Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 maja 2022 imieniny: Filipa, Pauliny, Marianny - DZIEŃ MATKI
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Gospodarstwo Roku 2011 Spółdzielczej Mleczarni Spomlek wybrane

Arkadiusz Cyman   
czwartek, 24 maja 2012 11:31

Toyota Hilux - główna nagrodaMirosława i Andrzej Krzyżanowscy z miejscowości Miodusy Pokrzywne (woj. podlaskie) zwyciężyli w konkursie Gospodarstwo Roku 2011 Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. Licząca ok. 1 200 członków-dostawców spółdzielnia tego rodzaju zmagania zorganizowała po raz pierwszy. Wieńcząca rywalizację Gala Finałowa stała się wielkim świętem rolników.

Niezwykle uroczysta oprawa towarzyszyła ogłoszeniu wyników konkursu Gospodarstwo Roku 2011, zorganizowanego dla swoich członków przez Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek. W Gali Finałowej uczestniczyło ponad 200 osób: rolników, pracowników, przedstawicieli organizacji branżowych i władz samorządowych, firm współpracujących ze spółdzielnią i hodowcami bydła. Ponieważ końcowa klasyfikacja utrzymywana była w tajemnicy, odczytywanie kolejnych nazwisk z finałowej dziesiątki budziło coraz większe emocje. Całość odbyła się w formie znanej z ceremonii wręczenia Oscarów, między innymi z dowcipną parą prowadzących i prezentacjami laureatów nawiązującymi do zwiastunów filmowych.

Na takie atrakcje rolnicy zasłużyli, jak mało kto, bowiem rywalizacja nie była łatwa. Przez równych 12 miesięcy roku kwotowego (od 1 kwietnia do 31 marca), gospodarstwa poddawane były nieustannym ocenom. O punktacji decydowały m. in. jakość i wielkość produkcji, jej wzrost i jego dynamika, wydajność stada, współpraca z punktem zaopatrzenia w Spomleku oraz obserwacje instruktorów i lekarzy weterynarii. Na starcie stanęło 69 rolników, po kolejnych etapach odpadało 25 proc. z najmniejszą liczbą punktów. Wyłoniono w ten sposób finalistów, których dodatkowo odwiedziła specjalna komisja, składająca się z zasiadających w Radzie Nadzorczej przedstawicieli dostawców i pracowników Spomleku, kluczowych z codziennej perspektywy rolników.

Klasyfikacja końcowa:

1. Mirosława i Andrzej Krzyżanowscy, Miodusy Pokrzywne
2. Teresa i Wiesław Wnorowscy, Chojane Bąki
3. Monika i Tomasz Cieślikowie, Pokaniewo

4. Mariola i Adam Paczóscy, Korabie
5. Aneta i Antoni Protasiukowie, Nakory
6. Magdalena i Marek Dzwonkowscy, Szabły Młode
7. Aniela i Kazimierz Świerżyńscy, Nienałty Szymany
8. Ewa i Piotr Owczarscy, Dębowierzchy
9. Joanna i Dariusz Nasiłowscy, Skwierczyn Dwór
10. Maria i Janusz Skupowie, Skupie

Olbrzymie wrażenie na uczestnikach konkursu i gościach Gali zrobiły też nagrody. Zwycięscy gospodarze pojechali do domu samochodem Toyota Hilux, ozdobiony żółto-czarnymi barwami Serenady, niezwykle popularnej marki serów Spomleku. Zdobywcy kolejnych stopni podium odebrali nowoczesny sprzęt TV, a na pozostałych finalistów czekały tablety.

– W tego rodzaju konkursach chodzi o dwie rzeczy. Po pierwsze, to element budowania poczucia wspólnoty. Mamy bowiem przeświadczenie, że w dzisiejszych czasach jeszcze bardziej niż kiedyś spółdzielczość potrzebuje integracji. Naszych dostawców dzielą przecież nawet setki kilometrów, to już nie są wyłącznie sąsiedzi z kilku leżących obok siebie gmin. Na co dzień trudno byłoby im się spotkać w tak licznym gronie – wyjaśnia Edward Bajko, Prezes SM Spomlek. – Druga kwestia to stosunek do pracy rolników. Chcielibyśmy, aby ich sukcesy były mierzone nie tylko wielkością produkcji i comiesięczną zapłatą, ale też zwykłym ludzkim szacunkiem i uznaniem. I nie tylko przez innych dostawców, ale też przez pracowników i wszystkich związanych w ten czy inny sposób z naszą spółdzielnią. Owacje na stojąco, jakie zebrali państwo Krzyżanowscy pokazują, że ten cel udało się osiągnąć.

Trwają zapisy do kolejnej edycji rywalizacji. Konkurs Gospodarstwo Roku 2012 co prawda już trwa, ale organizatorzy zapewniają, że przez jeszcze kilka tygodni będą przyjmować zgłoszenia. Z zapowiedzi wynika, że wzrośnie pula nagród – w przyszłym roku samochody będą czekać na czołową trójkę.

Spomlek_1Spomlek_2Spomlek_4Spomlek_5

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.