Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 lutego 2020 imieniny: Arnolda, Konrada

Wniosek o 10 milionów wycofany przez burmistrza! (Aktualizacja)

Michał Maliszewski   
wtorek, 09 kwietnia 2019 08:31

Burmistrz Jerzy Rębek podczas konferencjiDo Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wpłynęło oświadczenie, w którym Miasto Radzyń Podlaski wycofuje swój protest wobec negatywnej oceny projektu pod nazwą: „Rokoko na Nowo” — rewitalizacja centrum Radzynia Podlaskiego, złożonego w odpowiedzi na konkurs w ramach Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich, RPO WL na lata 2014-2020. Chodzi o projekt, w którym budżet naszego miasta miał zostać zasilony kwotą 10 milionów złotych na rewitalizację pałacu Potockich.

- Miasto argumentuje swoją decyzję m.in. tym, że wartość projektu i jego budżet zostały ustalone na podstawie kosztorysów inwestorskich oraz wyceny kosztów wyposażenia sporządzonych na poziomie cen Ill kwartału 2017 r. - poinformował nas Remigiusz Małecki, rzecznik UMWL. - Wyceny te straciły już swoją aktualność, a w związku z tym i budżet projektu w odniesieniu do aktualnego poziomu cen jest znacznie niedoszacowany. 29 marca wpłynęło pismo wycofujące projekt złożony przez Miasto Radzyń Podlaski. Na ten moment nie jest planowany nabór w Działaniu 13.3. Z tego co wiem, miasto planuje chyba aplikować w innym programie - oznajmił rzecznik i dodał, że w tym wypadku lepiej skontaktować się z burmistrzem Jerzym Rębkiem. 

Chwilę przed godziną 15.00 otrzymaliśmy uzasadnienie decyzji wycofania się z ponownego rozpatrzenia wniosku. Rzecznik Urzędu Miasta Anna Wasak twierdzi, że kwota 10 milionów złotych jest w tym momencie za mała i informuje, że władze miasta pokuszą się o jeszcze większą dotację. Po raz kolejny rzecznik dodaje, że winny tej sytuacji jest były marszałek, Sławomir Sosnowski.

Oto treść pisma:

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski wycofał z Zarządu Województwa Lubelskiego protest w sprawie dotacji 10 mln zł na projekt „Rokoko na Nowo”, aby móc się ubiegać o wyższe dofinansowanie.

W piśmie skierowanym 27 marca do Zarządu Województwa Lubelskiego – Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego zawarte jest uzasadnienie takiej decyzji.

Wniosek aplikacyjny na dofinansowanie przedmiotowego projektu został opracowany w 2017 r. zgodnie z zasadami naboru, określonymi dla konkursu na realizację projektów do dofinansowania w ramach Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich RPO WL.

Wartość projektu i jego budżet został ustalony m.in. na podstawie kosztorysów inwestorskich oraz wyceny kosztów wyposażenia sporządzonych na poziomie cen III kwartału 2017 r. Wyceny te straciły już swoją aktualność, a w związku z tym i budżet projektu w odniesieniu do aktualnego poziomu cen jest znacznie niedoszacowany.

Bardzo krzywdzące całe środowisko radzyńskie działania, podjęte przez ówczesny Zarząd Województwa, a w szczególności Marszałka Województwa – Pana Sławomira Sosnowskiego, wstrzymały realizację ambitnych planów rozwojowych Miasta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 5 lutego 2019 r. potwierdził, że działania takie były bezprawne.

Aktualnie istnieje konieczność weryfikacji kosztów przedsięwzięcia objętego projektem, a jednocześnie także – potrzeba rozszerzenia działań rewitalizacyjnych, szczególnie w odniesieniu do zespołu płacowo-parkowego.

Miasto jest w pełni przygotowane do podjęcia takich działań i jest w stanie je zrealizować sprawnie i w krótkim czasie.

Dlatego też zamierzamy wystąpić do Zarządu Województwa Lubelskiego z wnioskiem o dotację znacznie przewyższającą kwotę 10 mln zł.

Mamy nadzieję, że nasz wniosek zostanie uznany jako szczególnie ważny z punktu widzenia ochrony dziedzictwa narodowego całego województwa lubelskiego i naszego kraju.

Zastanawiające jest jednak to, że podczas konferencji prasowej z burmistrzem Radzynia Podlaskiego, 18 marca br., w której uczestniczył senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak i wicemarszałek Dariusz Stefaniuk nie było mowy o wycofaniu wniosku. Burmistrz mówił wtedy: - wyrażamy nadzieję, że ponowna ocena tego wniosku będzie zgodna z prawem i zgodna z zasadami życia społecznego. Nie kryję swojego zadowolenia z faktu, że w taki sposób sąd dokonał oceny tego zjawiska, które miało miejsce w ubiegłym roku – mówił Rębek. Senator Bierecki natomiast dodał: - przykro mi, że mieszkańcy Radzynia rok później będą mieli możliwość zobaczenia efektów pracy tych środków, które miastu się należą. Mamy nadzieję, że teraz ten wniosek zostanie rozpatrzony rzetelnie, sprawiedliwie w oparciu o regulamin konkursu. Miejmy nadzieję, że za chwilę będziemy mieli odnowiony pałac i piękne centrum – oznajmił. Całą konferencję obejrzycie tutaj!

Co dalej z pieniędzmi dla Radzynia? Z jakich form dofinansowania burmistrz ma zamiar skorzystać? Na te pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

Komentarze  

 
#21 Jednak nieCHTOLT 2019-04-09 18:04
Przez chwilę myślałem, że skoro wygrał w sądzie to po linii partyjnej mu pomogą i sprawę dalej przepchną. Okazuje się jednak, że wniosek jest tak spie*****ny, że nawet koledzy z PIS nic z tym nie mogą zrobić i trzeba dokumenty wycofać żeby się całkiem nie ośmieszyć. To trzeba mieć jednak talent.
 
 
#22 Będzie się ubiegał o większe pieniądze!!!!jerry rembeka 2019-04-09 21:04
W sumie niedawno przeczytałem, że miasto SKORZYSTA z funduszy norweskich....

ŻADEN konkurs nie jest ogłoszony ani na poziomie wojewódzkim na WIĘKSZE pieniądze dla Radzynia, a jeszcze DŁUGO potrwa zanim jakikolwiek konkurs z EOG zostanie ogłoszony.

Tymczasem pani NIEDORZECZNIK już wie, że miasto SKORZYSTA. Ona jest po polonistyce, a pisze w czasie dokonanym.

Wniosek jeszcze nie złożony, potem można, jak się dowiedzieliśmy, wycofać, a tu miasto SKORZYSTA...

Jurek, skąd ty ją wziąłeś, z jakiego przytułku? Z takimi kadrami to ty żadnych pieniędzy nie pozyskasz....

Przypominam - 2 hale sportowe budowane przez Jurka za prawie 10 mln zł dostały 1,5 mln dofinansowania. Gang POSZUKIWACZY WEŁNY potrafił pozyskać 15% środków na inwestycję...

Firma WOJZUN na FB chwali się rozbiórką zleconą przez miasto, dawne budynki PUK rozwalają. Trzeba będzie działeczki posprzedawać szybko, bo zaraz trzeba za jedną z hal zapłacić.

Jureczku czy ty nie szedłeś do wyborów z hasłem POWSTRZYMAM WYPRZEDAŻ MAJĄTKU MIASTA?

Juruś, pochwal się jak tam konkurs i wniosek na rozbudowę i remont pieców w PEC? Przepadł w NFOŚiu zarządzanym przez kolegów z PiSu?

Niedawno Jerzyku pochwaliłeś się, że na 30 lat wynająłeś pałac na archiwum. Ile to kasy już zapłaciło archiwum od września 2018, pół roku minęło, ile kasy zarobiliśmy? Może byś się tą kasą podzielił z mieszkańcami, jakaś tańsza woda, czy ścieki, może dopłaty do śmieci żeby nie drożały...
 
 
#23 Prawdziwe 0opaopa 2019-04-10 07:55
Jak to możliwe że po 10 dniach od chwalenia się razem z kolegami nagle wniosek jest "be"? Dlaczego opinia publiczna dowiedziała się o tym dopiero 9 marca?
"Planuje CHYBA wzięcie udziału w innym programie" - Radzyń nie potrzebuje żadnych dofinansowań, przecież Burmistrz wyraźnie pokazuje, że radzyń się bez nich obejdzie.
Kto podjął decyzję o wycofaniu? Kto? Wydaje się że tzw burmistrz, bo ani jego współpracownicy z UM ani rada miasta nie wiedzą o co w tym chodzi. Ten człowiek to 0.
 
 
#24 jezeli wniosek zostałradzyniak95 2019-04-10 15:42
wycofany to niech Burmistrz pokaże te swoje dokumenty jezeli one juz niczego nie dotyczą.

No chyba ze w tajemniczy i niewiadomy sposób uległy zniszczeniu
 
 
#25 ciąg dalszyjerry rembeka 2019-04-10 17:03
Jerzyk, odblokuj już kompa Stephanowi. Dał ciała przy Otwartych Strefach Aktywności tak, że nawet Matołuszek się nie zorientował, że nie mamy takich w Radzyniu. Ale teraz jak odciąłeś go od składania wniosków to robota ruszyła, że hej! W KRUSie się chyba tyle spieprzyć nie da, ale to się niedługo przekonamy...

Odblokuj też możliwość wchodzenia na iledzisiaj.pl pracownikom magistratu, bo bez melasy, kingi i piotera nie ma cię tu kto bronić, jeżdżą po tobie jak po burej suce...

I prośba ode mnie, Jurek weź oddaj Robertowi hasło do loginu PINIO, bo też nie może nic skomentować, a my tu nie mamy się z kogo pośmiać.
 
 
#26 Wniosek o 10 milionów wycofany przez burmistrza! (Aktualizacja)cypisek 2019-04-10 19:09
Stadionem się wreszcie zajmijcie i innymi sprawami! Drogi dziurawe choćby...
 
 
#27 ojojopaopa 2019-04-13 22:12
powinieneś kolanami Włodarzu do tej pory szorować posadzki w kościele (w tym gzdie wpuszczono ONR bez mrugnięcia okiem tfu!) za te 265 głosów, które dały Ci wygrać!
 
 
#28 RE: Wniosek o 10 milionów wycofany przez burmistrza! (Aktualizacja)niepokorny 2019-04-15 11:01
"scena polityczna nie pozostawia wyboru
musisz być albo osłem albo kanalią"

--Emma Goldman

to odwlekanie pachnie jakąś grą
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.