Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 stycznia 2021 imieniny: Tatiana, Paweł, Miłosz

Od 5 nie trzeba będzie wozić prawa jazdy

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 01 grudnia 2020 10:30

Od 5 nie trzeba będzie wozić prawa jazdy5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Podczas kontroli drogowej Policja sprawdzi Twoje uprawnienia w rejestrach państwowych. Swoje mPrawo Jazdy znajdziesz w aplikacji mObywatel.

Na ten dzień czekało wielu kierowców, dlatego dobrze się do niego przygotować. 5 grudnia, czyli już w najbliższą sobotę, prawo jazdy będzie mogło zostać w domu.

Kto pyta...

W związku z tymi zmianami pojawia się wiele pytań. Kancelaria Premiera postanowiła odpowiedzieć na te, które słyszymy najczęściej.

Pytanie 1: Znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy? Czy w związku z tym mam obowiązek zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel?

Nie, nie ma i nie będzie takiego obowiązku, ale niezależnie od tego - Kancelaria zachęca do pobrania i korzystania z aplikacji.

Wraz z mPrawem Jazdy pojawi się tam też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta.

Z pobraniem mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Już dziś znajdziecie tam wiele przydatnych w różnych życiowych sytuacjach dokumentów – nie tylko mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego), ale i m.in. mPojazd (czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego i polisy OC) oraz eRecepty.

Pytanie 2: Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?

Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21 784 620! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r., właściwe instytucje zatrzymały prawa jazdy 89 975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK.

Pytanie 3: Skąd mam mieć pewność, że w bazie CEK są prawidłowe informacje na temat moich uprawnień kierowcy?

Możesz to sprawdzić od ręki. Wystarczy, że skorzystasz z e-usługi Sprawdź uprawnienia kierowcy. Jedyne czego potrzebujesz, aby to zrobić to imię i nazwisko oraz seria i numer blankietu prawa jazdy. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

Jak w każdej tak dużej bazie, mogą znaleźć się nieścisłości – to czasem błąd ludzki lub niedopatrzenie. Biorąc pod uwagę liczbę informacji w CEK skala nieścisłości nie jest duża, co w żaden sposób ich oczywiście nie tłumaczy. W tym roku trafiło 250 zgłoszeń dotyczących rozbieżności.

Co zrobić jeśli coś się nie zgadza...? Przede wszystkim zachowaj spokój, w drugim kroku – zgłoś rozbieżności. Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy wysłać maila na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

5 grudnia zostanie uruchomiona specjalna e-usługę, która ten proces jeszcze uprości. Ewentualne rozbieżności będzie też można zgłosić w aplikacji mObywatel.

Pytanie 4: Kiedy najlepiej skorzystać z e-usługi Sprawdź uprawnienia kierowcy?

Możesz to zrobić w dowolnej chwili. Na pewno warto dmuchać na zimne i zrobić to przed 5 grudnia. Tak jak wspominaliśmy – w bazie CEK znajdują się informacje o niemal 22 milionach kierowców. Przy takiej liczbie mogą zdarzyć się (i zdarzają) nieścisłości.

Po wpisaniu w e-usłudze imienia, nazwiska, serii oraz numeru blankietu prawa jazdy na ekranie Twojego komputera lub telefonu wyświetlą się takie informacje:

  • dane z prawa jazdy:
  • typ dokumentu,
  • seria i numer blankietu (druku),
  • data ważności dokumentu,
  • status dokumentu, (np. czy dokument jest zatrzymany).
  • rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia:
  • kategoria,
  • data ważności uprawnienia.

Jeśli w ewidencji nie ma dokumentu, którego szukasz, zobaczysz komunikat o braku danych.

Jeśli nie można potwierdzić uprawnień zapisanych na dokumencie – bo np. zostały cofnięte lub orzeczony został zakaz korzystania z nich – zobaczysz dane, które są na dokumencie oraz komunikat, że dokument trzeba sprawdzić.

Co zrobić w przypadku nieścisłości – zobacz odpowiedź na pytanie 3.

Pytanie 5: Czy na pewno nie dostanę mandatu, jeśli w trakcie kontroli drogowej nie będę miał/-a ani prawa jazdy, ani aplikacji mObywatel?

Nie, nie dostaniesz... Mimo to Kancerlaria Prezesta Rady Ministrów zachęca – pobierz aplikację mObywatel. Jest darmowa, w pełni bezpieczna, a jej instalacja zajmuje kilka minut. Aby ją uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego. Założysz go przez internet i też za darmo. Nie czekaj do 5 grudnia – pobierz mObywatela już dziś. Jednak pamiętaj – mPrawo Jazdy będzie dostępne od najbliższej soboty, czyli od 5 grudnia.

Pytanie 6: Czy wyrabiając prawo jazdy mogę poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?

Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Pytanie 7: Co muszę zrobić, by móc korzystać z mPrawa Jazdy?

Po pierwsze – musisz poczekać do 5 grudnia. Tego dnia w sklepach App Store i Google Play dostępna będzie aktualizacja zawierająca mPrawo Jazdy. Wykorzystaj ten czas na pobranie i zainstalowanie aplikacji mObywatel (choć to zajmuje tylko kilka minut). Po pobraniu i uruchomieniu apki aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji kliknij „+" w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.  Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że 5 grudnia dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+" w oknie głównym aplikacji).

Pytanie 8: Jakie dane znajdę w mPrawie Jazdy?

Generalnie wszystkie te, które masz w tradycyjnym prawie jazdy. Niektóre dane w tym cyfrowym dokumencie mogą różnić się od danych w tradycyjnym dokumencie – numer prawa jazdy nie będzie zawierał ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentować będzie kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych, które są widoczne na tradycyjnym dokumencie. Zdjęcie pobierane jest z mTożsamości i może różnić się od tego, które masz na tradycyjnym blankiecie. To nie będzie błąd – to prawidłowe działanie usługi. W mPrawie Jazdy wyświetli się po prostu zdjęcie, które masz w dowodzie osobistym.

 

Komentarze  

 
#21 do Paolo Borselinozjp 2020-12-04 18:30
Cytat:
Cały czas w Szwecji są nakazy social distancing oraz noszenia maseczek w skupiskach - np. w komunikacji miejskiej.
Czyżby? www.dw.com/.../a-55544999
W Szwecji są zalecenia, a nie nakazy!
Cytat:
Po co pisać kłamstwa, płaci ci ktoś za to?
I po co pisać bezczelne insynuacje?
 
 
#22 Jak zastać idiotą? To proste!Wuk 2020-12-04 19:36
Testy są skuteczne w 80% pod warunkiem, że testuje się tylko zakażonych. A co kiedy nie wiemy, kto jest zakażony? Wtedy jest znacznie gorzej ale i tak nie zmienia to faktu, że test bardzo skuteczny w sytuacji w której jest zbędny.
W Polsce nie jest tak dobrze ale dzięki wiedzy i umiejętnościom mamy 40% skuteczności. Cały czas poniżej precyzji i kosztów zwykłego rzutu monetą ale i tak imponuje.

nczas.com/.../...
 
 
#23 RE: Od 5 nie trzeba będzie wozić prawa jazdypioter 2020-12-05 22:42
no widzisz zjp ja ci wyjaśniam a ty dalej swoje. Maskarada wyszła z Chin gdzie plucie na chodnik jest zwyczajem samym w sobie. To właśnie pod naciskiem Chin WHO zmieniła zdanie o maskach. Na nasze podwórko wyjaśnienie jest takie aby nie ślinić palców i nie dłubać w nosie. A teraz najnowsza wiedza tajemna medyczna podała ze kolanowirus rozprzestrzenia się przez 3.14erdy. Jak myślisz kiedy wymyślą maskę na tą część ciała?
 
 
#24 do pioterzjp 2020-12-06 08:44
Cytat:
Maskarada wyszła z Chin gdzie plucie na chodnik jest zwyczajem samym w sobie. To właśnie pod naciskiem Chin WHO zmieniła zdanie o maskach
Azjatyckie pochodzenie maskarady jest mi dobrze znane. Na początku wirusowego szaleństwa nawet niejaki prof. Gut twierdził, że maseczki mogą co najwyżej uniemożliwić plucie na ulicy. A WHO to jedna z najbardziej skompromitowanych organizacji międzynarodowych chodząca na pasku koncernów i donatorów.
Cytat:
Na nasze podwórko wyjaśnienie jest takie aby nie ślinić palców i nie dłubać w nosie.
Daj już spokój z tymi kolejnymi idiotycznymi uzasadnieniami.
Cytat:
A teraz najnowsza wiedza tajemna medyczna podała ze kolanowirus rozprzestrzenia się przez 3.14erdy. Jak myślisz kiedy wymyślą maskę na tą część ciała?
Myślę, że podałeś świetny przykład na to co daje maskarada. Kilka warstw tkanin na tylnej części ciała nie jest w stanie powstrzymać doznań węchowych, a jedna szmatka na ustach i nosie ma niby zatrzymać wirusa :P
Po tych wyjaśnieniach wnioskuję, że nie jesteś zagorzałym zwolennikiem maskarady. Mam nadzieję, że się nie mylę.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.