Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 grudnia 2023 imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

W sobotę zatrzymani za jazdę rowerem po alkoholu opuszczą zakłady karne

Michał Maliszewski   
piątek, 08 listopada 2013 07:00

Pijany rowerzysta - źródło: internet

W dzienniku ustaw z dnia 25 października 2013 roku została ogłoszona ustawa, która wprowadza istotne zmiany w obowiązującej regulacji dotyczącej przestępstw i wykroczeń.

O co chodzi? Skazani za jazdę rowerem po alkoholu, którzy odsiedzieli minimum 30 dni zostaną w sobotę zwolnieni. Postanowiliśmy pójść do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, by porozmawiać o zmianie tej ustawy.

- Dotychczasowe przestępstwo z artykułu 178A paragraf 2 Kodeksu Karnego, czyli przestępstwo kierowania pojazdem innym niż mechaniczny, w tym pojazdem rowerowym w stanie nietrzeźwości, które do tej pory stanowiło przestępstwo z chwilą 14 dni od ogłoszenia tej ustawy, czyli w tę sobotę staje się wykroczeniem określonym w przepisie 87A Kodeksu Wykroczeń – informuje sędzia Dorota Domańska. – Za to wykroczenie będzie groziła kara aresztu do 30 dni i kara grzywny do 5 tysięcy złotych, czyli tak jak dotychczas było za popełnienie różnego rodzaju wykroczeń. Oczywiście pozostaje możliwość zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, niemniej jednak ustawodawca nie przewidział takiej kary, jak kara ograniczenia wolności, która dotychczas figurowała w katalogu kar za przestępstwo z artykułu 178A paragraf 2 KK.

Zapytaliśmy również jakie są skutki prawne tej legislacji – W dzień 9 listopada, czyli w sobotę powinny być wydane orzeczenia o zwolnieniu z zakładów karnych wszystkich osób, wobec których orzeczono karę nieprzewidzianą za dane wykroczenie – odpowiada Dorota Domańska – Tam gdzie była kara pozbawienia wolności wobec rowerzysty, musi być w tej chwili zamieniona na karę najwyżej 30 dni aresztu. Jeżeli taki człowiek odbył już na dzień 9-ego listopada więcej niż 30 dni aresztu, musi być obligatoryjnie zwolniony z zakładu karnego  – spuentowała sędzia Domańska.

Ogólna liczba osób zwalnianych z zakładów karnych za przestępstwa jazdy rowerem po alkoholu oraz przestępstwa przeciwko mieniu to około 60 osób – 20 ukaranych jest do natychmiastowego zwolnienia, a pozostali otrzymają postanowienia zmieniające.

 

Komentarze  

 
#1 xHunter 2013-11-09 00:58
Zdjęcie towarzyszące temu artykułowi jest stronnicze, krzywdzące oraz nieadekwatne do każdej sprawy o której mowa jest tutaj.
 
 
#2 RE: W sobotę zatrzymani za jazdę rowerem po alkoholu opuszczą zakłady karnemałpawczerwonym 2013-11-09 21:55
...a co, jak mnie zatrzymano w niedzielę? czy mnie ta ustawa obejmie?
 
 
#3 do małpawczerwonymkmaz 2013-11-10 00:20
Najważniejsza zasada poruszania się po drogach- piłaś/piłeś nie jedź- nawet rowerem. A tak dokładnie to będziemy mieli jadących wężykiem rowerzystów coraz więcej. Jeżeli zginie pod kołami samochodu to będzie często obwiniany kierowca bo nie zachował ostrożności- a rowerzyści jeżdżą po trzech obok siebie zajmując cały pas bo: im wolno
 
 
#4 do kmazkamil1699 2013-11-10 15:29
Oczywiście nie popieram jazdy pod wpływem na ruchliwej 19-nastce - tam strach na trzeźwo jeździć, ale po nieruchliwej wiejskiej drodze? Przecież jak wypijesz 2 piwka nie będziesz się zataczał, a za takie coś jeszcze niedawno groziło więzienie, a policja lubi się zasadzać na wsiach bo wie, że ktoś się trafi. Zastanów się kto stwarza większe zagrożenie: zataczający się pieszy na drodze bez chodnika, czy rowerzysta po dwóch piwkach?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Remonty
Remonty
czwartek, 30 listopada 2023
noimage
Remonty
niedziela, 26 listopada 2023
noimage
SPRZEDAM MIESZKANIE
niedziela, 26 listopada 2023