Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 lipca 2020 imieniny: Cyprian, Olga, Benedykt

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Koronawirus w powiecie radzyńskim

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 18 maja 2020 06:00

Od dzisiaj możemy iść do fryzjeraDzisiaj wchodzi w życie 3 etap znoszenia ograniczeń.

Będziemy mogli pójść do fryzjera i kosmetyczki, zjeść posiłek w restauracji, więcej osób może od wczoraj uczestniczyć w mszach (1 na 10m2), więcej osób może poruszać się w komunikacji miejskiej. Działają już radzyńskie przedszkola, dzisiaj wznawia działanie żłobek w Ulanie. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłych.

W powiecie radzyńskim 11 osób pokonało koronawirusa, 2 osoby niestetety zmarły. Na szczęście spada liczba osób w kwarantannie i pod nadorem epidemiologicznym, ale... jak pokazuje sytuacja na Śląsku, nadal trzeba uważać i zachowywać środki ostrożności.

Poniższe wykresy przedstawiają przebieg koronawirusa w naszym powiecie. Prezentacja danych rozpoczyna się 7 kwietnia br., na dzień przed pierwszym odnotowanym zakażeniem.

Co oznacza, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznycznym?

Rządowa strona pacjent.gov.pl wyjaśnia to tak:

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. 

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kolejny stopień (wyższy) to kwarantanna:

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich wracających z zagranicy.

Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. 

Nikomu nie wolno do niego przychodzić.

Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Jeśli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).