Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 stycznia 2021 imieniny: Piotr, Małgorzata

Radni zwiększyli liczbę punktów sprzedaży alkoholu.

Mariusz Szczygieł   
piątek, 16 lipca 2010 08:19

Sesja Rady MiastaNa wczorajszej (15.07.2010r.) sesji Rady Miasta radni zwiększyli liczbę punktów sprzedaży alkoholu powyżej 4,5% (za wyjątkiem piwa) do 12 oraz do bezpośredniego spożycia alkoholu - 15 punktów. Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, przeciwko 2, 4 wstrzymało się od głosu.

Na początku sesji radny Maciej Tracz wnioskował o zdjęcie z porządku obrad projektu ww. uchwały. Przypomniał, że projekt o podobnej treści Rada Miasta odrzuciła trzy tygodnie temu. W tym czasie do radnych klubu "Razem dla Radzynia" nie wpłynęły żadne nowe, nadzwyczajne informacje, które wskazywałyby na konieczność ponownego zajęcia się tą sprawą. Jak podkreślił, także Komisja Rozwoju Gospodarczego zaopiniowała negatywnie projekt uchwały zwiększającej liczbę punktów sprzedaży alkoholu. W odpowiedzi na wniosek radnego Tracza, burmistrz Witold Kowalczyk stwierdził: "Wniesienie tego projektu uchwały spowodowane było tym, że starający się o koncesję złożyli kolejne wnioski." Wniosek odrzucono stosunkiem głosów 8:7.

Sesja Rady Miasta"Chciałbym zapytać wnioskodawcę uchwały, czy ta uchwała w pełni zabezpiecza potrzeby podmiotów gospodarczych, które mogłyby się ubiegać o koncesję, a działają na terenie naszego miasta. Dlaczego pytam? Kilka tygodni temu podobna uchwała miała dołączone również wnioski i liczba zaproponowanych punktów wynikała z tych wniosków. Są różne podmioty w mieście, które prowadzą działalność handlową i gospodarczą, i mam wątpliwości, że podmioty nie wiedziały, że będą zwiększane limity punktów i takich wniosków po prostu nie złożyły. Co się stanie jeśli za miesiąc, dwa, jeszcze 10 podmiotów złoży wnioski o kolejne dziesięć punktów? Czy wówczas będzie kolejne powstawanie uchwały?"- zapytał radny Adam Adamski. Odpowiedzi na postawione pytanie udzielił przewodniczący Rady Miasta Jacek Piekutowski "Jeżeli ktoś był zainteresowany handlem alkoholem, to na pewno śledził to co się dzieje w mieście. A przede wszystkim wystąpił o takie zezwolenie. Mamy podłączone pod uchwałę wnioski podmiotów, które starają się (red. o zezwolenie). Propozycja jest taka- liczba punktów, które chcemy dzisiaj przyjąć, zabezpiecza przydział koncesji tym wszystkim, którzy się o to starają."

W głosowaniu nad projektem uchwały wzięli udział wszyscy radni. Obradom bacznie przysłuchiwali się przedstawiciele "Lidla" i "Biedronki", którzy nie kryli zadowolenia z wyniku głosowania radnych.

Przedstawiciele radzyńskich marketów

"Proszę o wyjaśnienie mi, czy podczas głosowania uchwały o ustalenie liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, nie został złamany artykuł 25a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym"- wnioskował na koniec sesji radny Maciej Tracz.

O co chodzi? Cytujemy za ustawą: "Art. 25a. Radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego." Wniosek radnego dotyczy uczestnictwa w głosowaniu przewodniczącego Jacka Piekutowskiego, który, przypominamy- pełni funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "DOM", prowadzącej sprzedaż alkoholu w sklepie osiedlowym. Posłuchajmy co na ten temat powiedział nam radny Maciej Tracz:

Wygląda na to, że sprawa liczby punktów sprzedaży alkoholu w naszym mieście będzie jeszcze wracać na kolejnych sesjach Rady Miasta. Czy punktów będzie więcej? Czy będzie kolejna uchwała? O tym przekonamy się zapewne już po wakacjach.

 

Komentarze  

 
#1 tescoipfone 2010-07-26 15:49
ciekawe co bedzie z tesco 30 otwarcie a wolnych punktow na alkochol nie ma jak beda mieli koncesie na alkochol to hyba bedzie to maly przekret ciekawe jak z tego radni wybrna.ustawa nie wyszla jesze w zycie o zwiekszenie punktow sprzedazy
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.