Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 listopada 2020 imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Końcowe prace w kaplicy Aniołów Stróżów

Karol Niewęgłowski   
wtorek, 30 sierpnia 2011 22:33

kaplica aniolOd kilku tygodni trwa ostatni etap prac remontowych w kaplicy pw. Aniołów Stróżów stojącej przy ulicy Sitkowskiego.

Kaplica, jak sądzono, wybudowana została na początku XVIII wieku. Przez wiele lat służyła staremu szpitalowi - przetrzymywano w niej ciała zmarłych oczekujące na pogrzeb. Po likwidacji szpitala, nikt z kaplicy nie korzystał, więc budynek zaczął popadać w ruinę.

Jak wspomina Małgorzata Popek - dyrektor Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, na terenie którego stoi kapliczka - człowiekiem, który zainteresował się jej losem był poseł Tadeusz Sławecki. Dzięki jego wsparciu i pomocy rozpoczęto procedury związane ze zdobyciem dofinansowania na remont. Szkoła jako administrator obiektu wystąpiła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w celu pozyskania dotacji.

- Remont kaplicy był podzielony na etapy - tłumaczy Małgorzata Popek. - Pierwsza faza rozpoczęła się w 2009 roku i obejmowała uporządkowanie terenu znajdującego się wokół budowli, wymianę dachu oraz odnowę elewacji. Drugi etap rozpoczęto w 2010 roku. Wówczas prace polegały na renowacji sklepienia oraz sztukaterii. To właśnie wtedy we wnętrzu kaplicy zdjęto warstwę farb, pod którymi odkryto kilkanaście starych napisów - przypomina dyrektor. Jak wyjaśnia osoba pracująca przy renowacji kaplicy, napisy zostały złożone najprawdopodobniej przez ludzi, którzy budowali bądź też pomagali w budowie. Te ładniejsze i większe litery są zapewne namalowane przez samych majstrów, pomocnicy zaś stawiali mniejsze bądź wydrapane znaki.

Owe napisy dają podstawę do twierdzenia, że budowla została wzniesiona nie w XVIII wieku jak przypuszczano, lecz najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku na miejscu najstarszego radzyńskiego kościoła.

We wnioskach i założeniach "Programu prac konserwatorskich dla wypraw tynkarskich, polichromii i sztukaterii wnętrza kaplicy pałacowej w Radzyniu Podlaskim" opracowanym przez konserwatora dzieł sztuki mgr Annę Fic - Lazor można przeczytać:

"Zachowana niemalże w całości oryginalna wyprawa tynkarska z napisami i pozostałościami polichromii, a także sztukaterie kopuły stanowią cenne źródło badań nad historią założenia parkowo-pałacowego w Radzyniu Podlaskim. Biorąc pod uwagę, że w kościele pw. Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim występują analogiczne pod względem formy i materiałów użytych, dekoracje sztukatorskie, można domniemać, że kapliczka i jej wystrój może być dziełem tego samego twórcy."

Zakończenie prac przewidziano na początek września. Jednak dalsze losy kapliczki nie są jeszcze znane. Jak przypuszcza Małgorzata Popek, być może zostanie ona udostępniona dla zwiedzających.

IMG_0002IMG_0003IMG_0007IMG_0008IMG_0009IMG_0010IMG_0011IMG_0012IMG_0013IMG_0015IMG_0016IMG_0017

 

Komentarze  

 
#1 RE: Końcowe prace w kaplicy Aniołów Stróżówpolanddanny 2011-08-31 08:33
Gdyby tak jeszcze Gubernia została udostępniona zwiedzającym :-)
 
 
#2 super!!!orioNNN 2011-08-31 08:39
zawsze podobała mi się ta kapliczka ;-)
 
 
#3 pięknie !tekla 2011-08-31 09:17
zwracała uwagę przed odnowieniem, a teraz każdy się przy niej zatrzyma ,by popatrzeć na prawdziwe dzieło sztuki.
 
 
#4 Guberniapolanddanny 2011-08-31 09:30
Z wielką chęcią przeczytałbym artykuł o Guberni- Pałacyku Szlubowskich. Jestem ciekawy jakie zamiary ma co do tego obiektu jego obecny właściciel- Jeremi Doria-Dernałowicz.
 
 
#5 Guberniapolak8 2011-08-31 21:30
Filozof ma rację.Przydałby się jakis artykuł o Guberni(bo nigdzie jeszcze nie spotkałem artykułu o niej a jest to obiekt warty duzej uwagi ,takiej jak Pałac Potockich) oraz jesli to mozliwe zdjecia z wnętrza i parku.
Tak ogółem powinna ona(Gubernia) być udostepniona dla zwiedzajacych ale sadze ze w obecnym stanie sie nie nadaje,ale zwiedzanie parku to jak najbardziej(tylko ze to teren prywatny(własnosc Jeriemiego Doria Dernałowicza który pozostawił to nie zajmujac sie nia)Szkoda ze Urząd Miasta nie ma nic do powiedzenia

@Filozof:Prędko sie nie dowiesz poniewaz przebywa on za granicą i nie zajmuje sie tym a opieke nad pałacykiem sprawuje jakis tam pan ktory dba o porzadek:p

Chciałbym sie zapytac czy jest mozliwe zamiesczenietego artykuł o Gubernii?
 
 
#6 Guberniapolak8 2011-08-31 21:41
W "Grocie"rowniez mogłby ukazać sie jakis artykuł o Guberni bo w koncu to czasopismo społeczno-kulturalne a z moich obserwacji wynika ze były rozne artykuły o roznych obiektach w radzyniu i okolicy ,tylko jakims dziwnym trafem nic o Gubernii nie było(tym bardziej ze jedno z bardziej waznych obiektów w radzyniu,miejsce gdzie mieszkał ród Szlubowskich(który oddał swoj pałac (bo był ich własnoscia)Potockim i byli włascicielami kapliczki oraz rodzinnych krypt na cmentarzu)
PS.Wysuwam prosbe do kogos z redaktorów o jakis artykuł bo jest to miejsce warte uwagi i pamięci,przez radzyniaków:p
 
 
#7 było trochę o Gubernizbynieks 2011-08-31 22:04
Nie mam w tej chwili możliwości skorzystania z biblioteki i dlatego nie odsyłam do konkretnego numeru, ale kiedyś w GROCIE był taki cykliczny miniprzewodnik po głównych radzyńskich zabytkach. Jeżeli mnie pamięć nie zawodzi, to mogło być około połowy 2009 roku. Pomysłodawcą cyklu był p. dyrektor Pietras, a mniej czy bardziej udolnymi realizatorami redaktorzy GROTA w tym niżej podpisany. Przy tej okazji popełniłem też tekst o dziejach Guberni. Opierałem się wtedy na, o wiele bardziej znaczących, publikacjach innych Autorów, którzy, także w GROCIe, dzielili się swoja bogatą wiedzą na temat Guberni i nie tylko. Szczególnie w poszukiwaniu tych wcześniejszych tekstów warto udać się do biblioteki i nieco - bardzo chwalebny - głód wiedzy zaspokoić. Coś się tam znajdzie! Pozdrawiam serdecznie
Zbyszek Smółko
 
 
#8 ODP. do zbyniekspolak8 2011-08-31 22:12
Chyba rzeczywiście przypominam sobie ten numer w którym był o niej artykuł :lol: Ale na wszelki wypadke wypozycze

Drogi redaktorze,ale czy jest szansa alby ktos z radzynskich mediów czy to któs stworzył jakis aktualniejszy artykuł?

Czy są znane losy Guberni,co sie z nia stanie,dlaczego w tej chwili jest pustostanem skoro własciciel wyjechał i wprawdzie si tym nie zajmuje,czy urzad miasta nic nie moze na to poradzic(w koncu wiem ze to dobytek własciciela ale rowniez i radzynia(i kultrury radzynskiej) :lol:
 
 
#9 Gubernia 2polak8 2011-08-31 22:21
Swoją drogą od tego co teraz napisze minął dokładnie rok ale zastanawia mnie dlaczego rok temu nikt z radzynskich włądz nie uczestniczył w uroczystosci pogrzebowych na cmentarzu w radzyniu(z takowych uroczystosci zdjęcia posiadam) hrabinki Szlubowskiej(jednej z wazniejszych osobistosci(oprocz karola lipinskiego i inych osob ktore w jakis sposob sa zwiazane z radzyniem)Był to troche moment historyczny bo była ona ostatnia osoba która została pochowana w kryptach pod kaplica.
 
 
#10 Artykuł Guberniapolak8 2011-08-31 22:24
Na internecie znalazłem artykuł o hrabince Szlubowskiej
stabilizator.blog.onet.pl/.../
 
 
#11 Gubernia i Szlubowscypolanddanny 2011-08-31 22:29
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.