Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 grudnia 2020 imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Odnawiają mogiłę harcerzy w Sitnej

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 11 sierpnia 2020 09:00

Rozbiórka betonowej opaskiTrwają właśnie prace przy rewitalizacji miejsca rozstrzelania radzyńskich harcerzy w lesie w Sitnej.

Odnowienia mogiły podjął się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Radzyniu Podlaskim, któremu udało się pozyskać na ten cel 7 tysięcy zł z programu Fundacji ORLEN „CZUWAMY! PAMIĘTAMY!”. 

W trakcie prowadzonych prac usunięty został stary płotek i betonowa opaska, okalająca mogiłę. Jak poinformowała nas wicedyrektor GOKiS Hanna Gołoś - W miejscu betonowej opaski ułożona została już nowa, wykonana z granitu. Powstanie też nowy płotek. Po lewej stronie stanie maszt, na który w trakcie uroczystości będzie można wciągnąć flagę państwową.

Na mogile zostanie też zamontowana nowa tablica upamiętniające poległych harcerzy. Nazwiska zostaną uzupełnione o rozstrzelanego w tym miejscu Aleksandra Bazokiego, którego ciało po ekshumacji zostało przewiezione do Lubartowa. W pobliżu miejsca pamięci planowane jest także ustawienie tablicy informacyjnej, przybliżającej te tragiczne dla mieszkańców Radzynia wydarzenia.

Przy rewitalizacji wsparcia udzielił Wójt Gminy Radzyń Podlaski, społeczność wsi Paszki Duże i Paszki Małe oraz Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych. 

O tym, dlaczego Niemcy rozstrzelali radzyńskich harcerzy i kto ich zdradził przeczytacie >>tutaj<<.

Fundacja ORLEN

 

 200811-gokis-1200811-gokis-2200811-gokis-3200811-gokis-4200811-gokis-5200811-gokis-6200811-gokis-7

Foto: GOKiS

 

Komentarze  

 
#1 GOKISWieslaw132 2020-08-11 12:46
Czy w dobie internetu, geoportalu, itp. władze gminy na czele z WM i AG wiedzą, jak przebiegają granice gminy? Od kiedy do naszej gminy należy Sitno? Do Sitna brakuje 1,5km. Jeśli chcemy w należyty sposób uczcić pamięć harcerzy, to należy podawać prawidłowe informacje, gdzie znajduje się miejsce pamięci: /ewidencja gruntów/061506_2 RADZYŃ PODLASKI – GMINA obręb 0012 PASZKI MAŁE. Wiadomo, ludem ciemnym lepiej się rządzi. A przy okazji, czy przez teren na którym odnawiany jest pomnik nie będzie przebiegała przyszła S19? Kolejne wydatki w drodze. Ps. Ładnie tą piłą tnie zięć radnego,który się sprzedał i na którym można polegać jak na Zawiszy.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.