Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 listopada 2020 imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Koronawirus w powiecie radzyńskim

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 18 maja 2020 05:00

Od dzisiaj możemy iść do fryzjeraDzisiaj wchodzi w życie 3 etap znoszenia ograniczeń.

Będziemy mogli pójść do fryzjera i kosmetyczki, zjeść posiłek w restauracji, więcej osób może od wczoraj uczestniczyć w mszach (1 na 10m2), więcej osób może poruszać się w komunikacji miejskiej. Działają już radzyńskie przedszkola, dzisiaj wznawia działanie żłobek w Ulanie. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłych.

W powiecie radzyńskim 11 osób pokonało koronawirusa, 2 osoby niestetety zmarły. Na szczęście spada liczba osób w kwarantannie i pod nadorem epidemiologicznym, ale... jak pokazuje sytuacja na Śląsku, nadal trzeba uważać i zachowywać środki ostrożności.

Poniższe wykresy przedstawiają przebieg koronawirusa w naszym powiecie. Prezentacja danych rozpoczyna się 7 kwietnia br., na dzień przed pierwszym odnotowanym zakażeniem.

Co oznacza, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznycznym?

Rządowa strona pacjent.gov.pl wyjaśnia to tak:

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. 

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kolejny stopień (wyższy) to kwarantanna:

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich wracających z zagranicy.

Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. 

Nikomu nie wolno do niego przychodzić.

Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Jeśli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).

 

Komentarze  

 
#1 i co z tego?waluś 2020-05-18 10:59
dzień dzisiejszy z rana Lidl (stoi butelka do dezynfekcji i co z tego) sklep budowlany na rondzie ( dezynfekcja sin=knęła deko) dla sanepidu się skończyło ,sklep prywatny (komentarz a w co się pan bawisz? ) itd czyli mamy po radzyńsku (a może nam czaskowski Pomoże a kupnie następnej aiucdiy i to niby wg prawa) a potem rodzina się dowie ,,ale ty byłeś głupi "żadne wybory tego nie zmienią Piś jes za miękki ? (dlaczego?)
 
 
#2 propaganda ?waluś 2020-05-18 12:02
Pół Polski stanęło bo Kazika nie wypromowali,i jeszcze Czaskoski się POcił na trudne pytania i jaszcze Kidawa nie wiedziała co robić (bidna osamotniona) a jeszcze grubas shudł i urodził nam film ? oj naiwni naiwni ? a co na to te lecikowe? mają wytyczne ?
 
 
#3 co szmatławiec może ?waluś 2020-05-18 12:09
twoje prawa są inne niż moje ?zamiast się cieszyć że w miarę sucho nogą przechodzimy przez infekcję to michiko Podobni szczują ? ja te ż mogę pisać o zakupach u najbardziej POsępowych bez maseczek ? kasa misiu kasa i nasi ?
 
 
#4 RE: Koronawirus w powiecie radzyńskimostry_cien_mgly 2020-05-18 13:01
Waluś, a można po polsku?

Ludzie, otwórzcie oczy, bo pędzimy w przepaść. Na naszych oczach tworzy się historia - o tym jak stary kawaler - opętany żądzą zemsty, skłócił cały naród w imię walki ze zmyślonym wrogiem. Wrogiem, który z każdym dniem przybiera coraz to nowsze postaci. A potencjalnym oponentem może być każdy. Dzisiaj "wyzyskiwacz-przedsiębiorca", jutro ty czy ja. Historia zna już podobne przypadki, tyle że ludzie zapominają o historii.

Sprawa z Kazikiem to przypadek cenzury i to takiej w najmniej subtelnym wydaniu. Nie po to nasi przodkowie walczyli o wolność, żeby teraz tę wolność ograniczać i to z rozkazu jednego człowieka. Totalitaryzm pełną gębą.
Premier stwierdził na swoim profilu, na Facebooku, że to niby odwracanie uwagi od prawdziwego problemu, jakim jest pandemia. Nie, problemem jest wykorzystywanie strachu i aktualnej sytuacji do rozkładu państwa. Problemem jest wykorzystywanie autorytetu takich osób jak Jan Paweł II do potwierdzania racji swoich działań.

Najpierw nas kupili naszymi pieniędzmi, teraz będą dzielić, bo rozdarty naród to słaby naród. Jedyną nadzieją jest to, że władza przyjmuje aktualnie pozycję obronną, a to znak że jest słaba.
 
 
#5 do ostry cień mgłybzien 2020-05-18 13:13
Brawo !!! Dobrze, że znalazł się ktoś kto jest normalny i normalnie myśli. Takie komentarze czyta się z przyjemnością bo stypendyści MOPS widzą wszystko z perspektywy 500 zł. To cały ich świat i szczęście.
 
 
#6 do waluśyzzum 2020-05-18 14:23
Waluś jak już wytrzeźwiejesz to napisz w trzech zdaniach o co ci chodziło ( jak będziesz pamiętał)
 
 
#7 IV etaplokalny 2020-05-18 15:15
Odnoszę wrażenie ,że w Radzyniu wdrożono już IV ETAP tarczy. BRAK PŁYNÓW DO DEZYNFEKCJI !!! Gdzie jest sanepid? Piszę tu o markecie przy rondzie gdzie często stoi POLICJA oraz budowlanym za rondem w kierunku nowego cmentarza .
 
 
#8 do yzumawaluś 2020-05-18 15:59
zobacz jak wygląda asekuracja u nas a jak w dużych miastach ? my w ciągu ostatnich 2 miesięcy może byliśmy na zakupach (tyle co palców u ręki)tam jest płacz bo nawet w niedzielę są sklepy nie czynne /a co tam im się wszystko należy (marsz w sobotę i zagrywka POlityków) nie ma czegoś takiego że jest ryzyko (ojciec czy dziadek zawsze mówili że może byc nie urodzaj)dzisiaj susza należy się ,kupiłem prrshe i biznes nie idzie -nalezy się ,a jeden czy drugi by kawałek ubezpieczenia wykupił ale PO co jak mi się należy od państwa .ale najlepiej to wiedzą panie w ZUS i urzędzie pracy o tych ,,biednych biznesmenach" nomen omen swego czasu syn z nowobogackich na zabawę choinkową przebierał się za tzw ,,biznesmena"reszta dla ,,myślących a nie piesków walczących o kość? a może jeszcze jeden samochód czy mieszkanie a reszta to plebs za 15 zł na godzine

oj dziecko,dziecko pożyjom uwidziom ?dziecko netu czy czeskowskiego?
 
 
#9 do waluśyzzum 2020-05-18 16:28
Odpowiem tylko na to co zrozumiałem ( bo nie wszystko :) ). Oczywiście że się przedsiębiorcy należy (na pewno bardziej niż klientom MOPS). Jeżeli Państwo mówi od dzisiaj zamykasz swój biznes to w takim razie powinno wypłacić odszkodowania i nie ma tiu nic do rzeczy czy ktoś ma 1,2 czy 3 samochody. Myśle ze żadna firma ubezpieczeniowa nie ubezpieczy od idiotycznych decyzji rządu PiS.
 
 
#10 do yzummwaluś 2020-05-18 16:57
dziecko ,dziecko ty niczego nie rozumiesz ,,my jesteśmy tylko 60 lat uzytkownikami tego świata "no chyba jak nieszporach spiewają 70--80 gb=dy jasteśmy mocni " więcej ztabą nie dyskutuję bo to nie ma sensu ,,rzekł JPII wiara w słowach a w sercu pustka" a pyszczyć zawsze można POZDRAWIAM
 
 
#11 niegramotne toeSPe 2020-05-18 17:59
Co to za nawiedzony, ten waluś?
 
 
#12 zapach siarki ?waluś 2020-05-18 20:12
za moich młodzieńczych czasów to mówili zbuki komu jaja się zepsuły myślę że nie Czaskoskiemu od wczoraj ? a może ?https://lublin.wyborcza.pl/lu blin/7,48724,25955175,lublin-e wakuacja-kamienicy-przy-deptak u-poslowie-po-ewakuowani.html# s=BoxLoLuImg2
 
 
#13 Andrzej Kotyłaakotyla 2020-05-19 05:32
Waluś, wielkie dzięki! Jestem Twoim fanem. Od dawna poszukuję tekstów ilustrujących kalectwo komunikacyjne oraz indolencję językową. To dla moich uczniów jako przykład analfabetyzmu wtórnego. Kto Cię tak poranił? Twój bełkot jest modelową darmową składnicą (czy też rupieciarnią) lingwistycznych potknięć na gruncie ortograficznym, leksykalnym i składniowym. Nie trzeźwiej – twórz!!!
 
 
#14 RE: Koronawirus w powiecie radzyńskimkinga75 2020-05-20 23:54
Władza ma takie sposoby (propagandy I przymusu) że zawsze większość ją popiera
Tak było za komuny czerwonej I tak POzostało za komuny koszernej do dziś.
Jeśli jednak mylę się że nie większość to znaczy że jest to władza dyktatorska gdyż rządzi nieliczna uprzywilejowana klasa a zahipnotyzowany naród potrzebny jest tylko do wybo4ów I pracy
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.