Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 sierpnia 2022 imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Gmina zdradza plany odnośnie pałacu

piątek, 30 marca 2012 08:00

Pałac PotockichKilka dni po tym, jak starosta radzyński Lucjan Kotwica otrzymał pismo z Gminy Radzyń z licznymi pytaniami odnośnie pałacu oraz z planem ewentualnego jego przejęcia, wójt Wiesław Mazurek po zapoznaniu się z odpowiedziami, zdradza swoje dalsze plany.

- Cieszę się, że pan starosta udzielił szybkiej i wyczerpującej odpowiedzi na nasze pytania dotyczące pałacu. Najważniejszą rzeczą z nadesłanej odpowiedzi jest dla mnie to, że skrzydło zachodnie pałacu wykorzystywane jest na potrzeby szkoły muzycznej i funkcja ta ma zostać zachowana. Jest dla mnie zrozumiałym, że w ten sposób pałac pozostanie własnością wszystkich mieszkańców.

Poza danymi liczbowymi, które nie kryję mają dla nas i dla naszych ewentualnych planów zagospodarowania ogromne znaczenie, ważną sprawą jest również pozytywny protokół z kontroli stanu technicznego przeprowadzonego przez konserwatora zabytków. Przedstawiono nam również kosztorys z utrzymania obiektu w skali roku, który wynosi: ogrzewanie – 150 tysięcy, całodobowy dozór pałacu, utrzymanie czystości i porządku w otoczeniu tj. park, stawy, utrzymanie zieleni – 197 712 złotych. Podsumowując jest to około 350 tysięcy złotych rocznie całkowitych kosztów związanych z pałacem, kwota ta jest kwotą, którą gmina we współpracy z innymi gminami dałaby radę wyłożyć na utrzymanie pałacu.

Bardzo istotną sprawą jest również informacja Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z delegaturą w Białej Podlaskiej z dnia 12 marca 2012 roku, mówiąca o tym, że dopuszcza adaptację pomieszczeń pałacu na potrzeby urzędu powiatowego zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi – mówi wójt gminy Radzyń Wiesław Mazurek.

Gmina ma kilka różnych pomysłów, które jak podkreśla Mazurek będą przedyskutowane na najbliższej Radzie Gminy i zostanie wybrany ten najlepszy. Jednak jak zdradza dalej wójt, dobrą rzeczą dla pałacu byłaby współpraca wszystkich radzyńskich samorządów i wspólne przejęcie budynku, bo jak twierdzi, gmina decydując się na ewentualne kroki, sama temu ogromnemu zadaniu raczej nie podoła.

Starosta radzyński Lucjan Kotwica krótko odniósł się do tej informacji: - To nierealne.

 

Komentarze  

 
#1 NierealnePablo90RP 2012-03-30 10:16
Nierealne bo czemu inne gminy maja placic za cos co nalezy donas??? Moze jeszcze poprosmy powiat lukowski aby nam dal troche swoich pieniedzy. I na litość Boską nie wprowadzajcie tam kolejnego urzedu!!!!!!
 
 
#2 blablablaszczery 2012-03-30 10:22
to jakieś brednie!!! przerost formy ponad stan panie wójcie!! skończmy tą farsę i szopkę i zacznijmy negocjacje z poważnymi inwestorami a nie bajkopisarzami no ludzie powiat i gmina biedna jak mysz a tu jednemu się zachciało w pałacu urzędować.Czemu nie podał pan wójt za co wyremontuje pałac? Po prostu kolejna propagandowa akcja!!!
 
 
#3 popierammeduza38 2012-03-30 10:25
Zgadzam się w 100% z Pablo90RP, wystarczy tam już urzędów. Był jeden to widzieliśmy co po sobie zostawił, a co mówić jakby tam weszły trzy? Z resztą nie o to w tym chodzi, pałacu szkoda na jakieś urzędy, biura itd. On nie może się tylko nazywać "perełką Lubelszczyzny" on naprawdę musi nią być.
 
 
#4 RE: Gmina zdradza plany odnośnie pałacuspid 2012-03-30 11:58
co to za suma, czy miasta nie stać na utrzymanie pałacu? więcej kasy rozkradną urzędnicy niż wynosi koszt utrzymania
 
 
#5 sny o potędzezjp 2012-03-30 13:02
Pan Wójt i Urząd Gminy to niech się zajmą tym do czego są powołani, a nie marzeniami i "snami o potędze". Równie dobrze mogliby wystąpić o przesłanie specyfikacji i cennika najnowszego modelu "Ferrari". Tak samo Pana Wójta stać na jego zakup jak i na przejęcie pałacu
 
 
#6 HONORSOWA 2012-04-01 19:57
Podziękujmy WÓJTOWI - JAKO JEDYNY myśli o czymś co jest naszym DZIEDZICTWEM...
co mamy a NIE POTRAFIMY tego utrzymać we władaniu - czy MIASTO -WŁADZE MIASTA- NASI WYBRAŃCY --nie potrafią się zająć swoimi włościami ??? CO TO ZA GOSPODARZ !!!? pamiętajmy że sprzedaje się TYLKO 1 RAZ !!! pieniądze - dzisiaj są a jutro ich niema !!. NIE MACIE POMYSŁU ?! POPROŚCIE - TYCH CO CHCĄ COŚ ZROBIĆ.. ALE PAMIĘTAJMY ŻE NIE MYLĄ SIĘ CI - CO NIC NIE ROBIĄ!!! WÓJCIE - DO DZIEŁA !!!!
 
 
#7 HONORSOWA 2012-04-01 19:57
Podziękujmy WÓJTOWI - JAKO JEDYNY myśli o czymś co jest naszym DZIEDZICTWEM...
co mamy a NIE POTRAFIMY tego utrzymać we władaniu - czy MIASTO -WŁADZE MIASTA- NASI WYBRAŃCY --nie potrafią się zająć swoimi włościami ??? CO TO ZA GOSPODARZ !!!? pamiętajmy że sprzedaje się TYLKO 1 RAZ !!! pieniądze - dzisiaj są a jutro ich niema !!. NIE MACIE POMYSŁU ?! POPROŚCIE - TYCH CO CHCĄ COŚ ZROBIĆ.. ALE PAMIĘTAJMY ŻE NIE MYLĄ SIĘ CI - CO NIC NIE ROBIĄ!!! WÓJCIE - DO DZIEŁA !!!!
 
 
#8 ODPOWIEDZIALNOŚĆSOWA 2012-04-01 20:29
KOLEJNA SPRAWA- PYTANIE - CZY RENOWACJA PARKANU -MURU DO OKOŁA PARKU TO PRZEMYŚLANA I ODPOWIEDZIALNA INWESTYCJA ?? CHODZI MI O TO NA JAKI CZAS -WYKONANE PRACE PRZYNIOSĄ EFEKT ?? CZY NIE TRZEBA BĘDZIE POPRAWIAĆ TYCH PRAC ZA 3-4 LATA ?!! I KTO WEZMIE ZA TE KOSZTA ODPOWIEDZIALNOŚĆ ??? - TU SĄ KOSMICZNE CENY . A MOŻE JEŻELI NAS NIE STAĆ ( NAS CZYLI MIESZKAŃCÓW RADZYNIA)NA KOMPLEKSOWĄ RENOWACJĘ A MOŻE NAWET WYKONANIE NOWEGO PARKANU - ZRÓBMY CZĘŚĆ ALE KONKRETNIE !!!!. DO WYKONANIA KOLEJNYCH RENOWACJI LUB POPRAWEK TRAEBA BĘDZIE ZBURZYĆ TO CO TERAZ PPOWSTANIE CZYLI CHODNIKI ITD.ŁATWO WYDAJE SIĘ CUDZE PIENIĄDZE . KADENCJA MIJA . A CZAS POKAŻE CZY ZAPADŁY ODPOWIEDZIALNE DECYZJE CO DO KONKRETNYCH INWESTYCJI ...
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.