Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 października 2021 imieniny: Marty, Marcina, Rafała | 1993 - ks. Bp. Jan Mazur dokonał konsekracji Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Lubelskie przyciąga coraz więcej pracowników zza granicy

Małgorzata Korba   
środa, 04 sierpnia 2021 06:00

ZUSW ciągu kwartału prawie o 10 procent wzrosła liczba cudzoziemców, którzy pracują na terenie województwa lubelskiego i są zgłoszeni w ZUS. Od ponad roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców nieprzerwanie rośnie.

Na koniec czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał w swoich rejestrach niemal 819 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z obywatelstwem innym niż polskie. – Statystyki pokazują, że powoli wychodzimy z pandemii. Miała ona ogromny wpływ na całą gospodarkę, w tym liczbę cudzoziemców, płatników składek oraz liczbę ubezpieczonych. Gdyby nie Covid-19 być może liczba cudzoziemców przekroczyłaby 1 mln – zaznacza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

W samym województwie lubelskim na koniec czerwca było 25,7 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, czyli o prawie 2,3 tys. osób więcej niż na koniec marca (to wzrost o ok. 10 proc.).

Najwięcej obcokrajowców pochodzi z Ukrainy, jest ich 16,7 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – ponad 6,3 tys. Na trzecim Rosjanie – przeszło 400. W rejestrach ZUS w województwie lubelskim są obywatele w sumie ponad 70 państw, również tych odległych. To między innymi osoby pochodzące z Zimbabwe, Tanzanii, Filipin, Kolumbii czy Kanady.

Prawie 2/3 ubezpieczonych cudzoziemców (ok. 16 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Niemal tysiąc osób prowadzi w regionie własną działalność gospodarczą. Cudzoziemcy stanowią około 3,5 proc. ogółu osób z ubezpieczeniem społecznym w ZUS w województwie lubelskim.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Lubelskie przyciąga coraz więcej pracowników zza granicykinga75 2021-08-10 01:32
Najwięcej obcokrajowców ze wschodu
Bo ci z Bliskiego Wschodu
To już tubylcy
 
 
#2 Do kinga75komentator1233 2021-08-12 13:08
Niech sobie przyjeżdżają i pracują. Jak Polacy jeździli (i nadal jeżdżą na zachód, Niemcy, Francja, Holandia) to wszystko cacy, ale jak do nas przyjeżdżają to olaboga zabierają pracę :D
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.