Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2022 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na dzieci z Ukrainy

Małgorzata Korba   
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 06:00

ZUSUchodźcy z Ukrainy od soboty (23 kwietnia) mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wniosek jest elektroniczny i po ukraińsku.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w naszym kraju z dziećmi, mają prawo do świadczeń rodzinnych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już wcześniej mogli złożyć wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ i dofinansowanie do opłat za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Teraz rodzice mogą również wystąpić o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na dzieci, które przybyły do Polski po 23 lutego w związku z wojną.

RKO to świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Przysługuje rodzicowi w kwocie po 500 zł miesięcznie za czas pobytu z dziećmi w Polsce.

Wniosek należy przesłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Służy do tego formularz RKO-U w języku ukraińskim. Wskazówki, jak wypełnić wniosek, znajdują się na stronie www.zus.pl. Pomoc w rejestracji konta w PUE i wypełnieniu elektronicznego wniosku zapewniają także pracownicy ZUS – w każdej placówce Zakładu oraz podczas wyjazdowych dyżurów.

Więcej informacji na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na dzieci z UkrainyKamx 2022-04-25 08:28
Dla Ukraińców kasa jest nawet mnóstwo kasy na 500 plus albo 12 tys plus czy inne plusy. Oni sobie pojadą do siebie bo święta i znowu tu wrócą. Tylko dla Polaków nie ma pieniędzy. Kochany PiS tak przygotował przepisy żeby jak najmniej osób mogło skorzystać np z 500 plus dla osoby niesamodzielnej bo już osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie dostają 500. Tak samo teraz z emerytkami EWK dostanie tylko ta matka która w dalszym ciągu opiekuje się dzieckiem. Czyli przez 30 lat nie można wyzdrowieć albo też umrzeć bo wtedy się nie należy. No chyba że się jest ukraińcem wtedy wszystko się należy...
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.