Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 4 sierpnia 2021 imieniny: Dominika, Jan, Protazy

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Małgorzata Korba   
czwartek, 23 lipca 2020 06:00

ZUSPolski Bon Turystyczny to wsparcie dla rodzin i branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19.

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej do obsługi bonu. Trwają ostatnie przygotowania do jego wdrożenia.

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. – Bon turystyczny to pomoc dla polskich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Można go wykorzystać na wakacje, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dajemy możliwość skorzystania z bonu aż do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r., te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. – dodaje.

To realne i szczególnie potrzebne dzisiaj wsparcie zarówno dla branży turystycznej, która najbardziej odczuła negatywne skutki pandemii, ale też wsparcie dla rodzin z dziećmi. Prezydencka inicjatywa to przykład działania na wielu płaszczyznach, przejaw troski o Polaków – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Konto w platformie można założyć m.in. przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Już teraz w placówkach Zakładu wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS. – To ogromne wyzwanie dla Zakładu, ponieważ dostaliśmy bardzo mało czasu na wdrożenie rozbudowanej infrastruktury stojącej za Polskim Bonem Turystycznym. Nasze rozwiązania będą się opierać o Platformę Usług Elektronicznych, czyli nasz e-urząd, z którego korzysta już 4,5 mln Polaków – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Polska Organizacja Turystyczna jest przygotowana na wykonywanie zadań związanych z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym. Podstawową rolą POT jest publikacja listy przedsiębiorców, u których będzie można zrealizować bon. Listę będzie generował system teleinformatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do naszych zadań będą należały także czynności sprawdzające w odniesieniu do tych podmiotów. Oprócz tego będziemy odpowiedzialni za działania związane z promocją przedsięwzięć i akcji związanych z bonem – dodaje Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych. Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami) po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do bonu turystycznego będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych. Lista ta będzie udostępniana na stronach POT. Zainteresowani będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają również dostęp do swoich rozliczeń.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznegopanter 2020-07-23 07:24
Kolejne 500 zł od rządu - pomyśli ponad połowa Polaków.
Kolejna podwyżka podatków i wprowadzanie nowych - pomyślą nieliczni.
Jeśli rząd mówi, że da coś od siebie to wiedzcie o tym, że kłamie. Rząd nie ma swoich pieniędzy, tylko ściąga je z podatników w tym najwięcej z pracujących ludzi. Zaraz będzie kolejna podwyżka płac i część przedsiębiorców nie da całego etatu na umowie, zwolni część pracowników, których nie jest w stanie utrzymać. Nie trzeba być doktorem ekonomii aby zauważyć, że socjalizm i rozdawnictwo demoralizuje społeczeństwo i prowadzi do upadku.
 
 
#2 ?zenek44 2020-07-23 08:16
Może ktoś wie czy bon będzie dla dzieci, które w lipcu są na koloniach. Wszędzie mówią o terminie od 1 sierpnia.
 
 
#3 apropo 500+melasa 2020-07-23 18:21
orientujecie się, czy świadczenie zwiększa zdolność kredytową? chcielibyśmy sobie wyremontować kuchnię, mamy 4 dzieci ale oboje nie pracujemy, w sensie ja robię fuchy na czarno, ale tego nie uwzględnią nam w banku na pewno
 
 
#4 RE: Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznegoSunny 2020-07-23 20:02
Melasa może weź się do roboty a nie tylko płodzisz dzieci żeby żyć z podatników
 
 
#5 Do Melasakomentator1233 2020-07-24 15:29
Masz darmozjadzie:
iledzisiaj.pl/.../...
Do roboty!
 
 
#6 do komentatoramelasa 2020-07-24 20:04
śmieje się codziennie z takich jak ty, chcesz to idź tam pracuj, mnie to nie interesuje, z zasiłków i zapomogi mamy więcej niż gdybym pracował, jak są jakieś większe wydatki to złapię fuchę, albo raz na parę miesięcy wyjadę do Niemiec, widzę na moje pytanie dalej nie ma odpowiedzi... :(
 
 
#7 Do waluśpanter 2020-07-24 22:36
Na pewno pójdą do pracy jak będą mieć przykład z ojca nieroba i kombinatora. Zastanów się nad tym co piszesz. Właśnie dlatego socjalizm jest złym ustrojem.
 
 
#8 RE: Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznegopioter 2020-07-25 17:59
"Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze." czytaj tam malensa to zdanie do skutku aż zrozumiesz czy te pińcet cokolwiek powiększa. a w szczególności zdolności kredytowe. Co do reszty mam nadzieję ze nie będziesz miał problemów z szukaniem okresów składkowych. 500 zł na rękę to jednak nie to samo co 1100
 
 
#9 RE: Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznegoSunny 2020-07-29 12:34
I znowu nieroby będą odpoczywać na koszt ty h co pracują i płaca poda5ki
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.