Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 kwietnia 2024 imieniny: Walerii, Pawła

Wychowankowie Akademii medalistami Mistrzostw Europy w Szwecji!

Mariusz Szczygieł
środa, 08 maja 2013 07:00

Reprezentacja Polski ME2013Mamy dla Was miłe wieści ze Szwecji, gdzie właśnie zakończyły się 28 Mistrzostwa Europy Seniorów i 19 Juniorów w Taekwon-Do, a w gronie reprezentantów kraju znalazła się dwójka byłych wychowanków Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do.

Jak wiadomo samo powołanie do Reprezentacji Polski to zaszczyt i wyróżnienie okupione ciężką wieloletnią pracą opartą oczywiście na talencie, którego ani Monice Wiater, ani Kubie Gadzale nie brakuje.

Na powołaniu do kadry jednak się nie skończyło. 29 letnia Monika Wiater - posiadaczka 3'Dana, która przed 15 laty treningi rozpoczynała w Radzyniu, radzynianka z urodzenia, od lat mieszkająca i pracująca w Warszawie - jedna z najbardziej utytułowanych wychowanek radzyńskiego taekwon-do, na Mistrzostwach Europy Seniorów w Szwecji do swojej pokaźnej kolekcji dołączyła tytuł II-giej Wicemistrzyni Europy w jej koronnej konkurencji układów indywidualnych, w której jest wielokrotną zwyciężczynią Pucharu Polski, 13-krotną Mistrzynią Polski oraz brązową medalistką Mistrzostw Europy Seniorów z Rumunii 2006.

16-letni Jakub Gadzała z Czemiernik, który wraz z dwiema siostrami rozpoczął treningi w Radzyńskiej Akademii w 2006 roku - to jednej z najzdolniejszych zawodników ostatniego pokolenia. W marcu 2013 roku zdał centralny egzamin na czarny pas 1'Dan i jeszcze jako junior młodszy - co jest potwierdzeniem jego talentu i pracowitości - został powołany do kadry narodowej, a następnie do Reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwa Europy w Szwecji, żeby od razu sięgnąć po tytuł Mistrza Europy. Jego pierwszy start w barwach narodowych zdecydowanie należy do bardzo udanych. Z zawodów wraca z 4 medalami. Indywidualnie zdobył tytuł II-go Wicemistrza Europy konkurencji testów siły, wymagającej perfekcyjnego i skutecznego opanowania technik z najwyższą dawką precyzji. Tytuł podwójnego Mistrza Europy Juniorów zdobył wraz ze swoją drużyną w prestiżowej konkurencji walk drużynowych i drużynowych testów siły, dokładając do międzynarodowego dorobku brąz w drużynowych technikach specjalnych.

Tym bliższe są nam ich sukcesy, że oboje swoją drogę sportową rozpoczynali w Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do, trenując tu pod okiem trenera Janusza Wlizło. Obecnie od kilku lat reprezentują "Lewart" Lubartów. Monika od 2004 roku, a Jakub zmienił barwy klubowe w 2010 roku, gdy działalność Radzyńskiej Akademii była stopniowo wyciszana. Powołane do życia we wrześniu 2010 roku, jako kontynuatora tradycji Akademii, Radzyńskie Sportowe Centrum Taekwon-do nie było jeszcze alternatywą dla Kuby, dlatego najlepszym rozwiązaniem było kontynuowanie treningu i rozwoju talentu dojeżdżając z Czemiernik nie do Radzynia tylko do Lubartowa. Cieszy, że nie przerwał treningów, i że rodzice chcieli w swoje dzieci zainwestować, bo ciężka praca teraz procentuje :) Kuba już w 2012 roku zdobył srebrny medal Pucharu Świata w Anglii, a w 2013 roku zdobył srebrny medal w technikach specjalnych na Pucharze Polski Juniorów (jako junior młodszy) i 2 brązowe medale w walkach i technikach specjalnych na Grand Prix Polski Juniorów.

Młodsza siostra Kuby - Zuzanna Gadzała także kontynuuje treningi w "Lewarcie" - jest ubiegłoroczną Mistrzynią Polski Juniorów Młodszych w walkach i technikach specjalnych. Na pierwszych swoich Mistrzostwach Polski wywalczyła tytuł "Najlepszej Zawodniczki" mistrzostw.  W 2012 roku zdobyła także Puchar Świata w Anglii w technikach specjalnych, a w 2013 roku na Pucharze Polski Juniorów (jeszcze jako juniorka młodsza) wywalczyła brąz w walkach i złoto w technikach specjalnych oraz brąz i srebro na Grand Prix Juniorów.

Na ME w Szwecji w rywalizacji 506 zawodników z 26 państw, wszystkie 4 drużyny Reprezentacji Polski (zarówno juniorki, jak i seniorki, juniorzy i seniorzy) wywalczyły tytuły najlepszych drużyn mistrzostw, a Polska została tym samym najlepszym państwem na starym kontynencie. Wynik polskiej reprezentacji osiągnięty na szwedzkich matach, należy uznać za absolutną dominację polskiego Taekwon-Do w Europie. Dzięki naszej reprezentacji, a w niej naszej opisywanej wyżej dwójki zawodników, Mazurek Dąbrowskiego był odgrywany w szwedzkim Skovde łącznie 20 razy!

Może za rok podobne wieści dotrą do nas o Katarzynie Ciężkiej, najlepszej obecnie zawodniczce Radzyńskiego Sportowego Centrum Taekwon-Do, która pierwszy raz uczestniczyła w zgrupowaniu kadry narodowej i przygotowuje się do bardzo ważnego dla niej finału sezonu startowego, z Mistrzostwami Polski Seniorów i Centralnym Egzaminem na czarny pas. Łukasz Ciężki już nie raz udowodnił, że bardzo solidnie podchodzi do swojej pracy, więc na efekty nie będzie trzeba długo czekać, także z udziałem młodszych adeptów - rodowitych wychowanków Łukasza, którzy awansowali do tegorocznych Mistrzostw Polski. Trzymajmy kciuki.