Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 5 marca 2021 imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

Dodatkowy zasiłek na opiekę do 24 grudnia

Małgorzata Korba   
wtorek, 01 grudnia 2020 10:00

ZUSNadal można korzystać z dodatkowego zasiłku na opiekę nad dziećmi.

Został wydłużony do 24 grudnia. Przysługuje w razie zamknięcia placówek oświatowych z powodu Covid-19 lub gdy działają one w ograniczonym zakresie i nie zapewniają dziecku opieki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.

Rodzice zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujący zadania z zakresu walki z Covid-19, mogą skorzystać z opieki szkolnej nad dziećmi z klas I-III w podstawówkach. Jeśli skorzystają z tej opcji, nie przysługuje im zasiłek. Jeśli jednak wolą sami zaopiekować się dzieckiem, to otrzymają świadczenie na tych samych zasadach co pozostali rodzice.

Do wypłaty zasiłku będzie potrzebne oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i może to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie www.zus.pl.

Dodatkowy zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może się nim zająć, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego.

 

Komentarze  

 
#1 Fajnietyski 2020-12-03 12:58
tylko jeszcze za listopad nie wyplacili a jest 3 grudnia. Ludzie dostali ostatni raz wynagrodzenie w październiku. To jest chore. Jak zwykle rządowe (...) spada na zwykłych ludzi, którym dzięki decyzji premiera o zamknięciu szkół, już dawno nie starcza nawet na chleb, nie mówiąc o rachunkach, kredytach.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.