Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 kwietnia 2024 imieniny: Agnieszki, Czesława
Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Dzień ósmy – Hiszpania do domu!

Zbigniew Smółko   
czwartek, 19 czerwca 2014 12:51

Ch..., dupa i kamieni kupa...Mistrzowie świata mają już wolne.

Jeszcze tylko rekreacyjnie pokopać z Australijczykami (brawo, Kangury, daliście czadu!) i  powrót do Madrytu i Barcelony. Chorwaci zmasakrowali Kamerun i ostatnia kolejka w grupie A zapowiada się fascynująco. Dzisiaj daniem głównym będzie chyba mecz Anglii z Urugwajem.

Do loży ekspertów zaprosiłem dzisiaj fachowców od piłek rozmaitych. Dariusz Wierzchowski zna się na małej piłeczce do tenisa stołowego: jest liderem pierwszoligowego obecnie klubu ALFA Radzyń Podlaski. Jeszcze nie tak dawno jego podopieczni wojowali w ekstraklasie. Darek jest również animatorem licznych zdarzeń artystycznych i kulturalnych. Zasiada w Radzie Miasta.

Piłkę nieco większą od futbolowej upodobał sobie Artur Tarnowski. Od kilkunastu miesięcy podjął trud reanimowania w Radzyniu masowej koszykówki. Turnieje trójkami, piątkami, streetball, wreszcie absolutnie fantastyczne widowisko jakim był radzyński All Star Game – to w lwiej części jego zasługa.

Takimi fanatykami ten nasz sport lokalny stoi... Dobrze chłopy, że robicie co robicie...

Typujemy

Dariusz WierzchowskiDariusz Wierzchowski

Typowanie oraz komentarz do takich spotkań jest trudny, teraz nie ma słabych drużyn - no chyba że mówimy o tych którzy się nie zakwalifikowali na MŚ... Tu grają już wysoko wyselekcjonowane drużyny. Moje typy uzależniam raczej od sympatii do zespołów, a nie znajomości ich gry.

Kolumbia – WKS  1-1. Albo 0-0, w każdym razie remis.

Anglia – Urugwaj 1-2 Zadecyduje to, że Urugwaj gra w swoim klimacie

Japonia – Grecja 1:3 Coś Grecy powinni wygrać

Artur TarnowskiArtur Tarnowski

Kolumbia - W.K.Sloniowej 1:3

Wybrzeże ma Drogbę, który jak gra, drużyna strzela bramki. Obrona jednak jest dziurawa i dlatego coś też stracą

Anglia - Urugwaj 1:1

Anglia gra twardą piłkę i mecz ten jest dla nich ostatnia szansą na wyjscie z grupy. Urugwaj gra ułożoną pilke i teżmusi wygrać, żeby awansować. Oba zespoły będą grać zachowawczo.

Japonia-Grecja 0:0

Oba zespoly graja na podobnym poziomie.  Śmierdzi remisem :-).

Pogadajmy o piłce

Zawsze myślałem, że każdy chłopak chciał być piłkarzem. A wy od dziecka kosz i tenis stołowy? 

Darek: Oczywiście w piłkę też lubiłem grać ale z racji, że mówili na mnie „Gruby”  - co miało odzwierciedlenie w posturze - stawiany byłem często na bramce,  gdzie nie mogłem się sprawdzić. Jak się okazało tenis to moja dyscyplina sportu, która dostarczyła mi ogrom satysfakcji i spełnienia. Wyniki sportowe jako zawodnika to początek, ale dopiero znajomość tematu i praca jako menagera, trenera i działacza sportowego przyniosły mi spełnienie. Historyczne awans do Ekstraklasy przez „Alfę” Radzyń Podlaski doceniony został przez znaczące środowiska sportu i polityki we władzach w Białej Podlaskiej, Lublinie i Warszawie gdzie pochwałom i gratulacjom nie było końca. W Radzyniu docenili to kibice których ilość na meczach ligowych przekraczała jakąkolwiek normę krajową – to mój sukces.

Artur: Wszyscy grali w piłkę nożną a ja w koszykówkę.  Fascynowały mnie mecze NBA, które komentował Włodzimierz Szaranowicz w programie 1 TVP. Jordan i spółka fascynowali mnie od dziecka. No I wzrost, którym wyróżniałem się od dziecka.

Nakręcasz sport w niewielkim miasteczku. Łatwo to? Trudno to? Wkurza to?

Artur: Organizuję turnieje w koszykówkę,  bo jest to sport który kocham. Zauważyłem, że zanika on w naszym mieście i coraz mniej mlodych ludzi trenuje.  Chlopaki znaja mnie od strony boiska i kojarzą z tym sportem. Nie było więc trudno namowić ich na organizację pierwszego turnieju. Potem już było coraz łatwiej,  bo uczyłem się organizacji i eliminowalem błędy.  Ciezkie jest tylko to, że wszystko jest tylko na mojej glowie, wszystko wymyślam sam i wszystko organizuję sam. Chłopaki pomagają jedynie w pisaniu protokolów a współorganizator funduje nagrody i daje halę. To też bardzo dużo, choć czasem mam chęć to rzucić w diably :-) ale kocham kosza i gramy dalej!

Darek: Jak pytasz to odpowiadam – łatwo, trudno i wkurza. Wszystko zależy od aspektu o którym rozmawiamy rozważając nakręcanie sportu. Ja uważam, że przedstawiłem propozycję dla mieszkańców, która się ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu ogromnie przyjęła. Poza sportem dotychczas organizowałem wiele imprez kulturalnych w naszym mieście cieszących się uznaniem mieszkańców, wspomnę Budkę Suflera. W listopadzie odbędzie się kolejna impreza jakiej w Radzyniu jeszcze nie było. Już dzisiaj zapraszam.

W każdym meczu widać, dlaczego nie gra na Mundialu m.in. Polska... Co zmienić, żebyśmy zaczęli gonić Europę?
Darek: Tu przywaliłeś pytanie. Co zmienić aby….. . Ile osób zapytasz, tyle dostaniesz odpowiedzi. Obecnie z powodu braku sukcesów i staczaniu się po równi pochyłej poziomu Polskiej piłki problemu szukać należy w systemie. Dużo mówi się o warunkach uprawiania sportu i o tym, że brak boisk, infrastruktury itd., itp., Ale jak sięgniemy pamięcią to sukcesy były w Polsce kiedy warunki uprawiania dyscypliny były iście łąkowe. Obecnie mamy czasy, w których młodzi zawodnicy jak również i ich rodzice za występy już w najniższej  lidze oczekują zapłaty,  mając średnie predyspozycje do uprawiania piłki, tenisa, siatkówki itd., Zmaterializowanie sportu, a raczej jego uczestników prowadzi do takich wyników. Dobieranie ludzi do szkolenia oraz wskazywanie wiodących dyscyplin w konkretnych środowiskach z racji „opcji” a nie wiedzy i kunsztu ma tu olbrzymie znaczenie. Myślę, że piłka nożna póki co nie powinna być dyscypliną narodową, raczej siatkówka.

Artur: Polska piłka nożna nigdy juz nie będzie dobra, choc piłkarzy mamy dobrych, trenerów, boiska i sprzęt też,  ale jedyne czego nie można zmienić to mentalność.  Doceńmy tych i postawmy  na te sporty gdzie osiągane są akieś niezłe wyniki, na przykład siatkarzy czy piłkarzy ręcznych.

 
noimage
Kupię ziemie orną w Radzyniu Podl
piątek, 12 kwietnia 2024
noimage
Sprzedam działki budowlane w Radzyniu Podl
poniedziałek, 08 kwietnia 2024
Monar  Moje  Ocalenie - Kup KsiÄżkÄ
Monar Moje Ocalenie - Kup Książkę
wtorek, 16 kwietnia 2024