Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 4 sierpnia 2021 imieniny: Dominika, Jan, Protazy

Poznajemy zawody

Anna Paskudzka   
niedziela, 27 października 2019 07:00

PrzedszkolakiW październiku przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Sobolach wraz z opiekunami Panią Anią i Panią Edytką odbyły wycieczkę do Radzynia Podlaskiego. Celem wycieczki było poznanie ciekawych zawodów w powiecie.

Dzieci zwiedziły Komendę Powiatową Policji w Radzyniu Podlaskim. Dowiedziały się wielu ciekawych informacji o zawodzie Policjanta. Przedszkolaki poznały stanowisko kierowania, gdzie miały możliwość zapoznania się z pracą dyżurnego, a także z systemami działania telefonów alarmowych. Policjant tłumaczył dzieciom jak ważne jest mądre korzystanie i wybieranie numerów alarmowych, a także, jakie konsekwencje grożą za dzwonienie pod takie numery i robienie sobie z tego żartów.

Następnie funkcjonariusz zapoznał maluchy ze sprzętem, który wykorzystywany jest do codziennej służby. Największą atrakcją cieszył się policyjny radiowóz. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał odblask.

Kolejnym punktem wycieczki było poznanie pracy strażaka i wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim.

W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Następnie dzieci zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, oraz jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112.

Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem i pracą Bibliotekarki. Kilkoro z nich było wcześniej w Miejskiej Bibliotece Publicznej ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły.

Ostatnim punktem była wizyta w Pizzerii Gryzli i poznanie pracy kucharza. Najpierw przedszkolaki oglądały kolejne etapy wykonania pizzy, poznały składniki potrzebne do jej przygotowania. Po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy, dzieci wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły swoje własne pizze z ulubionymi składnikami. Kiedy okrągłe przysmaki piekły się w gorącym piecu, przedszkolaki miały czas na przypomnienie sobie zasad właściwego zachowywania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków. Następnie przystąpiliśmy do degustacji. Nasze „łakomczuchy” zgodnie stwierdziły, że pizza była bardzo smaczna.

Przedszkolaki obiecały, że wykorzystają zdobyte na warsztatach kulinarnych doświadczenie i sprawdzą swoje umiejętności w domu przygotowując pizzę dla rodziców (oczywiście pod ich czujnym okiem).
Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniami podczas których nabyły cenną wiedzę o tak wielu trudnych, ale za to ciekawych zawodach.

191026-przedszko-01191026-przedszko-02191026-przedszko-03191026-przedszko-04191026-przedszko-05191026-przedszko-06191026-przedszko-07191026-przedszko-08191026-przedszko-09191026-przedszko-10191026-przedszko-11

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.