Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 maja 2024 imieniny: Aleksandra, Bernardyna | 2002 - ks. Zbigniew Kiernikowski otrzymał sakrę biskupią

Mama, Mamunia, Mamusia - 26 maja

Janina Kiewel   
środa, 26 maja 2010 08:58

Kwiatki na Dzień Matki

Na stronach kalendarza świątecznych dni jest mało

a szkoda, co tu robić, by świąt nie brakowało,

lecz jeden dzień szczególnie swym blaskiem kusi,

dla jednych to Dzień Matki a dla mnie Dzień Mamusi.

Nie umiem mówić głośno, jak kocham i co czuję,

więc patrząc Mamie w oczy cichutko podziękuję.

 

 

Kiedy przychodzi ten dzień, dzień 26 maja, wszystkich ogarnia potrzeba zakupu pewnego upominku symbolizującego miłość do naszej rodzicielki. Najczęściej kupuje się pewne upominki: perfumy, książki, czy właśnie kwiaty, które są chyba najpopularniejszym prezentem. Czasem uciekając od banału, by nie kupować ich co roku, wymyślamy inne podarunki. Nie ma co jednak ukrywać, kobiety uwielbiają kwiaty, stąd kwiatek zawsze warto kupić. Można się zastanowić, czy kwiatek powinien być sam w sobie upominkiem, czy powinien być dekoracją dla upominku właściwego, to już zależy od nas samych i naszej wiedzy o naszej rodzicielce. Warto czasem pomyśleć nad czymś dodatkowym, aby nasza Mama nie miała poczucia, że dzień 26 maja jest dla nas jakimś utrapieniem, skoro każdego roku, dostaje od nas te same kwiaty. Nikt nie lubi być ciężarem dla innych, warto więc nie powodować swoim zachowaniem, że dzień, który powinno się w jakiś sposób uczcić, zamienia się w dzień problemów i wątpliwości, czy aby na pewno nasz upominek o czymś świadczy.

A teraz trochę historii. Dlaczego Dzień Matki w Polsce obchodzimy co roku 26 maja? W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. W Anglii w XVII - XIX wieku w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy, w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców i przynosiły podarki dla matek. W USA 1858 nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy (Mothers' Work Days), od roku 1872 Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju (Mother's Day for Peace). W roku 1905 Anna Jarvis (córka Anny Reeves Jarvis) wywalczyła ustanowienie Dnia Matki (Mother's Day). W 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym. Wypada on zawsze w drugą niedzielę maja.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Åwiecznik
świecznik
piątek, 10 maja 2024
Orkan
Orkan
czwartek, 09 maja 2024
GaÅÄzie sosny - oddam
Gałęzie sosny - oddam
wtorek, 14 maja 2024