Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 września 2018 imieniny: Faustyny, Filipiny

Międzynarodowa wymiana młodzieży w OHP

Rafał Najdychor   
wtorek, 10 października 2017 07:00

Zdjęcie grupowe23.09 – 30.09.2017 Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim był miejscem realizowanego przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej projektu trójstronnej międzynarodowej wymiany młodzieży pt.: ”Przygoda z historią”, współfinansowanego ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Niemcy, Polska oraz Ukraina reprezentowane były przez 9 – osobowe grupy młodzieży wraz z opiekunami, partnerem ze strony niemieckiej był Berufskolleg Rheine des Kreises Steinfurt, stronę ukraińską reprezentował Society Initiatives Institute, polską grupę młodzieży stanowili podopieczni OSiW.

Wspólne gry i zabawy integracyjne służyły lepszemu poznaniu  się i przełamaniu ewentualnych barier w nawiązaniu kontaktu z innymi, wizyta w miejscu pamięci II WŚ – Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie pozwoliła zmierzyć się  z niełatwymi, tragicznymi  aspektami łączącej nasze kraje historii. Spotkanie z Panem Jerzym Domańskim – kombatantem, żołnierzem AK uwidoczniło młodzieży jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Radzynia Podlaskiego i okolic podczas okupacji hitlerowskiej, a następnie sowieckiej. Wieczory narodowe przygotowane przez każdą z grup, warsztaty tradycyjnego polskiego rzemiosła w ECKiW OHP w Roskoszy pozwoliły zgłębić wiedzę o kulturze i tradycji kraju sąsiedzkiego. Istotnym elementem turystyczno-poznawczym było wspólne zwiedzanie Starego Miasta w Lublinie oraz Radzynia Podlaskiego połączone z miejską grą i spotkaniem w UM gdzie uczestników wymiany powitał i gościł zastępca burmistrza Radzynia Podlaskiego Tomasz Stephan.

Podczas dyskusji podsumowującej projekt wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, iż udział w nim pozwolił szerzej spojrzeć na naszą wspólną, niełatwą historię w oparciu o którą bez przeszkód może się poznawać oraz integrować młode pokolenie Polaków, Niemców i Ukraińców. 

171009-wymiana-01171009-wymiana-02171009-wymiana-03

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.