Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 lipca 2018 imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Już niedługo

LETNIA SCENA ROK - PIKNIK SZLACHECKI -  ŁUKASZ JEMIOŁA image
LETNIA SCENA ROK - PIKNIK SZLACHECKI - ŁUKASZ JEMIOŁA, 22.07.2018, 15:00, TEREN TRAWIASTY PÓŁNOCNA STRONA PAŁACU POTOCKICH
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Polesia czar. Staże zawodowe uczniów technikum hotelarskiego ZSP

Michał Maliszewski   
środa, 09 sierpnia 2017 07:00

Wspólne zdjęcieOd 10 lipca do 4 sierpnia 2017 uczniowie z ZSP w zawodzie technik hotelarstwa odbywali staż w Hotelu Polesie w Białce Parczewskiej w ramach projektu „Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. J. Pawła II w Radzyniu Podlaskim”. 

Dyrektor szkoły Grażyna Dzida z zadowoleniem opowiada o kolejnych stażach realizowanych przez placówkę, którą kieruje. Zaznacza, że w ZSP od kilku lat zarówno wakacje jak i ferie zimowe przebiegają bardzo pracowicie. Program  tegorocznych staży dla uczniów kształcących się w zawodzie hotelarz  obejmował  praktyki w najważniejszych departamentach hotelu, takich jak: recepcja hotelowa, dział gastronomii oraz dział służby pięter. Stażyści pod kierunkiem profesjonalistów: menadżera pani Ewy Baran i kadry Hotelu Polesie poznali zakresy obowiązków pracownika na każdym z wymienionych stanowisk. Staż w miejscu pracy umożliwił uczestnikom wykorzystanie praktyczne wiedzy teoretycznej, zdobytej w szkole podczas zajęć z przedmiotów zawodowych.

Warto, też dostrzec uroki miejsca staży uczniowskich. Białka jest wsią  letniskowa, ale ma bogatą historię i ciekawe zabytki. Hotel Polesie jest położony tuż przy brzegu pięknego, naturalnego Jeziora Bialskiego. Usytuowanie i standard  hotelu sprawiają, że gości tu wielu turystów z Polski i z zagranicy. Przyjeżdżają zarówno na weekendowe wycieczki, jak i  dłuższe wakacje nad Jeziorem Bialskim. Uczniowie mieli więc okazję podnieść kwalifikacje w zawodzie technik usług hotelarskich w zakresie profesjonalnej obsługi konsumenta w zakładach hotelarskich i gastronomicznych. Po skończonej pracy był codziennie czas na relaks - spacer wśród przybrzeżnych lasów, opalanie czy odpoczynek na tarasie hotelowym. W centrum wsi znajduje się Kaplica bł. Urszuli Ledóchowskiej (1760), dawniej cerkiew unicka Narodzenia NMP, przeniesiona z Horodyszcza koło Wisznic oraz pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji niemieckiej z 7 XII 1942. Warto też wspomnieć, że w czasie powstania styczniowego toczyły się tu zaciekłe walki. Wojska rosyjskie rozbiły pod Białka powstańcze partie Józefa Jankowskiego i Adama Andrzeja Zielińskiego. Wielu powstańców zostało rannych, wśród nich był 17-letni Aleksander Głowacki (Bolesław Prus).Zarówno Białka,  jak i całe Polesie Zachodnie mają wiele  uroku - ze względu na dużą liczbę bagien i mało żyzne gleby jest to kraina dość słabo przekształcona przez człowieka. Na terenach suchszych rosną bory sosnowe, zaś na podmokłych terenach łęgi olchowe z rosnącą w nich głównie olchą czarną. W Poleskim Parku Narodowym żyją m.in. żółwie błotne, żurawie, bociany czarne czy perkozy, a słowa przedwojennej piosenki Jerzy Artur Kostecki „Polesie” są na szczęście  nadal aktualne:

Polesia czar to dzikie knieje, moczary, 
Polesia czar smętny to wichrów jęk. 
Gdy w mroczną noc z bagien wstają opary, 
serce me drży, dziwny ogarnia lęk 
i słyszę, jak w głębi wód jakaś skarga się miota, 
serca prostota wierzy w Polesia cud.

Stażyści są zgodni, co do efektów pracy wakacyjnej:

„Dzięki stażom mogliśmy podszkolić się w obsłudze konsumenta, poznać nowe systemy rezerwacji , techniki baristyczne”.

„Pobyt w tym miejscu dał nam nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia ale również odpoczynku i poznania nowych ludzi z branży”. 

Za rok staże zawodowe dla kolejnych uczniów ZSP.

170808-staze-1170808-staze-2170808-staze-3170808-staze-4170808-staze-5170808-staze-6170808-staze-7170808-staze-8

 

Komentarze  

 
#1 białka?Bziuum 2017-08-14 12:35
Trochę słabo, pierwsze roczniki miały praktyki w lepszych, warszawskich hotelach :)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.