Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 maja 2017 imieniny: Filipa, Pauliny, Marianny - DZIEŃ MATKI

Głosy mieszkańców jednak za ciche... Ostatnia konferencja programu rewitalizacji miasta

Michał Maliszewski   
czwartek, 18 maja 2017 07:00

Zebrani na konferencjiWczoraj, 17 maja w sali konferencyjnej Urzędu Miasta zebrali się mieszkańcy Radzynia, władze miasta oraz przedstawiciel firmy opracowującej program rewitalizacji na konferencji podsumowującej ten projekt dla Radzynia Podlaskiego.

Działania te mają na celu polepszenie jakości życia mieszkańców, trwałą odnowę obszarów miejskich, poprawę ładu przestrzennego, stanu środowiska i zabudowy. Włączenie się w te działania mieszkańców Radzynia miało pozwolić na przygotowanie zadań rewitalizacyjnych odpowiadających na potrzeby mieszkańców, jednak niewiele projektów zostało wziętych pod uwagę. Plan rewitalizacji przygotowany jest po to by móc ubiegać się o dotację rzędu 9 milionów złotych. W piątek, podczas sesji Rady Miasta nowy plan zostanie przedstawiony radnym miejskim.

Omawianiem planu rewitalizacji zajął się Piotr Janczarek, prezes firmy, która go przygotowywała. Jakie projekty zostały wybrane jako główne przez władze miasta i firmę? Zobaczcie:

1. Rewaloryzacja budynku ORANŻERII z zagospodarowaniem terenu w jej otoczeniu – zespół pałacowo-parkowy w Radzyniu Podlaskim (UM)

2. Rewitalizacja zabytkowego parku w zespole pałacowo-parkowym w Radzyniu Podlaskim (UM)

3. Rewitalizacja placu publicznego RYNEK w Radzyniu Podlaskim (UM)

4. Przebudowa budynku biurowego na budynek mieszkalny, wielorodzinny przy ul. Budowlanych 2A w Radzyniu Podlaskim (UM)

5. Mieszkania dla bezdomnych i noclegownia „PRZYTULISKO” – przebudowa budynku przy ul. Budowlanych 8b w Radzyniu Podlaskim (UM)

6. Rewitalizacja placu publicznego – Pl. I. Potockiego w Radzyniu Podlaskim. Ścieżka rowerowa od ul. Międzyrzeckiej do ul. Budowlanych w Radzyniu Podlaskim (UM)

7. Budowa skateparku w Radzyniu Podlaskim (UM)

8. Centrum Organizacji Pozarządowych (Miasto Radzyń Podlaski / Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury "Stuk-Puk")

9. Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych (Miasto Radzyń Podlaski / Radzyńskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Ósmy Kolor Tęczy")

10. Akcja? Aktywizacja! (FUNDACJA ROZWOJU GOSPODARKI i INNOWACJI im. Eugeniusza Kwiatkowskiego)

11. „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” (Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy)

12. Plener Malarski "Zmalujmy Radzyń" (ROK)

13. Analogowo-Cyfrowe Archiwum Fotograficzne Miasta Radzyń Podlaski. (ROK)

14. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską "Oranżeria" (ROK)

15. "Rodzina Jest Najważniejsza" (MOPS)

16. "Spójrz to ja" (MOPS)

17. „Aktywizacja, Integracja w OHP” (Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy)

18. „Nowa praca-cyfrowa praca” (Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy)

Lista pozostałych projektów rewitalizacyjnych:

1. Remont budynku po byłej szkole Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim oraz zagospodarowanie terenu (Powiat Radzyński)

2. Remont budynku po byłym sklepie wraz z wyburzeniem budynków gospodarczych i zagospodarowaniem terenu nieruchomości (Powiat Radzyński)

3. Remont budynku siedziby Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim oraz drogi powiatowej ul. Gwardii (Powiat Radzyński)

4. Remont oraz wyburzenie istniejących budynków po warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Ponadgimn. w Radzyniu Podlaskim. Zagospodarowanie terenu (Powiat Radzyński)

5. Termomodernizacja budynku, wymiana okien i remont dachu siedziby Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim. Zagospodarowanie i urządzenie terenu nieruchomości (Powiat Radzyński)

6. Termomodernizacja budynku mieszkalno-użytkowego (Wspólnota Mieszkaniowa)

7. Remont budynku internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku (Powiat Radzyński)

8. Likwidacja lokalnej kotłowni SM DOM (Spółdzielnia Mieszkaniowa "DOM")

Dziwi jednak fakt, że większość ciekawych pomysłów, które mieszkańcy i instytucje pozarządowe wniosły podczas konsultacji zostały zupełnie pominięte. W takim razie po co one się odbywały? Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów, Zagospodarowanie rzeki Białki (oczyszczenie, utwardzenie poboczy, zbudowanie przystani dla rowerów wodnych i kajaków), Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Parkowej, przywrócenie świetności zalewowi radzyńskiemu – o tych pomysłach nawet nie wspomniano.

170517-konfer-01170517-konfer-02170517-konfer-03170517-konfer-04170517-konfer-05170517-konfer-06170517-konfer-07170517-konfer-08170517-konfer-09170517-konfer-10170517-konfer-11170517-konfer-12170517-konfer-13170517-konfer-14170517-konfer-15170517-konfer-16

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.