Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 listopada 2021 imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Mediacja pozwala rozwiązać wiele problemów. Dowiedz się więcej

RÓŻNE
środa, 12 października 2016 06:00

PolicjaW tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 20 października, natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 17-22 października.

Koncepcja tegorocznych obchodów przebiegających pod hasłem "Masz prawo do mediacji" opiera się na propagowaniu inicjatyw lokalnych, włączeniu lokalnych środowisk do działań, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, wymiarem sprawiedliwości i Ministerstwem Sprawiedliwości. Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu (prof. dr hab. Ewa Bieńkowska).

Postępowanie mediacyjne daje stronom możliwość współdecydowania w swojej sprawie. Pozwala poznać i zrozumieć stanowisko drugiej strony. Ułatwia wzajemne relacje między pokrzywdzonym a sprawcą przestępstwa po popełnieniu przestępstwa i umożliwia wspólne funkcjonowanie w społeczeństwie bez poczucia krzywdy czy zagrożenia.

Pozytywnymi aspektami w procesie mediacji jest wypracowanie przez strony przy udziale mediatora satysfakcjonującej ugody, a przede wszystkim uzyskanie szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za doznaną krzywdę od sprawcy przestępstwa z pominięciem prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Postępowanie mediacyjne w sprawach karnych regulują przepisy:

1.        Kodeksu postępowania karnego

2.        Kodeksu karnego

3.        Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 7 maja 2015 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych (Dz.U. z dnia 25 maja 2015 r.)

Tegoroczne obchody będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.  20 października jest Dniem Mediacji.

Jak co roku w „Tydzień Mediacji” zaangażowani będą  również funkcjonariusze policji. Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci wezmą udział w dyżurach, podczas których będą udzielane porady prawne.  W Komendzie Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim, w godz. 7:30-15:30 informacji pomocowych udzielać będą:

Naczelnik Wydziału Kryminalnego podinsp. Kazimierz Witek- tel. 83 35 12 215
Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego asp. szt. Sylwester Ciok- tel. 83 35 12 209

W dniu 22.10.2016 roku należy kontaktować się dyżurnym jednostki pod numerem telefonu 83 35 12 210

Funkcjonariusze będą w ramach posiadanych kompetencji udzielać informacji dotyczących szeroko rozumianej mediacji.  

 

Komentarze  

 
#1 RE: Mediacja pozwala rozwiązać wiele problemów. Dowiedz się więcejkinga75 2021-08-21 20:18
Czy trzeba aż tyle mamić aby przekonać do śmiercionośnych szczepionek?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.