Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 kwietnia 2024 imieniny: Erwina, Horacego

Czy dobrym ruchem było przejęcie pałacu? Dyskusja na sesji Rady Miasta

Michał Maliszewski   
sobota, 01 lipca 2017 07:00

Radny Jakub JakubowskiPodczas ubiegłej sesji Rady Miasta głos zabrał jeden z mieszkańców Radzynia Podlaskiego.

W swojej wypowiedzi zwrócił się do radnego Jakuba Jakubowskiego, który wyraził opinię na łamach jednej z gazet, że burmistrz Jerzy Rębek zrobił błąd przejmując pałac Potockich bez konkretnego planu jego zagospodarowania. Podczas obrad wywiązała się dyskusja pomiędzy mieszkańcem naszego miasta, radnym Jakubowskim, a burmistrzem, w której podkreślono nawet wielki patriotyzm włodarza Radzynia Podlaskiego.

- Bardzo zaskoczyła mnie wypowiedź radnego Jakuba Jakubowskiego, że popełniono błąd, że przejęto pałac – mówił mieszkaniec Radzynia Podlaskiego. – Według mnie pan burmistrz miał tyle przeszkód, tyle problemów by go przejąć i uważam, że jeśli dziś się podważa tę decyzję jest to duży błąd. Społeczeństwo czyta prasę i jeśli radny wypowiada się krytycznie to znaczy, że nie ma solidarności w radzie. Proszę wstrzymywać się od tego rodzaju stwierdzeń bo panie Jakubowski nie wiem czy pan ocenia właściwie patriotyzm pana burmistrza, bo on jest wielki – mówił Kazimierz Domański.

Radny Jakubowski wywołany do odpowiedzi odpowiedział mieszkańcowi: - Nie moją rolą jest oceniać wielkość patriotyzmu pana burmistrza. Prywatnie uważam, że jest on co najmniej tak wielki jaka pana uwielbienie do pana burmistrza. Moją rolą jest ocenić postępy w procesie zagospodarowania pałacu. Dwa lata temu, gdy podejmowaliśmy uchwałę o przejęciu tego zabytku byłem za, ale warunkowałem to tym, aby tam wprowadzić koncepcję zagospodarowania. Po dwóch latach tej koncepcji nie ma. Jestem zdania, że po tych dwóch latach błędem było przejęcie pałacu i łożenie przez ten czasz, bez konkretnego planu na jego zagospodarowanie, a najlepszym dowodem, że tego planu nie ma jest fakt, że do 30 września 2017 roku inżynierowie z Politechniki Lubelskiej będą pracować nad planami, ale czego one będą dotyczyć i co tam będzie tego precyzyjnie nie wiemy. Pozwolę sobie podtrzymać to zdanie. Mam nadzieję, takie krytyczne podejście w pana opinii jest niemniej patriotyczne – zakończył Jakub Jakubowski.

- Ja nie będę się wypowiadał na temat poziomu patriotyzmu nikogo, natomiast nie uważam za błąd przejęcia pałacu Potockich, a podstawowym argumentem jest to, że ma tam ciągle siedziba Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, Izba Karola Lipińskiego i wiele innych instytucji – głos zabrał burmistrz. – Chcę państwu powiedzieć, że tak jak pan Kazimierz zaznaczył, niestety jest to droga przez mękę jeśli chodzi o zdobywanie środków pomocowych. Jesteście państwo tego świadkami – odrzucony wniosek na renowację parku, odrzucony wniosek na pałac, a w tym czasie dwór w Bełczącu dostaje prawie półtora miliona złotych dotacji, a to ruiny zamku w gminie Krasnystaw otrzymują ponad 8 milionów złotych wsparcia, a nasz pałac – nic. Podejmuje kolejne działania niezrażony tymi niepowodzeniami, sprawy prowadzą sądy niezwisłe. Druga kwestia jest taka, że ja nie ustąpię i nie złożę takiego podpisu pod aktem, w którym bym wyzbywał się tego majątku, które miasto przejęło i uważam to za nasze narodowe dobro, które należy chronić tak, jak potrafimy – zakończył Jerzy Rębek. 

Za kilka miesięcy poznamy utworzony plan zagospodarowania pałacu. Pozostaje nam czekać.

170620-sesjarm-01170620-sesjarm-02170620-sesjarm-03170620-sesjarm-04170620-sesjarm-05170620-sesjarm-06170620-sesjarm-07170620-sesjarm-08170620-sesjarm-09170620-sesjarm-10170620-sesjarm-11170620-sesjarm-12170620-sesjarm-13170620-sesjarm-14170620-sesjarm-15170620-sesjarm-16170620-sesjarm-17170620-sesjarm-18170620-sesjarm-19170620-sesjarm-20170620-sesjarm-21170620-sesjarm-22170620-sesjarm-23170620-sesjarm-24170620-sesjarm-25170620-sesjarm-26170620-sesjarm-27170620-sesjarm-28170620-sesjarm-29170620-sesjarm-30170620-sesjarm-31170620-sesjarm-32

 

Komentarze  

 
#1 Autorytet. Czyżby komuna wracała ?gospodyni 2017-07-01 07:53
Komunistyczny agitator staje się autorytetem kto jest patriotą, a kto nie. Komuna dalej żyje, trochę w innej wersji.
 
 
#2 moje zdanieP.K. 2017-07-01 08:46
jakby ktoś odgrzebał moje wpisy sprzed dwóch lat znajdzie tam moją opinię, nie byłem za ani przeciw, wierzyłem tylko że Burmistrz ma jakiś plan tak jak opowiadał, teraz się okazuje że.. zwyczajnie kłamał, tak jak z pozostałymi swoimi obietnicami, zrzucić winę na innych że nie wyszło to każdy potrafi, obiecywać złote góry też, widocznie mieszkańcy Radzynia są na tyle głupi że wybierają tego co więcej obieca, tak sobie myśle może samemu wystartować w wyborach w takim razie, obiecam co tylko zechcecie a potem kilka lat będę brał ponad 10 tysięcy pensji, zatrudnię swoich kolegów, będzie super! :)
 
 
#3 "Patrioci" p. DomańskiegoKraków 2017-07-01 09:23
"Patrioci" Marks, Lenin, Bierut, Gomółka, Kiszczak, Jaruzelski, Rębek.
 
 
#4 Musi mieć Pan Panie Burmistrzu stalowe nerwyemeryt 2017-07-01 09:31
Jakubowski, Lecyk i Zawada swoim postępowaniem nie budują zgody w działaniach Rady a działają wyraźnie na jej niekorzyść. Starają się być totalną opozycją czerpiąc wzór od swoich zwierzchników. Ciekawie dla kogo oni to robią bo nie dla radzyńskiego społeczeństwa. Lubią po prostu być nagłaśniani. A rozdawanie przez nich bigosu i kiełbasek podczas głodowych porcji w szpitalu było tego jaskrawym dowodem. Możecie nie zgadzać się z Burmistrzem, ale róbcie w końcu coś konkretnego dla naszego miasta. Dotychczasowa wasza postawa jest kompromitująca. Dlatego zgadzam się w zupełności z opinią Pana Domańskiego.
 
 
#5 co z pałacem?zjp 2017-07-01 09:54
Wielka szkoda, że burmistrz nie stosuje się do tego co sam mówi: Cytat:
uważam to za nasze narodowe dobro, które należy chronić tak, jak potrafimy
Naród to nie tylko społeczeństwo Radzynia i trzeba było pałac narodowi zostawić!

Internet to takie fajne urządzenie, że jak coś w nim się znajdzie , to nie chce zniknąć :P !
Pod tym linkiem sprzed czterech lat jest plan zagospodarowania pałacu: https://iledzisiaj.pl/aktualnosci/4117-posel-jerzy-rebek-przedstawil-koncepcje-zagospodarowania-palacu.html
Co się stało z tym planem? Był taki piękny, wspaniały! I co???

Proszę sobie poczytać kolejny artykuł sprzed czterech lat: https://iledzisiaj.pl/aktualnosci/4177-za-nami-debata-o-losach-palacu.html
Bardzo ciekawa lektura w zderzeniu z tym co słyszymy teraz na temat pałacu z ust ówczesnych orędowników jego przejęcia!
 
 
#6 do emerytkylo79 2017-07-01 11:37
A swoją postawą Burmistrz to buduje zgodę?? Jak narazie to tylko było bo poprzednia ekipa zostawiła długi i trzeba po nich było oszczędzać. To co sam robi jest Tip Top ta ?? Nie sądzę żeby tak było. Przejęcie pałacu bez konkretnego planu było WIELKIM BŁĘDEM . Koszta utrzymania spadły na miasto . A tłumaczenie że dwór w Bełczącu czy ruiny zamku w Krasnymstawie dostały dotacje a radzyński pałac jest co najmniej śmieszne. Może Panie Burmistrzu warto byłoby zatrudnić człowieka czy firmę która pisała w wyżej wymienionych miejscowościach wnioski ?
Emeryt idąc Twoim tokiem rozumowania to sądzę że radni: Jakubowski, Lecyk i Zawada robią to dla Putina , Merkel , i oczywiście Tuska (najwiekszego zła według Pis) bo to oni są wszystkiemu winni. Wpisujesz się w retorykę rządzącej w Polsce partii idealnie. Kto ma inne zdanie ten jest wróg
 
 
#7 Bylem z patriota Kaziemradzyniak95 2017-07-01 12:33
W okregu podczas wyborów w komisji i powiem tylko ze parsknalem smiechem.

Praktycznie przespał wiekszosc a jak nie spał to do ludzi wywalał z tekstem by nie kradli kart wyborczych. No smiech i znieczulenie. A na probe zwrocenia uwagi wywalał ze młodziez wrecz gowniarz nie bedzie go pouczal. Komuch i tyle.


A pan Rebek to powaznie? Rokrocznie jest odnawiana wschodnia sciana- powaznie. A wszyscy byli tacy zadowoleni jak ten sie do loryta dopchal. By nie bylo - wolalem glosowac na Kotwice niz na (p)osła ktory przez te kadencje nic sie nie odezwal
 
 
#8 dywagacjaRacjonalista 2017-07-03 02:34
Podobno kilka lat temu poważna firma była zainteresowana stworzeniem w Pałacu Potockich pięknego hotelu, spa, restauracji, sal konferencyjnych, wtedy wkroczył poseł Rębek zaczął zbierać podpisy w ramach protestu przed wyzbywaniem się majątku narodowego! Inwestor się przestraszył, że jest opór społeczny i się wycofał.

Odpowiedzcie sobie na pytanie czy Pałac nie lepiej by służył lokalnej społeczności gdyby stał się hotelem który przyciąga setki turystów? Czy nie zyskaliby na tym wszyscy mieszkańcy?

Później Rębek obiecywał złote góry, przywoził Biereckiego który znów obiecywał złote góry, przeją na miasto koszty utrzymania tego obiektu, zatrudnił Panią Wasak, która miała tym Pałacem zarządzać, Radny Mazurek organizował jakieś spotkania na pokaz by wymyślić co w Pałacu ma się znaleźć, później brak umiejętności uzyskania prostych dofinansowań.

Lista wstydu i zaniechań Rębka w stosunku do Pałacu jest bardo długa!!! Dziwię się, że obecni Radni opozycyjni nie punktują tego!

Rębek działa na szkodę Radzynia i mieszkańców tego miasta a oczadzeni oparami PISu zdają się tego nie dostrzegać ignorując fakty.... smutne to...

kończy się powoli kadencja a pomysłów na Pałac jak nie było tak nie ma.....

Doszły natomiast koszty utrzymania Pałacu przez Miasto Radzyń, wcześniej za te koszty odpowiedzialny był Skarb Państwa. Właścicielem było społeczeństwo.

Dla mnie przejęcie Pałacu bez żadnego pomysłu jak go zagospodarować to była w czystej postaci niegospodarność!
 
 
#9 co z pałacem?zjp 2017-07-03 11:07
Cytat:
Odpowiedzcie sobie na pytanie czy Pałac nie lepiej by służył lokalnej społeczności gdyby stał się hotelem który przyciąga setki turystów? Czy nie zyskaliby na tym wszyscy mieszkańcy?
Pytanie czysto retoryczne! A jak ktoś ma wątpliwości, to niech się wybierze na wycieczkę do nie tak odległego Janowa Podlaskiego!

A dla leniwych i emerytów wycieczka wirtualna: http://www.zamekjanowpodlaski.pl/galeria
 
 
#10 RE: Czy dobrym ruchem było przejęcie pałacu? Dyskusja na sesji Rady Miastalukas1 2017-07-03 14:08
Tak trzeba było zrobić jak widać w linku zjp. Ściągneliśmy tylko sobie problem utrzymania pałacu, a tak ktoś zainwestowałby i pałac służyłby wszystkim. W tej chwili jest "nasz" jeśli chodzi tylko o utrzymanie, bo nawet wejść tam nie można nie licząc szkoły muzycznej i biblioteki. Najgorsza decyzja Radzynia od lat!
 
 
#11 RE: Czy dobrym ruchem było przejęcie pałacu? Dyskusja na sesji Rady Miastaniepokorny 2017-07-03 15:34
a może by tak zasięgnąć opinii prof. Balcarescu jak rozwiązać problem "nierentownego" pałacu? on przecież "skutecznie" rozwiązał problemy nierentownych zakładów przemysłowych i całych branż produkcyjnych na czele z monopolowymi, bankowymi czy rolnymi restrukturyzując je do gołej ziemi. Nie tylko my ale i nasze wnuki i prawnuki i praprawnuki będą czerpać ogromne zyski i bogacić się z pracy w tych licznych rodzimych i unowocześnionych zakładach przemysłowych. czemuby nie zrobić tego samego z pałacem?
 
 
#12 Nie jesteś niepokorny, ale ułomny.helikopter82 2017-07-03 23:07
Przejąć pałac. Naobiecywać , że się ma tyle propozycji jego zagospodarowanie. Wyszło , że naoszukiwać po trzech latach. Zamknąć na cztery spusty. Ładować pieniądze mieszkańców . I nie ma światełka w tunelu , że pałac zostanie zagospodarowany. No niech się przeprowadzą posłowie PiS. Nie podoba się obiekt na biuro posłom. Łódeczki po stawie parkowym też nie pływają. Nie byłoby krytyki , jeśli nie zostalibyśmy oszukani. To było zaplanowane oszustwo rządzącego.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Siano
wtorek, 16 kwietnia 2024