Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 października 2022 imieniny: Mirella, Marek, Sergiusz | 1939 - po bitwie kockiej do Radzynia zaczęły wchodzić pierwsze niemieckie oddziały zwiadowcze

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Miał zyskać, a stracił 40 tysięcy

Piotr Mucha / Policja Radzyń Podlaski   
środa, 17 listopada 2021 07:00

policja stop oszustPolicjanci z radzyńskiej jednostki prowadzą postępowanie, którego ofiarą padł 20-letni mieszkaniec gminy Ulan-Majorat.

Mężczyzna zgłosił się do komendy i poinformował, że w trakcie przeglądania serwisów społecznościowych zauważył profil mężczyzny, podającego się za specjalistę od handlu kryptowalutami.

Zainteresowany ofertą nawiązał z nim kontakt uzyskując informację, że może otrzymać bezpłatnie pomoc analityka, ale po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie platformy inwestycyjnej.  20-latek otrzymał link w celu rejestracji, gdzie podał swoje dane m.in. numer telefonu i dane osobowe.

Po rejestracji, telefonicznie skontaktował się z nim mężczyzna informując, że musi wpłacić depozyt w wysokości 250 dolarów i może tego dokonać za pomocą wygenerowania kodu BLIK. Zgodnie z instrukcją,  20-latek wykonał polecenia i w trakcie rozmowy telefonicznej przekazał kody swojemu rozmówcy.

Po zalogowaniu na platformie inwestycyjnej młody mężczyzna zobaczył zasilone środkami konto, którymi rzekomy analityk miał obracać.  W dalszej kolejności opiekun inwestycyjny nakłonił 20-latka do zainstalowania aplikacji i zweryfikowania swoich danych. Następnie skontaktowała się z nim kobieta, która poprosiła o przesłanie swojego zdjęcia i zdjęcia dokumentu tożsamości w celu potwierdzenia konta.

Właściciel konta na polecenie „analityka” otwierał transakcje na platformie. Kiedy jednak przez kilka następnych dni nie otrzymywał od niego żadnych informacji, zadzwonił na jego numer telefonu. Wtedy okazało się, że to numer prywatnej osoby.

Po kilku dniach 20-latek otrzymał telefon od „przedstawicielki platformy inwestycyjnej”, która poinformowała, że robot  wygenerował zysk na koncie w kwocie niemal 40 000 złotych. Poleciła  zainstalowanie aplikacji AnyDesk i po wykonaniu jej polecenia połączyła się zdalnie z komputerem 20-latka. Mężczyzna obserwował jak rozmówczyni wykonuje transakcję na jego koncie  oraz zachęca do odważnych decyzji inwestycyjnych. 20-latek widział na swoim komputerze jak rozmówczyni wypełnia wniosek o uzyskanie kredytu, który potem sam zatwierdził w aplikacji mobilnej.

Po otrzymaniu kredytu, kobieta poinformowała, że pieniądze muszą być przelane na konto pracownika  platformy w celu ich sprawdzenia. Wykonała przelew, a 20-latek  przekazał kod zatwierdzający transakcję. W rozmowie telefonicznej z pracownikiem baku również potwierdził wykonanie przelewu.

Kiedy właściciel konta otrzymał informację od kobiety, że nie otrzyma pieniędzy z powodu zablokowania konta, poszedł do swojego banku. Wtedy dowiedział się, że na jego konto było ponad 50 prób logowania i że został oszukany. Okazało się, że straty sięgają niemal 40 tysięcy złotych.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.

 

Komentarze  

 
#1 GamońMESJASZ_999 2021-11-17 08:02
jak mozna być takim kretynem to nie zrozumiem tego
 
 
#2 nie ważne ktobzien 2021-11-17 10:03
Dobrze ci wiejski gamoniu dowiedziałeś się jaki jesteś mundry a policja nie powinna się zajmować takimi sprawami.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.