Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 sierpnia 2022 imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

W Brzozowicy Małej spłonęła stolarnia

Straż Pożarna w Radzyniu Podlaskim   
środa, 30 czerwca 2021 07:00

Wóz strażacki na miejscu pożaruW poniedziałek 28 czerwca o godzinie 16:50 Dyżurny Kierowania Komendanta PSP w Radzyniu Podlaskim przyjął zgłoszenie, że w miejscowości Brzozowica Mała gm. Kąkolewnica pali się budynek produkcyjny (stolarnia).

Niezwłocznie do działań zadysponowano zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów  stwierdzono, że pali się kompleks budynków składający się z stolarni, wiaty, budynku mieszkalnego oraz garażu. Pożarem objęte było około 3/4 wnętrza budynku wraz z wyposażeniem oraz dach kryty blacho-dachówką, który zapadł się do środka budynku. W bezpośrednim zagrożeniu znajdował się drugi budynek mieszkalny. W pierwszej fazie pożaru działania gaśnicze skoncentrowane były na obronie zagrożonych budynków.

Z chwilą przybycia na miejsce kolejnych zastępów straży pożarnej  podano kolejne prądy wody w natarciu na źródło pożaru. Teren akcji gaśniczej został podzielony na dwa odcinki bojowe. Działania na pierwszym odcinku bojowym były skoncentrowane na obronie budynku mieszkalnego i garażu bezpośrednio przylegającego do obiektu objętego pożarem oraz na obronie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego  (oddalonego około 6 metrów od kompleksu budynków objętych pożarem). W celu  ograniczenia rozprzestrzenienie się pożaru po więźbie dachowej wykonano otwory w dachu za pomącą piły ratowniczej i wkrętarki odkręcając arkusze blacho-dachówki. Drugi odcinek bojowy miał za zadanie podawanie prądów wody w natarciu, a po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania elementów konstrukcji dachu, wyposażenia stolarni tj, maszyn stolarskich, drewna składowanego w suszarni, trocin, sklejki, lakierów do drewna. Działania gaśnicze prowadzono w aparatach OUO w tym celu  na miejsce zdarzenia zadysponowano kontener ze sprzętem OUO. W dalszej części przystąpiono do rozbierania konstrukcji dachu  i wynoszeniu jej poza miejsce pożaru. Częściowej rozbiórce poddane zostały ściany i strop budynku stolarni, które stwarzały zagrożenie zawaleniem się. Przybyli na miejsce zdarzenia Zastępca Dowódcy JRG oraz Komendant Powiatowy podtrzymali przyjęty zamiar taktyczny koncentrując uwagę na bezpieczeństwie ratowników oraz na dokładnym dogaszaniu pogorzeliska. Woda do celów gaśniczych pochodziła z dwóch hydrantów nadziemnych, oraz za zgodą właściciela z prywatnego basenu ogrodowego o pojemności około 30 m3. Punkt czerpania wody został również utworzony na rzece Krzna Południowa oddalonej o około 1,3 km od miejsca pożaru.

W działaniach gaśniczych udział brały zastępy z JRG Radzyń Podlaski, JRG Międzyrzec Podlaski, OSP Kąkolewnica, Wygnanka, Grabowiec, Brzozowica Duża, Żabików, Polskowola, Borki, Turów, Żakowola Stara. Łącznie 18 zastępów  i 83 ratowników. Część druhów OSP Wygnanka, Kąkolewnica, Grabowiec przybyli na miejsce własnymi środkami transportu.

Tekst, zdjęcia: KP PSP Radzyń Podlaski

210630-brzozowica-01210630-brzozowica-02210630-brzozowica-03210630-brzozowica-04210630-brzozowica-05210630-brzozowica-06210630-brzozowica-07210630-brzozowica-08210630-brzozowica-09210630-brzozowica-10210630-brzozowica-11210630-brzozowica-12

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.