Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 stycznia 2022 imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Skarga przewoźników na radzyński PKS

środa, 04 kwietnia 2012 06:00

PKS Radzyń PodlaskiPodczas ostatniej sesji miejskiej (30.03) odczytano skargę trzech przewoźników: Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łosicach, Międzyrzecu Podlaskim i prywatnego przewoźnika BP Tur z Bełżyc na opłaty za wjazdy na radzyński dworzec.

Skarga została wcześniej skierowana do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, w której jak twierdzą przewoźnicy, pobierane wysokie opłaty za wjazd na dworzec autobusowy w Radzyniu Podlaskim są niezgodne z prawem.

Od momentu, gdy administrowanie dworcem autobusowym przejął radzyński PKS, ceny zostały skomercjalizowane. Jak tłumaczył burmistrz podczas jednej z wcześniejszych sesji, przekazanie przedsiębiorstwu autobusowego punktu przewozu pasażerów miało wpłynąć na zmianę cennika. - Jako miasto możemy pobierać tylko złotówkę od każdego wjazdu. PKS może prowadzić działalność komercyjną, więc kwoty, jakie będzie pobierał, będą kilkakrotnie wyższe - tłumaczył w październiku Witold Kowalczyk.

Jako potwierdzenie swoich słów, przewoźnicy w piśmie powołują się na interpretację ustawy przez ministra transportu o zbiorowym transporcie publicznym, w której czytamy: oddanie dworca należącego do samorządu w gospodarowanie spółce, nie może wpływać na podniesienie cen za wjazd na dworzec, jakie widnieją w ustawie o transporcie publicznym. Administrowanie własnością samorządową nie upoważnia do wdrożenia zasad komercyjnych.

Swoje stanowisko w tej sprawie, przedstawiła komisja rewizyjna, która przypatrując się dokładnie tej sprawie uznała skargę za zasadną. - Komisja wnioskuje o rozwiązanie umowy dzierżawy zawartej w dniu 31.10.2011 roku z radzyńskim PKS dotyczącej wydzierżawienia przedmiotowej nieruchomości. Ponadto komisja wnosi o zwrot opłat pobieranych od dnia 1 listopada 2011 roku za korzystanie przez przewoźników z dworca przy ulicy Lubelskiej przez dzierżawcę PKS w Radzyniu na rzecz wydzierżawiającego Urzędu Miasta Radzyń Podlaski. Komisja stoi na stanowisku, że w powyższej sprawie należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w piśmie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie – odczytał stanowisko komisji wiceprzewodniczący Dariusz Bilski.

- Umowa dzierżawy z PKS-em została rozwiązana, z dniem 1 kwietnia br. zostały z przewoźnikami zawarte umowy, zgodnie z którymi koszt wjazdu na teren punktu obsługi pasażerskiej będzie wynosił 1zł. Radzyński PKS, korzystając z innych dworców płaci od 7zł do 16zł. Stało się jak się stało. Ustawodawca, który to ustalił, nie wziął pod uwagę tego, że 1zł za wjazd nie pokryje nawet kosztów administrowania tego punktu obsługi, ale jest ustawa i póki co musimy ją realizować – skomentował decyzję burmistrz.

 

Komentarze  

 
#1 Do naszych bossów samorząduqwertyu 2012-04-04 11:16
zajmie sie wami CBA za handel gruntami pod Tesco, oj zajmie ...


wiadomosci.gazeta.pl/.../...
 
 
#2 póki to nie "stuk puki"miastowy 2012-04-04 12:05
Ciekawe, czy to pan burmistrz skomentował sprawę przez "u" otwarte...
 
 
#3 no...Admin iledzisiaj.pl 2012-04-04 12:13
co racja, to racja... :oops:
 
 
#4 Adminiemiastowy 2012-04-04 17:20
W sumie każdemu się może zdarzyć. Proszę usunąć komentarz.
 
 
#5 To jest dworzec?JB 2012-04-06 20:24
To jakieś żarty. To nawet nie jest przystanek!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.