych form odkrywania romantyzmu. Liczne dzieła sztuki i przedstawione ich genezy, przybliżają do tego nurtu oraz jego twórców. Jest to miła forma spędzania czasu, która umożliwia otworzyć się na nowe zagadnienia. 

Podręczniki tematyczne

Podręczniki, w których przedstawiony został romantyzm, odnoszą się do jego wielu dziedzin i form, w jakich był przejawiany. Takim rozwiązaniem jest na przykład podręcznik “Ponad Słowami 2. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony”, który w wygodny i szybki sposób przedstawia dzieła wybitnych romantyków, a także odnosi się do wypowiedzi wielu znawców epoki. Jego oprawa graficzna jest przyswajalna zarówno przez uczniów, jak i dorosłe osoby, chcące poznać ten okres. Oprócz tego dogodnym źródłem poznawania wiedzy są także liczne przewodniki związane z tym tematem, ukazujące założenia, poglądy i przykłady dzieł romantyzmu. 

Pierwotne źródła wiedzy

Prace literackie, powstałe w tym wieku to najlepsze źródła informacji o tej epoce. Przeczytanie dzieł Mickiewicza, Słowackiego, Cypriana Norwida oraz zagranicznych pisarzy takich jak Goethe, Byron czy Puszkin przybliża pierwotną myśl romantyzmu i jej podstawy. Poruszają one różną tematykę, która pomimo wielu różnic, posiada zbliżone założenia i cechy. Zapoczątkowany dramat romantyczny oraz rozpowszechnione ballady to przykłady prawd, w które wierzyli romantycy. Dlatego warto zajrzeć do tych dzieł, aby móc odnaleźć w nich ważne zasady, którymi kierował się nurt. 

Dlaczego romantyzm jest ważny? 

Romantyzm to epoka, która zapoczątkowała wiele przemian społecznych, rozpoczętych od rewolucji francuskiej. Właśnie to wydarzenie wywarło wpływ na całą Europę i przyczyniło się do powstania nowych poglądów, którymi kierowali się mieszkańcy wielu państw. Cechy romantyzmu widoczne są w czasach obecnych, a dzieła napisane w tamtym okresie są źródłem prawd moralnych i pierwowzorem do nowoczesnych dzieł sztuki. Dlatego warto je poznawać, aby móc odnieść się do ówczesnych realiów i panującego światopoglądu.