Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 listopada 2020 imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Goście z Węgier w Radzyniu

Katarzyna Wodowska   
piątek, 12 sierpnia 2011 05:27

Goście z Węgier w RadzyniuPrzez 11 dni grupa młodzieży i opiekunów z węgierskiego miasta Egyek gościła w naszym mieście. – Radzyń jest bardzo ładny. Jestem tutaj po raz pierwszy, ale na pewno wróciłbym chętnie– powiedział Greg student historii i opiekun z Węgier. 

34–osobowa grupa gości przybyła do Radzynia 1 sierpnia. Pobyt w naszym mieście Węgrzy rozpoczęli od zwiedzania. Zobaczyli pałac Potockich czy kościół pw. Świętej Trójcy, byli również na wycieczce w Kozłówce i Lublinie. Mieli przyjemność obejrzeć finałowe spektakle Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych „Dialogi”.  Kolejne dni upływały im na uczestnictwie w licznych zajęciach sportowo – rekreacyjnych.

Towarzyszyły im polskie dzieci spędzające czas w ramach akcji „Lato z ROKiR”. Rówieśnicy rozegrali mecz piłki siatkowej, strzelali z karabinka pneumatycznego, wzięli też udział w mini festynie, zajęciach języka angielskiego i kilku dyskotekach. Nie lada atrakcję przygotował dla węgierskich gości dyrektor Zbigniew Wojtaś.  Jako zapalony żeglarz zafundował im atrakcje nad jeziorem Firlej. Węgrzy dostali również zaproszenie do klubu jeździeckiego na przejażdżkę w siodle oraz na ognisko z pieczeniem kiełbasek. – Mieliśmy bardzo napięty plan pobytu. Przygotowano dla nas wiele atrakcji przede wszystkim sportowych – ocenił Istvan węgierski nauczyciel. – Radzyń jest bardzo ładny. Jestem tutaj po raz pierwszy, ale wróciłbym na pewno chętnie– podsumował wizytę Greg student historii i opiekun z Węgier.

{xtypo_info}Miastem partnerskim Radzynia Podlaskiego jest węgierskie Egyek położone we wschodniej części Węgier w regionie Hajdu - Bihar, niedaleko granicy z Rumunią. Miasto liczy około 5 000 mieszkańców. Współpraca partnerska miast Egyek i Radzynia Podlaskiego formalnie trwa od 2001 roku, kiedy to została podpisana umowa partnerska. W 2008 roku w formie porozumienia nakreślono nowe kierunki współpracy, które przejawiają się w corocznej organizacji wymiany dzieci i młodzieży szkolnej, grup religijnych, wizyt samorządowców oraz przedstawicieli straży pożarnej, udziału w uroczystościach miejskich. Zgodnie z założeniami porozumienia partnerstwo obydwu miast ma przyczynić się do wzajemnego poznania i zrozumienia oraz stanowić wkład w integrowanie się ludności w Zjednoczonej Europie. Ma także służyć wymianie doświadczeń samorządowych i nawiązaniu współpracy gospodarczej. {/xtypo_info}

{morfeo 935}{morfeo 936}

 

Komentarze  

 
#1 Dzięki za pomocP.S. 2011-08-12 13:39
Serdeczne podziękowania należą się tym wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas opiekując się węgierskimi gośćmi, a zwłaszcza dla: Ani Matysiak za pomoc w tłumaczeniu, Zbigniewa Wojtasia i instruktorów z ROKiR-u, Jana Kuszpy za koordynację, Marka Wojtyczki za organizację zawodów strzeleckich, Roberta Kozaka, Tomasza Borowicza i Grzegorza Szrama za pomoc podczas wycieczek, Mariusza Wójtowicza i Tadeusza Szczepaniuka za konne przejażdżki w klubie jeździeckim, pań ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego za cierpliwość i kulinarne specjały oraz wszystkim tym, którzy obiecali....że pomogą.

Jeszcze raz Dzięki i pozdrawiam P.S.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.