Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 lipca 2024 imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław

09.08 Suchedniów - Tumlin

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 09 sierpnia 2009 11:19

Rozmyślanie

Zdjęcie hańby Egiptu

Wizja własnego szczęścia i tego, jacy powinniśmy być, jacy powinni być ludzie wokół nas, mimo że jakoś prosperująca i wiele obiecująca, bardzo łatwo staje się de facto naszą niewolą - naszą hańbą Egiptu. Jest jakby założeniem każdemu z nas na głowę kaptura z niewielkimi otworami na oczy, który zawęża nasze pole widzenia. Oczywiście, ktoś może powiedzieć: „Mnie jest w tym dobrze!". Izraelici po wyjściu z Egiptu, gdy znaleźli się na pustyni, także mówili, że w Egipcie było im dobrze - mieli cebulę, chleb i garnki pełne mięsa (zob. Wj 16,3; 17,2). Kiedy byli w Egipcie, pracowali jako niewolnicy i byli uciskani. Wtedy narzekali i wołali o ratunek. Gdy zaś Mojżesz ich wyprowadził z Egiptu na pustynię, gdzie nie było drogi, gdzie nie było co jeść i pić i gdzie trzeba było zawierzyć Bogu, który miał w stosunku do nich swój plan - plan wyzwolenia ich od nich samych - tęsknili za niewolą, za tym kapturem, pod którym co prawda było im ciężko, ale wiedzieli, jakie były reguły gry w ich życiu pod faraonem. Wiedzieli, kto jest panem, kto zabezpieczał ich życie - ostatecznie według ich przyziemnych upodobań i pożądań (zob. Wj 15, 22-25; 16,2-3; 17,1-7; por. Lb 20,1-13; 21,4-9 itp.)

My też wyobrażamy sobie, że to, co sami w życiu zaplanujemy, wybierzemy, zbudujemy, da nam szczęście, że będzie nam w tym dobrze. Po części nam się to udaje. Ale też przeżywamy rozczarowania, gdy się okazuje, że tak pieczołowicie konstruowane szczęście okazało się kolejną niewolą. Może się to stać w małżeństwie, gdy nie spotkamy się w pełni z drugim człowiekiem, gdy mąż i żona żyją „zakapturzeni", każde pod swoim kloszem, a spotykają się tylko wtedy, kiedy im jest wygodnie, i nie wchodzą do końca w tę jedność życia ze sobą w Jezusie Chrystusie, nie wychodzą bowiem każdy ze swojej wizji własnego szczęścia, nie spotykają się ze sobą tak naprawdę i dogłębnie. Wiadomo, że w takiej wspólnocie, w takim małżeństwie nie będzie nigdy możliwe przeżycie pełnego szczęścia i spotkania z Bogiem. Nie będzie tam doświadczenia wolności i komunii.

Wyprowadzenie z Egiptu jest symbolem tego, że ty musisz być wyrwany z siebie, z twojej wizji twojego życia. To oznacza właśnie pascha. Na tym polega pascha, to spełniło się w Jezusie Chrystusie. To staje się w chrzcie świętym. Godzisz się na to, żeby umrzeć dla siebie, żeby został zniszczony „stary człowiek", faraon, który stale ci dyktuje warunki, który potem niszczy twoje relacje z drugim człowiekiem.

Izraelici przez 40 lat wędrowali po pustyni, a wiele epizodów, które miały miejsce w tym czasie, wiele przeżytych przez nich doświadczeń ukazuje, że do Ziemi Obiecanej może wejść tylko nowy człowiek, „nowe potomstwo" (zob. Lb 14,31; Pwt 1,39; Ps 95,10; Ez 13,9; 20,38; Hbr 3,10-19; 4,3-11). W momencie wejścia do Ziemi Obiecanej dokonało się zdjęcie hańby, jaką było służenie obcym Bogom, jak to czytamy w Księdze Jozuego: Dziś zrzuciłem z was hańbę egipską (Joz 5,9). Wyjście z niewoli i pascha to zwleczenie starego człowieka a przyobleczenie nowego. O tym często mówi św. Paweł (zob. Rz 6,3-23; 7,14; 8,14-23; Ga 2,4; 5,1 itp.). Problem wolności i niewoli tkwi w samym człowieku.

Z trasy

9:49 - Pierwszy odpoczynek

Pierwszy odpoczynek

 

11:56 - Zalezianka - siostry Agnieszka i Ewa :)

Zalezianka

 

12:26 - Odpoczynek

Odpoczynek Odpoczynek

 

14:57 - Porządkowi w Zagnańsku

Porządkowi w Zagnańsku

 

15:23 - Wchodzimy do Samsonowa

Wchodzimy do Samsonowa


16:38 - Posiłek w Janaszowie (po prawej nasz Ksiądz Przewodnik) :)

Posiłek w Janaszowie

 

Mapa odcinka

Record ID:10 does not exist!

 

Komentarze  

 
#1 16:38 - Posiłek w Janaszowie (po prawej nasz Ksiąd.. 2009-08-10 21:18
a po lewej Marzena.. pielgrzymi świat jest pełen niespodzianek.. Pozdrowionka dla wytrwałych..
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
DJ FX
czwartek, 11 lipca 2024
noimage
Zbiór malin
wtorek, 16 lipca 2024