Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 października 2018 imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego | 2011 - zmarł ks. kan. Zbigniew Chaber, wieloletni proboszcz parafii św. Trójcy

Ruszyły prace archeologiczne w podziemiach kościoła pw. Świętej Trójcy

Michał Maliszewski   
wtorek, 13 lutego 2018 08:00

Płaszcz po rekonstrukcjiWczoraj, 12 lutego br. do naszego miasta przybyła ekipa archeologów by rozpocząć kolejne badania w krypcie Potockich, znajdującej się w kościele pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

- Chcemy uporządkować całą kryptę południową i skończyć tam badania – powiedziała nam archeolog i konserwator zabytków archeologicznych, kierująca pracami w Radzyniu. - Mamy nadzieję, że nam się to uda. Ekipa jest zorganizowana, więc nie powinno być problemu, chyba że nas coś zaskoczy w posadzce, co zawsze się może zdarzyć. Musimy zacząć kopać i wtedy zobaczymy, czy nic jeszcze nie będzie, ponieważ zdarzało się, że kaplice były budowane na cmentarzu. Analiza porównawcza, to co mówią źródła pisane, a to co zastają archeologowie to daleka droga czy uda nam się to zweryfikować. Miejmy nadzieję, że się uda – powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Grupa.

Archeolog przywiozła również zrekonstruowany i zakonserwowany płaszcz wydobyty podczas wcześniejszych prac w radzyńskich kryptach. Mieliśmy okazję być przy jego prezentacji w radzyńskiej plebanii.

Prace potrwają 4 dni. Rozpoczęły się one od poniedziałku, a zakończą w czwartek późnym popołudniem. 

180212-archeolog-1180212-archeolog-2180212-archeolog-3180212-archeolog-4