Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 maja 2020 imieniny: Augustyna, Jaromira
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Czarnogóra na wakacje? 5 miejsc wartych odwiedzenia

REKLAMA   
wtorek, 11 czerwca 2019 07:00

CzarnogóraNajdłuższa plaża na Bałkanach, urokliwe zatoczki, majestatyczne góry, wciąż dzika i unikalna przyroda, krajobraz gór schodzący bezpośrednio do turkusowego morza, malowniczy kanion, niepowtarzalna bałkańska atmosfera, aromatyczna kuchnia – to między innymi z takich powodów Czarnogóra podbiła serca wielu naszych rodaków.

Jeśli i wy w tym roku zamierzacie odwiedzić ten kraj, sprawdźcie, które miejsca powinniście obowiązkowo zobaczyć!

Portowe miasto nad brzegiem zatoki

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest Kotor. Portowe miasto położone jest nad malowniczym brzegiem Zatoki Kotorskiej. Z trzech stron otaczają go masywy górskie. Sama zatoka natomiast ma cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana jako najdalej położony na południe fiord Europy. Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie, pełen zabytkowych budowli, klimatycznych, krętych, wąskich uliczek, nieregularnych placów oraz prawosławnych i katolickich świątyń. Stare miasto otoczone jest średniowiecznymi murami – przekraczając je mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie.

Otoczone górami

Obok Kotoru jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Czarnogórze jest Budva, miasto odgrodzone od lądu górami. Miłośnicy pieszych wędrówek powinni udać się na szczyt, któregoś z tamtejszych wzgórz i obejrzeć panoramę tzw. Riwiery Budvańskiej słynącej z urzekających plaż. Na szczególną uwagę zasługuje również Stare Miasto usytuowane na wysuniętym w głąb morza cyplu. Miasto to powinni też odwiedzić wszyscy miłośnicy teatru – co roku, od 1 lipca do 20 sierpnia w Budvie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny. To również doskonała baza wypadowa do znajdujących się w pobliżu Parków Narodowych Lovćen i Durmitor.

Skalista wyspa

Nieopodal Budvy znajduje się skalista wyspa z luksusowym kompleksem hotelowym, która ze stałym lądem połączona jest groblą komunikacyjną. Ta jednak jest zalewane w czasie przypływów. Z pewnością poznacie to miejsce, bo to właśnie ono bardzo często pojawia się w publikacjach turystycznych i na pocztówkach z Czarnogóry. Sveti Stefan przyciąga elity z całego świata z gwiazdami Hollywood na czele. Was również nie może więc tam zabraknąć!

Jezioro Szkoderskie

W Czarnogórze znajduje się również największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim. Jego 2/3 leżą w Czarnogórze, a 1/3 w Albanii. Znajdują się na nim liczne wyspy z zabytkowymi monasterami. Jezioro jest również domem dla wielu gatunków ptaków – to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie można zobaczyć dziko żyjące pelikany. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym w okolicy jest Virpazar.

Maleńkie i urokliwe

Na uwagę zasługuje również maleńkie miasteczko portowe - Perast - znajdujące się na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej. W miasteczku, które ma mniej niż 1 000 mieszkańców, znajdziemy liczne zabytki pamiętające czasy Republiki Weneckiej. W pobliżu, na wodach zatoki, są dwie charakterystyczne wysepki – Wyspa świętego Jerzego, nazywana niekiedy Wyspą Umarłych oraz Wyspa Matki Boskiej na Skale. Warto dodać, że Perast wraz z Kotorem i innymi okolicznymi miejscowościami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część tzw. Przyrodniczego i Kulturowo-Historycznego Regionu Kotoru.

To oczywiście tylko namiastka tego, co ma do zaproponowania ten piękny kraj. Więcej na jego temat dowiemy się na przykład w biurze podróży. I na zakończenie pamiętajcie - do Czarnogóry z Itaką – to najlepszy wybór!