Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 czerwca 2019 imieniny: Elżbiety, Marka | 1456 - powstaje parafia św. Trójcy, w wyniku wystawienia dokumentu fundacyjnego parafii w Białce Niżnej, czyli Kozmimrynku przez biskupa krakowskiego Tomasza Strzempińskiego

Zaćmienie Słońca widziane nad Radzyniem

Mariusz Szczygieł   
środa, 05 stycznia 2011 00:08

Zaćmienie Słońca widoczne nad Radzyniem

Wtorkowe niebo nad Radzyniem nie pozwalało w pełni cieszyć się widokiem zaćmienia Słońca.

Chmury co chwila zasłaniały przykrytą przez Księżyc tarczę naszej gwiazdy. Jeśli 4 stycznia br. nie udało się Wam zobaczyć tego bardzo rzadkiego zjawiska- zobaczcie je u nas- dzięki uprzejmości p. Mirosława Piasko, który podzielił się z nami swoimi fotografiami.

Ostatnie takie zaćmienie miało miejsce przed rokiem, ale było ono niemal niezauważalne. Tym razem jednak, zaćmienie ma być widoczne w całości, od pierwszego do ostatniego kontaktu, jedynie w części północno-zachodniej kraju Księżyc zdąży przysłonić niewielką część tarczy Słońca, tuż przed wschodem.
Całkowite zaćmienie Słońca dałoby się zaobserwować dopiero z wysokości 510 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Zaćmienie Słońca to jeden z ciekawszych cudów natury. Księżyc jest od niego ponad 300 razy mniejszy, a w specjalnym ustawieniu potrafi je nawet całkiem zakryć dla naszych oczu. Póki co jednak całkowite zaćmienie Słońca nam nie grozi. Najbliższe widoczne w Polsce będzie dopiero 7.10.2135 roku. (źródło: astro-czemierniki.pl)

Zaćmienie Słońca widoczne nad Radzyniem

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.