Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 września 2020 imieniny: Aurelii, Władysława

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Burmistrz zaostrzył środki bezpieczeństwa na terenie miasta

Mariusz Szczygieł   
środa, 11 marca 2020 19:33

Z powodu rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki wraz z Radą Ministrów podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach wyższych.

W placówkach, zarówno publicznych jak i niepublicznych, w dniach 12-25 marca nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne. Jedynie w dniach 12 i 13 marca w szkołach i przedszkolach publicznych będą prowadzone zajęcia opiekuńcze.

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko prowadzonych działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Wszystkie działania są możliwe dzięki tzw. specustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z koronawirusem.

Po decyzji Premiera, zdecydowałem o zamknięciu obiektów sportowych, kulturalnych, placówek oświatowych, krytej pływalni oraz biblioteki.

Zakaz zgromadzeń publicznych dotyczy również stadionu miejskiego, na którym mają być rozgrywane mecze.

Proszę rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży o ograniczenie ich udziału w zajęciach skupiających wielu uczestników.

Proszę także osoby starsze o ograniczenie spotkań w klubach seniora.

W przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych rekomendujemy Państwu korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną bądź telefoniczną. Sugeruję także o dokonywanie czynności płatniczych poprzez bankowość elektroniczną oraz przypominam o stosowaniu się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych i medycznych.

W trosce o zdrowie mieszkańców Radzynia Podlaskiego, a także wszystkich naszych gości korzystających z niego, od 18 marca 2020 r., aż do ustabilizowania się sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa targowisko miejskie przy ul. Targowej będzie nieczynne.

Urząd Miasta będzie funkcjonował nieprzerwanie, a wszystkie przedstawione zalecenia mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Radzynia Podlaskiego i przebywającym u nas gościom.

W trosce o interes publiczny, osoby wracające z zagranicy oraz mające styczność z nimi, mają obowiązek skontaktować się telefonicznie z upoważnionymi organami Sanepidu lub najbliższą placówką medyczną w celu uzyskania informacji o sposobie dalszego postępowania.

Telefony kontaktowe dla mieszkańców Radzynia Podlaskiego:

- Sanepid (83) 352 74 16; (83) 352 74 17

- Całodobowy 668 838 347

- Oddział zakaźny w Łukowie (25) 798 20 00 wew. 291 lub 292.

 

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek

 

ZALECENIA

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu - płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji.

 

Komentarze  

 
#1 brawo burmistrz, brawo proboszczmelasa 2020-03-11 20:16
Kościół postawił na sprawdzone metody: postanowił przenosić wirusa z parafii do parafii.
 
 
#2 RE: Burmistrz zaostrzył środki bezpieczeństwa na terenie miastasnajper116 2020-03-11 23:42
Arcybiskup Gądecki wyraźnie zalecił zwłaszcza osobom starszym powstrzymanie się od fizycznego uczestnictwa w nabożeństwach i uczestniczenie w nich za pomocą środków masowego przekazu (radio, telewizja). Mam nadzieję że proboszczowie przekażą wiernym ostrzeżenie arcybiskupa i podkreślą dosadnie że uczestnictwo w nabożeństwach za pomocą mediów w tej sytuacji nie jest grzechem a wręcz jest obowiązkiem każdego komu zależy na zdrowiu własnym i bliźnich.
 
 
#3 Same brawa !!siwy 2020-03-12 17:48
W środę na targowisku było kilka tysięcy osób i tak co środa. Co tam wirus - handel ważniejszy!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.