Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 czerwca 2023 imieniny: Wiesława

Pod asfaltem odkryli kolejne żydowskie nagrobki

Mariusz Szczygieł   
środa, 15 czerwca 2022 06:00

Kilkadziesiąt ocalonych macewKilkadziesiąt żydowskich macew, ukrytych pod asfaltem, znaleziono wczoraj na dziedzińcu dawnej komendy Milicji Obywatelskiej w Radzyniu.

- To, że znaleźliśmy się tam w chwili prac budowlanych, to Boża opatrzność, która nas tam skierowała, a efektem tego są odkryte macewy - mówi pastor Tomasz Mańko, który wraz z Pawłem Sygowskim przypadkiem trafili na prace porządkowe, prowadzone na terenie dawnej komendy.

To nie pierwsze tego typu znalezisko w tym miejscu.

Już wcześniej, w trakcie prowadzonego remontu dawnego arszetu Gestapo/UB zneleziono ponad 40 nagrobków, które zostały zabezpieczone w PEC.

- Z opowieści, które mi mówił mój wujek, który w latach 50. przyszedł do pracy w radzyńskiej milicji wynikało, że ten plac był wyłożony żydowskimi macewami, które zostały później zalane asfaltem - wspomina pastor. - Dzisiaj macewy wyłoniły się spod tego asfaltu. Poinformowałem o tym prezesa Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego, pana Tadeusza Pietrasa i wspólnie zaczęliśmy to wszystko zbierać. - Będziemy teraz kontaktować się z gminą żydowską. Chcemy wiedzieć, czy macewy mogą być złożone na terenie obecnego cmentarza żydowskiego - zapowiada. - Cieszymy się, że mogliśmy zachować nagrobki żydowskie, które świadczą o obecności społeczności żydowskiej na terenie naszego miasta - dodaje pastor Mańko.

Wszystko wskazuje na to, że macew pod asfaltem może być znacznie więcej, ponieważ prace porządkowe na placu prowadzone były przy dawnej siedzibie milicji. Nienaruszona pozostała część asfaltu przy areszcie Gestapo/UB i garażach. 

220614-macewy-01220614-macewy-02220614-macewy-03220614-macewy-04220614-macewy-05220614-macewy-06220614-macewy-07220614-macewy-08220614-macewy-09220614-macewy-10220614-macewy-11220614-macewy-12220614-macewy-13220614-macewy-14220614-macewy-15220614-macewy-16220614-macewy-17220614-macewy-18220614-macewy-19220614-macewy-20

 

Komentarze  

 
#1 brawo pastorP.K. 2022-06-15 09:49
a parafialne pasibrzuchy tylko kombinują jak wydoić jeszcze bardziej swoje owieczki
 
 
#2 nie musząradzyniak13 2022-06-17 22:43
kombinować. Owieczki przynoszą im banknoty w zębach.
 
 
#3 Jak boli, że każdy może zrobić ze swoim co chce ...Wuk 2022-06-18 12:58
... np. przynieść drugiemu swoje pieniądze w zębach. Dzisiaj już (prawie) nikt nie wstydzi się publicznie okazywać swojej zawiści i demoralizacji. Chwalisz się, że wszystko sprowadzasz do pieniędzy? Piętnujesz, że ktoś daje drugiemu jałmużnę? Skandal że komu innemu a nie Tobie! Zastanów się jeden z drugim gdzie jesteś.
 
 
#4 do Wukradzyniak13 2022-06-18 21:16
Nie boli mnie to że każdy robi ze swoimi pieniędzmi co chce. Boli mnie to że państwo moje pieniądze przeznacza na finansowanie kościoła. Gdzie Ty widzisz jałmużnę, gdy emerytki zindoktrynowane czekającym je piekłem przynoszą lub wpłacają pieniądze na Ojca z Torunia, któremu wiecznie mało. Jałmużna jest wtedy, gdy dajesz ubogiemu. No i kolejny zarzut: Jestem zdemoralizowany bo wspomniałem o pieniądzach. No to jest przytłaczający argument.
 
 
#5 Piekło czeka również na CiebieWuk 2022-06-18 21:54
Jeśli ktoś sprowadza religię do wyłudzana pieniędzy to jest zdemoralizowany. Jeśli powtarza propagandowe tezy to jest głupi. A jeśli manipuluje (vide: "Jestem zdemoralizowany bo wspomniałem o pieniądzach") to nie warto z nim rozmawiać.

Tym bardziej z kłamcą, twierdzącym, że "Owieczki przynoszą im banknoty w zębach" to wyraz iż "Boli mnie to że państwo moje pieniądze przeznacza na finansowanie kościoła"
 
 
#6 Wuk słyszałeś oradzyniak13 2022-06-18 22:50
czymś takim jak przenośnia? Czy wszystko traktujesz dosłownie? Oczekiwałeś widoku w bramie kościelnej babek z rentą w sztucznych zębach? Piszesz: "Chwalisz się, że wszystko sprowadzasz do pieniędzy?" Gdzie tak napisałem?Czy Ty tym razem nie manipulujesz? Dyskusja z Tobą jest pozbawiona sensu. Może pozostań w swoim przedsoborowym sosie i szukaj sensu w religii.
 
 
#7 oddanie czci zmarłym...cogito 2022-06-19 12:24
ciekawi mnie, że prowadzący prace budowlane nie powiadomili odnośnych instytucji o znalezisku, o czym wnioskuję z artykułu...
są nieświadomi, czy nie chcą opóźnienia robót?
zmarłym należy się oddanie czci, bez względu na wyznanie, dlatego Pan Mańko zasługuje na szczególne wyrazy szacunku...

co do przekazywania naszych pieniędzy "nietoperkom", to szkoda gadać... ale kres tego wszystkiego musi kiedyś nastąpić...
trzeba temu dopomóc...
 
 
#8 O przenośniachWuk 2022-06-19 19:59
Narzekanie że ludzie dają na tacę nie jest przenośnym wyrazem ubolewania nad państwowym finansowaniem kościoła. To nieudolna próba wytłumaczenia ze spontanicznej wypowiedzi ujawniającej niskie intencje.

"ale kres tego wszystkiego musi kiedyś nastąpić..."
Kościół posoborowy jest odcięty od korzenia i jeszcze tylko niektóre gałęzie się zielenią.
 
 
#9 RE: Pod asfaltem odkryli kolejne żydowskie nagrobkiHT 2022-06-20 19:09
I pomyśleć, że doszło do tego /użycia nagrobków jako płyt chodnikowych/ w katolickim kraju...
 
 
#10 Do HTyzzum 2022-06-20 19:22
A cóż Pan pisze przecież w Polsce nie było antysemitów, byli tylko "sami bohaterzy co Żydów ratowali " i stąd teraz wyrosło ( od tych "bohaterów") wyrosło III pokolenie AK ( jak to siebie nazwał "doktor wszelkich uczelni")
 
 
#11 Polofobia wychowanków Michnika vel SzechteraWuk 2022-06-20 22:52
Może Gestapo, UB a potem milicja obywatelska co ten plac kolejno użytkowały to jest wg Panów skutek katolicyzmu? Wszystko można powiedzieć poza tym jaka nacja przeważała w stalinowskich służbach bezpieczeństwa?
Może poza wylewaniem nienawiści do własnej (?) narodowości warto się zastanowić, czy stalinowców (jak tatuś Michnika) bardziej obchodziły żydowskie nagrobki niż teraz obchodzi rządzących 240 000 nadmiarowych zgonów?

To bardziej owocne niż sugerowanie, że mieszkańcy Radzynia spontaniczne zagospodarowali plac Gestapo i UB. Ale rozumiem, że "dobre" wzorce kłamstwa o Jedwabnem trzeba powielać. Zwłaszcza gdy się nic innego nie umie.
 
 
#12 do Wuk-ayzzum 2022-06-21 06:56
staram się odpowiadać na Pana wpisy ( bo duskusja z Panem jest niemożliwa) ze wzgledu na Pana zdrowie ale tym razem sie z Panem zgadzam. To nie byli Polacy tylko komuniści podobnie jak wojnę nie wywołali Niemcy tylko naziści a rzeź wołyńską nie Ukraińcy tylko banderowcy
 
 
#13 do # 12zenek44 2022-06-21 10:06
Yzzum, nie podpuszczaj Wuka. Obecnie Izraelici żądają zalegalizowania wjazdu do Polaki tej nacji z bronią. Rzekomo ze względów bezpieczeństwa.
 
 
#14 do yuzzumWuk 2022-06-21 10:23
1/ Dyskusja ze mną była dla Pana niemożliwa ponieważ nie był Pan w stanie uwolnić się od propagandy i uwierzyć w to, co pisałem o tzw. pandemii w szczególności o szczepionkach a co okazało się być zupełną prawdą.
2/ Moje zdrowie psychiczne rzeczywiście po(...)dło przez dwa lata szkalowania m.in. przez takich jak Pan osobników za samodzielne, logiczne myślenie i nieuleganie masowo zastosowanym technikom sterowania społecznego.
3/ Ja się z Panem nie zgadzam. Byli Polacy-komuniści oraz Żydzi-komuniści. Byli nawet (i są) o zgrozo katolicy-komuniści. Można być Polakiem i komunistą zarazem, tak jak można być Niemcem i nazistą, czy Ukraińcem i banderowcem. Jak być katolikiem i komunistą to dla mnie jest nie do pojęcia ale posoborowie umie.
4/Nazizm jest owocem idealistycznej filozofii niemieckiej, kultury pruskiej oraz protestanckiego pietyzmu a miał wśród Niemców 90% poparcie.
 
 
#15 zenek44Wuk 2022-06-21 10:44
Akurat noszenie broni jest czymś godziwym (oczywiście nie w dzisiejszej bolszewii). Prawo pozytywne powinno odczytać naturalne prawo do życia i jego obrony. Wobec tego każdy powinien mieć prawo posiadania broni (z oczywistym zakazem jej rejestracji!). Takie są zasady cywilizacji łacińskiej i dotyczą również wrogów tej cywilizacji tj. Żydów.
Natomiast Żydzi doskonale wiedzą, że Polacy są najbardziej prawnie i faktycznie rozbrojonym narodem świata i w tej sytuacji żądanie wyłączenia ich spod polskiego prawa wpisuje się w strategię wyłudzania odszkodowań za tzw. mienie bezspadkowe, która również opiera się na pozaprawnych naciskach politycznych. Padgatowką do tego było kłamstwo o Jedwabnem w którym uczynili z Polaków winnych niemieckiej zbrodni.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam samochód
czwartek, 01 czerwca 2023
rower
rower
niedziela, 04 czerwca 2023
noimage
Działka budowlana Radzyń
środa, 07 czerwca 2023