Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 marca 2019 imieniny: Gabriela, Marka | 1794 - Powstanie Kościuszkowskie

Szachiści uczczą pamięć Eugeniusza Paśnikowskiego

Robert Mazurek   
czwartek, 08 marca 2018 07:00

Eugeniusz Paśnikowski10 i 11 kwietnia, na bazie I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, odbędzie się IX Memoriał Szachowy Eugeniusza Paśnikowskiego. Organizatorami imprezy są: Radzyński Ośrodek Kultury, I LO oraz Radzyńskie Towarzystwo Szachowe. Wydarzenie swoim patronatem objął burmistrz Jerzy Rębek.

Szachowy Memoriał Eugeniusza Paśnikowskiego już na stałe wpisał się do kalendarza imprez Radzynia Podlaskiego. W sobotę 10 marca zaplanowano turniej dla dzieci radzyńskich szkół uczestniczących w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Z kolei w niedzielę 11 marca odbędzie się tradycyjne współzawodnictwo w formule open.

Głównym celem imprezy jest uczczenie pamięci pedagoga i wielkiego miłośnika szachów Eugeniusza Paśnikowskiego. Dodatkowo organizatorzy pragną propagować „królewską grę” wśród dzieci i młodzieży, umożliwić rywalizację sportową oraz ciekawe spędzenie czasu wolnego, a także poszukiwać następców mistrzów i wyłonić utalentowanych juniorów.

Początek turniejów zaplanowany jest na godzinę 10.00. Udział w nim jest bezpłatny a zgłoszenia będą się odbywały na 20 minut przed jego rozpoczęciem bądź wcześniej przez internet na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_919/regulations.html?l=pl


Eugeniusz Paśnikowski – urodził się 4 marca 1931 r. jako jeden z 7 synów państwa Hipolita i Lucyny Paśnikowskich w Jeziorach (powiat łukowski). Dzieciństwo przypadło na lata II wojny światowej. Dla Eugeniusz Paśnikowskiego był to bardzo bolesny okres, gdyż w wieku 12 lat stracił ojca. Zginął on tragicznie w wypadku, rozjechany samochodem przez żandarmerię niemiecką. Okupacja uniemożliwiła także kontynuowanie nauki, którą rozpoczął dopiero w 1937 r. Po wojnie, w latach 1944-50, w ciągu sześciu lat, ukończył jedenastoletni cykl nauki obejmujący gimnazjum i liceum. W latach 1950-53 studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia. Dyplom magistra matematyki otrzymał na UMCS w Lublinie w 1967 r.
Całą swoją pracę zawodową związał ze szkołą. Najpierw zgodnie z nakazem pracy, przez trzy lata pracował w Państwowym Technikum Rolniczym w Dowspudzie (woj. białostockie). Od roku 1956, nieprzerwanie przez 35 lat, w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim. W 1988 roku Eugeniusz Paśnikowski przeszedł na zasłużoną emeryturę.

 

Komentarze  

 
#1 opiniaKakar 2018-03-08 16:18
świetny matematyk,choć metody nauczania budziły kontrowersje, ale kto wyszedł spod jego ręki, nie narzekał w przyszłości na żadnej uczelni
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.