Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 listopada 2021 imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Solarigrafia-wystawa fotografii Dariusza Dorosza

Katarzyna Wodowska   
sobota, 09 lipca 2011 13:20

Dariusz Dorosz opisuje jedną ze swoich pracMagia to? Kuglarstwo jakieś? No bo niby jak zmieścić świat w maleńkim pudełeczku po slajdach? A dokonał tego Dariusz Dorosz. Wczoraj (8 lipca) w Galerii Trzy Okna Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury Stuk Puk odbył się wernisaż fotografii otworkowej jego autorstwa. W dobie galopującego postępu technologicznego ta archaiczna wręcz metoda zapisu obrazu wzbudziła spore zainteresowanie. Kilkanaście intrygujących prac oczarowało przybyłych na wystawę.

„SOLARIGRAFIA”  to tytuł tej wystawy poświęconej fotografiom wykonanym tzw. camerą obscura- pierwowzorem aparatu fotograficznego.  -Przyrząd, który wykonuje te fotografie wygląda tak- powiedział Darek pokazując ukryte w dłoni maleńkie pudełko po slajdach.  Autor uchylił rąbka tajemnicy powstawania niezwykłych zdjęć. Goście przysłuchiwali się z uwagą. -Wewnątrz pudełka z małym otworkiem trzeba zamontować papier światłoczuły, zwinąć do środka z wolną przestrzenią na otworek. W tym przypadku otworek wykonałem w blaszce aluminiowej. Po włożeniu papieru do środka zamyka się szczelnie, aby nie dostała się wilgoć. Wskazane, aby puszka była ciemna, nieprzepuszczająca światła. Montuje się taśmą lub klejem akrylowym w dane miejsce i trzeba czekać. W zależności od efektu tydzień, miesiąc, ale można nawet rok-tłumaczył Darek. Jaki będzie efekt? To zawsze wielka niespodzianka.

Autor przygotowuje aparat i intuicyjnie umieszcza go w wybranym miejscu. Reszta zależy od smugi światła, na co wskazuje już sam tytuł wystawy. SOLARIGRAFIA oznacza nic innego jak naświetlanie światłoczułego materiału w celu zarejestrowania wędrówki słońca na nieboskłonie. Dzięki temu tworzą się wręcz magiczne poświaty, rozbłyski, smugi. Otrzymany obraz jest poddany obróbce komputerowej–skanowaniu i powiększaniu do wymiarów, jakie można było zobaczyć na wystawie. -To najtańszy aparat fotograficzny dostępny na rynku, ale dla najbardziej cierpliwych fotografów-żartował Łukasz Szymański prezes RKF Klatka.  Podkreślał również znaczenie wystawy. -Cieszę się, że jest nas tutaj tak dużo i cieszę się z jednej podstawowej rzeczy, że skromna osoba Darka Dorosza stała się ogniwem, które połączyło działalność Stuk-Puk, Klatki i innych stowarzyszeń–zauważył Szymański. Nie krył zachwytu zdjęciami. -Dla mnie to, co widzicie dookoła nas to jest jakaś magia. My na spotkaniach Klatki, gdy Darek przynosił kolejne zdjęcia za każdym razem pytaliśmy: jak to jest możliwe? On nam tłumaczył uparcie z tą małą puszeczką w ręku jak działa fotografia otworkowa. Dla mnie to jest coś niesamowitego, że papier światłoczuły i ta technika pozwala na to, żeby przedstawić rzeczywistość tak, jak oglądamy ją dzisiaj–mówił prezes RKF Klatka. Kooperację kilku podmiotów zaakcentował również Jakub Jakubowski prezes Stowarzyszenia dla Kultury Stuk-Puk. -Bardzo się cieszę, że dzisiaj udało się połączyć wspólnie siły wielu instytucji i organizacji: Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury Stuk- Puk, RKF Klatka, Radzyńskiej Izby Regionalnej czy Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji–wymienił Kuba. -Filozofią naszego stowarzyszenia jest to, że będziemy promować kulturę w Radzyniu i Radzyń poprzez kulturę. Założeniem galerii jest to, aby prezentować twórców mieszkających w Radzyniu. Dariusz Dorosz jest osobą, która zarówno w pierwszą jak i drugą filozofię się wpisuje- podsumował Jakubowski.

Wszyscy miłośnicy sztuki mogą obejrzeć wystawę fotografii otworkowej Darka Dorosza w Galerii Trzy Okna do końca lipca. Szczegółowych informacji na ten temat chętnie udzielą: Jakub Jakubowski - 606 618 341 a także Dariusz Dorosz- 519 780 713.

{morfeo 848}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.