Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 czerwca 2025 imieniny: Bazylego, Waleriana

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - obchody roku Korczaka w Bibliotece Publicznej w Woli Osowińskiej

Grażyna Milaniuk   
środa, 31 października 2012 11:04

Marzena Targońska opowiadała o Januszu KorczakuWe wtorek 30 października Publiczna w Woli Osowińskiej zorganizowała prelekcję pt.: "Kochać dzieci jak Janusz Korczak", którą  wygłosiła Marzena Targońska – instruktor  WBP w Lublinie.

Spotkanie odbyło się w Zespole Placówek Oświatowych im płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego. Podczas wykładu przybliżono postać Janusza Korczaka i jego działalność na rzecz dzieci. Zgromadzeni uczniowie mieli okazję poznać dzieciństwo, młodość i życie dorosłe pedagoga, jego pracę, jako lekarza pediatry i dyrektora Domu Sierot w Warszawie oraz dostrzec jego miłość i zrozumienie dla najmłodszych.

Prowadząca w bardzo ciekawy i ujmujący sposób opowiadała również o tym jak wyglądał dzień powszedni wychowanków domu sierot sto lat temu, jakie pomysły na wychowanie miał Janusz Korczak. Dowiedzieliśmy się co oznaczają takie zagadnienia jak: wychowanie młodszych dzieci przez starsze, możliwość decydowania przez dzieci w najważniejszych sprawach wspólnoty oraz czym jest samodzielność i odpowiedzialność nie tracąc jednocześnie nic z własnego dzieciństwa.

Prelegentka - Pani Targońska wzbogaciła zajęcia prezentacją multimedialną o opiekunie i przyjacielu dzieci, jakim był Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit.

W pierwszej części spotkania zgromadzili się uczniowie z klas IV – VI, w drugiej części uczestniczyli gimnazjaliści. Zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem było duże, padało z ich strony mnóstwo pytań, na które  otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Dyskusja była ożywiona, wszyscy wymieniali swoje poglądy na temat  nieocenionego wkładu Janusza Korczaka w walkę o emancypację i uznanie praw dzieci do szacunku, miłości, zabawy, nauki i bezpieczeństwa.

Spotkanie było dla wszystkich prawdziwą przyjemnością. Mogliśmy się poczuć bliżej tej wspaniałej postaci, jaką jest bez wątpienia Janusz Korczak – mogliśmy wspólnie uczyć się "Czuć jak dziecko, myśleć jak Stary Doktor".

Na pewno większość z przekazanych informacji pozostanie w pamięci ponad 100 uczestników spotkania, a na pytanie o Janusza Korczaka będą potrafili  odpowiedzieć nie tylko, że był on lekarzem, pisarzem i poświęcił całe swoje życie dzieciom, a nawet opowiedzą z rozmachem o jego działalności i twórczości.

Serdecznie dziękuję dyrekcji szkoły i nauczycielom za współpracę w organizacji spotkania.

konkurs0005konkurs0019konkurs0027konkurs0031konkurs0033konkurs0037konkurs0038

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Mieszkanie
poniedziałek, 09 czerwca 2025
noimage
Koszenie trawy kosą spalinową
poniedziałek, 09 czerwca 2025
noimage
Sprzedam Audi A4 B6
niedziela, 08 czerwca 2025