Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 września 2019 imieniny: Jonasza, Mateusza

Już niedługo

Agata Karczewska - koncert indie folk, country image
Agata Karczewska - koncert indie folk, country, 21.09.2019, 20:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Zakaz palenia - od 15 listopada obowiązuje w całej Polsce

Karol Niewęgłowski   
wtorek, 16 listopada 2010 15:57

zakazOd 15 listopada 2010 roku POLSKA WOLNA OD DYMU TYTONIOWEGO!

 

15 listopada 2010 – Główny Inspektor Sanitarny rusza z ogólnopolską kampanią medialną na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Kampania potrwa do 31 grudnia 2010 roku, a przygotowany w niej spot będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.

Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które wchodzą w życie 15 listopada. Strefy  bezdymne powstają w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno – rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi luz zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.

Według badań GATS z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów ludzi – 34% mężczyzn (5,2 miliona) i 21% kobiet (3,5 miliona). 44% Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34% dorosłych Polaków. Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88%), restauracjach i kawiarniach (51%) oraz w domu (28%).

Kampania jest jednym z elementów projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” realizowanego w Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Pomysł projektu powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce. Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundacji Bloomberga (Bloomberg Philanthropies), które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.

Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie www.mz.gov.pl

 

Więcej informacji udzielają:

Jan Bondar i Tomasz Misztal

Rzecznicy prasowi GIS

tel. 723 996 214, 504 996 353

 

Joanna Skowron

Kierownik projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”

tel. +48 22 536 13 31

 

Komentarze  

 
#1 Huraa!drawer 2010-11-16 18:39
Nareszcie bez dymu w lokalach!
 
 
#2 do Drawerka:)M21 2010-11-16 21:48
ale nie wszystkich :roll: Pozdrawiam :-)
 
 
#3 tak?drawer 2010-11-16 22:40
a gdzie można?
 
 
#4 :)M21 2010-11-16 23:26
:lol: byłeś dziś w takim jednym :roll:
 
 
#5 Gdzie można?Drugi Admin 2010-11-16 23:29
Wyżej przedstawioną informację z prośbą o jej umieszczenie otrzymaliśmy od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radzyniu Podlaskim. Ja od siebie dodam, że o miejscach przeznaczonych do palenia ustawa mówi tak: "...miejsce do palenia musi być oddzielnym, szczelnie zamykanym pomieszczeniem z mechaniczną wentylacją lub systemem filtracyjnym. I działać tak, by dym nie przenikał do innych pomieszczeń. Co więcej, palarnia musi być usytuowana tak, by nikt, kto nie chce do niej wejść, nie musiał tego robić - nie może być więc np. częścią korytarza albo przedsionkiem toalety".
 
 
#6 dym na wolnym powietrzu.007 2010-11-16 23:56
Czyli z tego wniosku co piszesz 2dmin że zakaz obowiązuje też na balkonie bloku (budynek wielorodzinny) więc już nie mogę sobie wyjść na balkonik zapalić bo truję sąsiada . Albo sory sąsiad zapalisz? mamy szczęście jak sąsiad pali. Ale co nam z ustawy skoro niema aktów wykonawczych .!!
Pozdrawiam niepalących.
 
 
#7 orleta123orleta123 2010-11-19 11:16
Ustawa jest ok.Wszystkim niepalącym dołożyć do pensji,renty,emerytury i każdemu gdziesię tylko da.Coś o tym wiem ,ponieważ sam paliłem.
Pozdrawiam niepalących i zachęcam do rzucenia palących.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.