Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 lipca 2024 imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna

Zapraszamy na XLI Dni Karola Lipińskiego

Agnieszka Jeż   
piątek, 14 czerwca 2024 06:00

PlakatWe wtorek 18 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Zygmunta Pietrzaka (PSM I st.)  wystąpią Eva Zavaro – skrzypce i Clément Lefebvre – fortepian. Koncert kameralny „NOTTURNO” zainauguruje „XLI Dni Karola Lipińskiego”.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jakub Jakubowski. Kierownictwo organizacyjne objęła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL. Współorganizatorami wydarzenia są: Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Lipińskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Lipińskiego i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.

W programie koncertu znalazły się utwory Gabriela Fauré (Kołysanka i  Sonata e-moll, op.108 nr 2na skrzypce i fortepian), Karola Szymanowskiego (Kołysanka d'Aitacho Enia op. 52, Sonata d-moll op.9 na skrzypce i fortepian oraz Nokturn i Tarantella op.28) i Karola Lipińskiego (Souvenir de la Mer Baltique cis-moll op. 19).

Festiwal dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024 oraz  ze środków Funduszu Promocyjnego ZAW STOART. Wsparcia finansowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz firmy i instytucje: Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim,  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski,  SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ sp. z o. o., POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

Eva Zavaro studiowała w Konserwatorium Paryskim i Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium. Otrzymała Nagrodę G. Enescu od Stowarzyszenia Kompozytorów Francuskich, Nagrodę Fundacji Engie za swój dorobek muzyczny oraz I nagrodę i nagrodę specjalną w Johannes Brahms International Competition w Austrii. W 2021 roku nominowana była do francuskiej nagrody Victories of Classical Music w kategorii Objawienie. Jako solistka i kameralistka występowała na festiwalach i recitalach we Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Rosji, Czechach, Austrii i Japonii. Jest współzałożycielką kwartetu smyczkowego Quatuor Daphnis.

Eva gra na XVIII-wiecznych skrzypcach, uprzejmie jej pożyczonych przez prywatnego mecenasa.

Clément Lefebvre ukończył Konserwatorium Paryskie. Jest laureatem miȩdzynarodowego konkursu Long-Thibaud-Crespin 2019 w Paryżu i zwycięzcą Miȩdzynarodowego konkursu James Mottram 2016 w Manchesterze.

Wystȩpuje na wielkich estradach francuskich (Roque d’Athéron, Folle Journée w Nantes, Radio France) oraz poza granicami kraju (Dublin, Pekin, Berlin, Amsterdam, Bruksela).

Jako solista współpracuje z Royal Liverpool Philharmonia, Orchestre National de France, Orchestre National w Metzu oraz Brazylijską Orkiestrą Narodową, a jako kameralista z  P. Bernoldem, A. Quefféleciem, A. Kobekiną, O. Patey, P. Bianconi, E. Zavaro i  G. Chilemme. Jest też członkiem duetu fortepianowego z Alexandre Lory.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Inteligentne gniazdo google
Inteligentne gniazdo google
czwartek, 18 lipca 2024
Ziemniaki mÅode Vineta i Riviera
Ziemniaki młode Vineta i Riviera
poniedziałek, 15 lipca 2024
noimage
Pługi
środa, 24 lipca 2024