Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 15 sierpnia 2020 imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

Ruszyły prace archeologiczne w podziemiach kościoła pw. Świętej Trójcy

Michał Maliszewski   
wtorek, 13 lutego 2018 08:00

Płaszcz po rekonstrukcjiWczoraj, 12 lutego br. do naszego miasta przybyła ekipa archeologów by rozpocząć kolejne badania w krypcie Potockich, znajdującej się w kościele pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

- Chcemy uporządkować całą kryptę południową i skończyć tam badania – powiedziała nam archeolog i konserwator zabytków archeologicznych, kierująca pracami w Radzyniu. - Mamy nadzieję, że nam się to uda. Ekipa jest zorganizowana, więc nie powinno być problemu, chyba że nas coś zaskoczy w posadzce, co zawsze się może zdarzyć. Musimy zacząć kopać i wtedy zobaczymy, czy nic jeszcze nie będzie, ponieważ zdarzało się, że kaplice były budowane na cmentarzu. Analiza porównawcza, to co mówią źródła pisane, a to co zastają archeologowie to daleka droga czy uda nam się to zweryfikować. Miejmy nadzieję, że się uda – powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Grupa.

Archeolog przywiozła również zrekonstruowany i zakonserwowany płaszcz wydobyty podczas wcześniejszych prac w radzyńskich kryptach. Mieliśmy okazję być przy jego prezentacji w radzyńskiej plebanii.

Prace potrwają 4 dni. Rozpoczęły się one od poniedziałku, a zakończą w czwartek późnym popołudniem. 

180212-archeolog-1180212-archeolog-2180212-archeolog-3180212-archeolog-4

 

Komentarze  

 
#1 Tragedia rekonstrukcji płaszczaDziadek do orzechów 2018-02-13 11:03
To prawdziwy skarb Radzynia a płaszcz został zniszczony przez archeologów,powinien być tylko zakonserwowany i umieszczony na manekinie neutralnym dla wiekowego materiału lub w gablocie wraz z lużnymi kawałkami które były na pewno,rozwiązań wiele ale nie przyszywać go do współczesnej tandetnej podszewki, i tak majtany ,mogła być zrobiona kopia lub wizualizacja komputerowa,rysunek, -płakać się chce -TRAGEDIA
 
 
#2 Zawierzenietraktorzysta 2018-02-13 22:53
Pewnie w tej kadencji zawierzenie nie zawita do Radzynia. Czarni i politycy myśleli , że wywołają cud. A tu Bóg nie przybył na ich polecenie, wywołali straty, nieudolność, brak pomysłu na ściągnięcie inwestorów. Burmistrz otoczył się "Misiewiczami" którzy mu przytakują i poklepują po plecach. Radzyń to czarna rozpacz.
 
 
#3 Co ta kobieta robiKoń 2018-02-14 09:37
Zamiast zabezpieczyć to co jeszcze zostało, to ta kobieta biega po domu parafialnym i pokazuje. Ależ profesjonalizm.
 
 
#4 Kościułek św.Anny na cmentarzu...FOX58 2018-02-14 10:57
Za pieniądze przeznaczone dla tych archeologów,można by zrobić mały remont kościółka na cmentarzu.Ten piękny zabytek niszczeje a to powinno być robione w pierwszej kolejności.
 
 
#5 Remont kościółkaMichals 2018-02-15 21:28
"mały remont kościółka na cmentarzu." - tam jest potrzebne duże całościowe odnowienie, robienie jakiegoś "małego remontu" to nie wiadomo tak naprawdę co zrobić.
Dobrze że parafia stara się o dofinansowanie tej renowacji.
 
 
#6 dofinansowanieP.K. 2018-02-15 22:29
tylko niech nie proszą Rębka ani nikogo z Urzędu Miasta o pomoc w pisaniu wniosku :D
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.