Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 sierpnia 2022 imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Robert Mazurek: PUK niech zajmie się pracami nad konkurencyjnością swojej oferty

sobota, 19 maja 2012 08:00

Skarga PUK na radnego Robert MazurkaPodczas majowej (10.05) sesji rady miasta, Zarząd oraz działające przy Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim Związki Zawodowe złożyły na ręce przewodniczącego Jacka Piekutowskiego protest przeciwko działaniom radnego Roberta Mazurka.

„Stanowczo protestujemy przeciw działaniu radnego Roberta Mazurka prowadzącemu na XVIII sesji agitację na rzecz firmy Ekolider. Promowanie firm mające siedzibę poza Radzyniem, zatrudniające mieszkańców innych miejscowości, płacących podatki do budżetu innych miast na pewno nie jest z korzyścią dla kasy radzyńskiego urzędu. Dziwimy się temu, że pan Robert Mazurek, spośród 4 firm prowadzących działalność w zakresie wywozu odpadów komunalnych z terenu Radzynia w tym 2 z terenu miasta, reklamuje tylko jedną mającą siedzibę poza terenem powiatu radzyńskiego" - czytamy w nadesłanym piśmie.

Przypomnijmy, podczas lutowej (29.02) sesji rady miasta, radny Mazurek zgłosił wniosek, aby bliżej przyjrzeć się różnicy stawek za wywóz nieczystości pomiędzy firmą PUK a firmą Ekolider. Jak stwierdził, za opróżnienie pojemnika 1,1 m3 w radzyńskim PUK-u pobierana jest opłata około 150 zł, a w firmie Ekolider tylko 55 zł, dopytując ponadto skąd bierze się taka różnica?

W odpowiedzi burmistrz stwierdził, że jeżeli PUK stosuje ceny wyższe niż inni odbiorcy, to jest to kłopot PUK-u. Dodał również, że póki co, spółce nie grozi upadłość.
Na kolejnej sesji (30.03) kolejny wniosek Mazurka, tym razem złożony w sprawie wywozu nieczystości. Dotyczył zmiany firmy odbierającej śmieci z Urzędu Miasta i wszystkich jednostek podległych magistratowi (z PUK na Ekolider).

- Zdecydowałem się na to mając na uwadze słowa Burmistrza o bardzo dobrej kondycji PUK-u, a także kierując się korzyściami (w tym przypadku konkretnymi oszczędnościami) płynącymi dla miasta. Celowo przy tym pominąłem pozostałe dwie firmy prowadzące działalność w zakresie wywozu odpadów komunalnych z terenu Radzynia Podlaskiego, gdyż ich oferta jest zbliżona do oferty PUK-u – tłumaczy Mazurek.

- Po tym moim wniosku zarzuca mi się, że agituję na rzecz firmy Ekolider. Jest to kompletna bzdura, gdyż nie mam w tym żadnego interesu. Jedynymi działaniami, jakie prowadzę to agitacja na rzecz mieszkańców Radzynia Podlaskiego, którzy to okazali mi zaufanie i powierzyli mandat radnego. To oni poprosili mnie o interwencję w tej sprawie, i to tylko ich dobro leży mi na sercu. Chcę po prostu, aby w czasach wszechobecnych podwyżek żyło im się lepiej. Jednocześnie jestem zbulwersowany działaniami PUK-u, który w tak trudnych czasach w sposób wręcz bezwzględny i przedmiotowy obchodzi się z mieszkańcami Radzynia Podlaskiego. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie pojawiła się zdrowa konkurencja, gdyby nie okazało się, że oferta Ekolidera jest po prostu korzystniejsza – wyjaśnia radny.

- Zarzuty utraty miejsc pracy w naszym mieście, jakie są mi stawiane we wspomnianym piśmie, są dla mnie śmieszne. PUK niech zajmie się pracami nad konkurencyjnością swojej oferty (i nie mam tutaj na myśli tylko stawek za wywóz nieczystości, ale również za wodę, które systematycznie są podnoszone i w tym momencie są najwyższe w całej okolicy: Łuków – 2,46 zł/ m3, Międzyrzec Podlaski – 2,17 zł/m3, Parczew – 2,85 zł/m3, Biała Podlaska – 2,19 zł/m3, Lubartów – 2,46 zł/m3, a Radzyń 3,23 zł/ m3) a nie atakowaniem osób, które występują w interesie mieszkańców naszego miasta. Takie działania zapewne będą z korzyścią nie tylko dla kasy naszego Urzędu – jak powiedziałem na Sesji Rady Miasta Radzyń Podlaski w dniu 30 marca 2012 r., ale przede wszystkim ulgą dla kieszeń wszystkich mieszkańców – kończy radny Mazurek.

 

Komentarze  

 
#1 tak trzymaćGreg 2012-05-19 08:16
I bardzo dobrze lepiej niech upadną i powstanie coś lepszego na to miejsce.
 
 
#2 Wywóz śmieciniuniek 2012-05-19 10:50
Brawo Pan Mazurek.Nareszcie jakiś radny,który działa w interesie swoich wyborców.Przy najbliższych wyborach ma Pan mój głos i mojej rodziny nawet gdybym miał się przemeldować.
 
 
#3 jaqwe 2012-05-19 12:37
Brawo panie Mazurek! :)
 
 
#4 mądre słowa!knicka 2012-05-19 13:25
Bardzo mądre słowa Panie Mazurek! Tu nikt nie atakuje PUKu, bo tam też ludzie pracują. Tu chodzi jedynie o dobro mieszkańców Radzynia, dlaczego mamy płaci za wysokie pensje pracowników Puku, a sami żyć prawie w najniższej skali. Na rynku jest konkurencja, trzeba się z tym liczyć i obniżać ceny a nie podwyższać ponad standard. Ludzi po prostu na to nie stać! Moje poparcie i moich bliskich też ma Pan w 100 %!
 
 
#5 a dlaczego PUK?qwertyu 2012-05-19 13:55
wspiera tygodnik opinie????
zamiast gazetę wydawana za publiczne pieniądze, czyli grota?

dlaczego reklamy pecu, puku i pksu są w opiniach? a dług generowany przez redakcję grota nie maleje....
 
 
#6 zamieszaniezjp 2012-05-20 15:44
Cała ta przepychanka PUK-„Ekolider”-Radny Mazurek ma prozaiczny powód. Złamana został monopolistyczna pozycja PUK-u.
PUK zachowuje się w sposób groteskowy próbując śmiesznym oświadczeniem Związków Zawodowych walczyć z konkurencją. Tu Pan Radny ma 100% racji, że trzeba dostosować swoją ofertę do konkurencji i u siebie szukać sposobów na obniżenie cen usług bo mieszkańcy nie będą mieli sentymentów i podpiszą umowy z tą firmą, która oferuje niższą cenę.
Ekolider chcąc wejść na rynek musi podyktować ceny konkurencyjne aby zyskać klientów. Pytanie czy długo tak atrakcyjne ceny utrzyma? Jak się zachowa w momencie kiedy np. PUK przestanie świadczyć usługi wywozu nieczystości stałych?
 
 
#7 zamieszanie cd.zjp 2012-05-20 15:44
Pan Radny natomiast w tym wszystkim zachowuje się jak klasyczny populista. Pełna zgoda, że dba o dobro mieszkańców jeżeli to dzięki niemu pojawiła się firma ‘Ekolider”. Chyba jednak tak nie jest. Rolą Radnego jest zabieganie zarówno o dobro mieszkańców jak i miasta jako całości. Propozycja aby Urząd podpisał umowę z tańszym „Ekoliderem” jest kuriozalna. PUK jest przecież w 100% własnością miasta i stawki jakie płacą placówki miejskie na rzecz PUK nie maja najmniejszego znaczenia. To przelewanie wewnątrz jednego systemu finansowego. Miasto w każdej chwili może zażądać wypłaty dywidendy od podległej sobie spółce. Podpisanie umowy z firmą zewnętrzną jest już wyprowadzeniem pieniędzy z tego systemu i może być uznane za działanie na niekorzyść Miasta.
Rolą Radnych jest dbanie aby firmy miejskie funkcjonowały z jak największą korzyścią dla mieszkańców, a nie jak firmy komercyjne nastawione na maksymalizację zysku i tym się Pan Radny Mazurek powinien zająć, a nie zachęcaniem do przechodzenia pod skrzydła prywatnego „Ekolidera”.
Do tego nie trzeba zachęcać ludzie doskonale sami wiedzą co mają robić, Pójdą tam gdzie taniej
 
 
#8 do zipaanonim 2012-05-20 16:11
Może to i jest wewnętrzne przelewanie pieniedzy między miastem a spółką od niego zależną, ale ja nie wyrażam zgody, aby odbywało to się przy pomocy moich (powtarzam - moich) pieniędzy wydartych mi przy pomocy zawyżonych kosztów działania tejże spółki. Nie mam zamiaru ja, a wydaje mi się że i większość mieszkańców też, finansować coś co można zrobić taniej. Jestem przekonany, że miasto używając różnych kruczków prawnych, nie przeprowadziło przetargu na wywóz śmieci z sobie podległych placówek (śmietników), bo na pewno by PUK przegrał.
 
 
#9 Pogodzić ogień z wodą.George 2012-05-20 19:47
"Bo w tym cały jest ambaras,żeby dwoje chciało naraz"-cytat z Boya Żeleńskiego pasuje do sytuacji radnych.Muszą dbać o finanse ,pilnować wpływów do miejskiej kasy i dbać o wyborców,którzy na nich głosowali.Tu potrzeba Salomonowej mądrości,aby sumiennie wywiązać się z tej roli.Nie jestem przekonany ,czy to z ludzkiego punktu widzenia możliwe jest do zrealizowania.Tu jest sprzeczność kapitału z socjalem.To jest godzenie wody z ogniem.Mój poprzednik napisał,że rolą radnych jest dbanie o firmy miejskie. Z tym "dbaniem" to różnie bywało i jest obecnie.Ile radzyńskich firm upadło na naszych oczach i wątpię,aby któremuś z urzędników zakręciła się z tego powodu łezka w oku.Dba się wybiórczo i nie posiada się odpowiednich narzędzi do obrony.Gdy wchodzi konkurencja na lokalny rynek,lub sprawa zostaje nagłośniona przez zagrożonych utratą pracy pracowników wówczas bije się na alarm i próbuje coś z tym zrobić.Nic jednak mieszkańców nie przekona tak jak otrzymana za usługę niższa faktura do zapłaty.Każda zaoszczędzona w ten sposób złotówka cieszy,każda podwyżka jest powodem do oszczędzania,albo przesłanką do zmiany na tańszego usługodawcy.
 
 
#10 do anonimazjp 2012-05-20 22:05
Szanowny anonimie nie musisz płacić żadnych rachunków na rzecz PUK, wystarczy rozwiązać z w/w Przedsiębiorstwem umowę. Podpisz umowę z "Ekoliderem" i to da najwięcej do myślenia władzom PUK. Tak powinno postąpić większość obywateli miasta. Ludzie potrafią liczyć swoje pieniądze bez pomocy Radnych. Radni natomiast niech się zajmą uzdrowieniem spółki za którą chcąc niechcąc są odpowiedzialni mimo iż są w opozycji.
 
 
#11 do zipaanonim 2012-05-21 14:53
Drogi zipie, mimo szczerych chęci, nie jestem wstanie zrealizować pańskiego pomysłu, z prostej przyczyny - brak w naszym mieście innego dostawcy wody i odbiorcy ścieków. PUK jest w tej materii monopolistą i dyktuje ceny z powietrza, chociażby stała opłata za wodomierz, za którą w okresie eksploatacji jego, kupuję PUKowi coś z 6 wodomierzy.
Jedno z czym się muszę zgodzić, to natychmiastowe rozpoczęcie procesu uzdrawiania spółki, która stała się ochronką dla pewnej kategorii obywateli i źródłem ich utrzymania, a przestaje spełniać rolę służebną mieszkańcom, którzy ją utrzymują i mają prawo żądać nawet działalności non profit.
 
 
#12 do anonimazjp 2012-05-21 16:08
Szanowny anonimie sugerując Ci rozwiązanie umowy z PUK-iem miałem na myśli oczywiście wywóz nieczystości stałych. Jeżeli chodzi o dostawę wody i odbiór ścieków to nie słyszałem aby w jakimkolwiek mieście były dwie lub więcej firm świadczących takie usługi. Zawsze jest to monopol. Ponieważ PUK jest firma miejską, a nie sprywatyzowanym Przedsiębiorstwem Komunalnym nastawionym na maksymalizację zysku mieszkańcy powinni mieć ceny na poziomie co najwyżej takim jak miasta ościenne.
Zgadzam się z Tobą w 100%, iż PUK winien pełnić rolę służebną w stosunku do obywateli, których jest własnością.
Patrząc na poziom cen dyktowanych przez tą firmę to rzeczywiście Rada i Urząd Miejski powinni sprowadzić ją na właściwe tory działania. Odnoszę wrażenie, iż to co PUK straci na śmieciach zechce sobie odbić na cenach wody i ścieków, a tam już konkurencja mu nie wyrośnie.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.