Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 lutego 2023 imieniny: Maria, Mirosław, Joanna

Powalczą o awans do finału olimpiady o ubezpieczeniach

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
piątek, 10 marca 2017 07:00

Olimpiada ZUSNajlepsi z najlepszych uczniów szykują się do wojewódzkiego etapu olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Wśród nich młodzież z Radzynia Podlaskiego. Już 14 marca dowiemy się, czy awansują do finału.

Olimpiadę zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – Z badań wynika, że Polacy o ubezpieczeniach społecznych wiedzą bardzo mało albo prawie nic, a przecież chodzi o ich prawa do wielu świadczeń, takich jak emerytury i zasiłki. Dlatego staramy się edukować już młodych ludzi, żeby w przyszłości podejmowali świadome decyzje na rynku pracy – tłumaczy koordynator wydarzenia, Maria Piwińska z ZUS.

Pierwszy etap olimpiady odbył się w listopadzie i wyłonił 20 najlepszych zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Wśród nich są uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Każdy szkolny zespół liczy trzech uczniów. 14 marca w Lublinie rozwiążą test z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, czyli o składkach, emeryturach, rentach, zasiłkach i prowadzeniu własnej firmy. W sumie odpowiedzą na 25 pytań wielokrotnego wyboru. – Oczywiście nie możemy ich zdradzić, ale na pewno będą trudniejsze niż w etapie szkolnym – dodaje Piwińska. Najlepszy zespół z każdego województwa przejdzie do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Warszawie pod koniec kwietnia.

Finaliści mogą liczyć między innymi na indeks Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a laureaci na dodatkowe punkty w rekrutacji na trzy zamojskie uczelnie. Na zwycięzców w finale czekają również nagrody rzeczowe: laptopy, tablety, czytniki e-booków.

Olimpiadzie patronuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a jej etapowi wojewódzkiemu – również lubelski kurator oświaty.

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.