Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 czerwca 2024 imieniny: Aliny, Brunona

Zapraszamy na 40. Jubileuszowe Dni Karola Lipińskiego

Agnieszka Jeż   
czwartek, 21 września 2023 06:00

Koncert Muzyki PolskiejW niedzielę 24 września o godz. 16.30 w sali widowiskowo-kinowej Oranżeria ROK wystąpi Qingzhu Weng – laureat III Nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, któremu na fortepianie towarzyszyć będzie Michał Francuz.

KONCERTEM MUZYKI POLSKIEJ zainaugurujemy 40. Jubileuszowe Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Kierownictwo organizacyjne objęła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL. Współorganizatorami wydarzenia są: Radzyński Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia finansowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz radzyńskie firmy i instytucje: dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski,  SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ sp. z o. o., POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

Qingzhu Weng pochodzi z Chin. Studiuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, a jego profesorem jest Krzysztof Węgrzyn. Wcześniej kształcił się w Shanghai Conservatory of Music i Xiamen Music School w Chinach. Jest laureatem wielu nagród, w tym I miejsca w Ysaye Interna¬tional Music Competition w Belgii (2018), I miejsca w Mirecourt International Violin Competition we Francji (2018), II miejsca w the International Johann Sebastian Bach Competition w Niemczech (2022).

Występował jako solista z Frankfurt Radio Symphony, NDR Radiophilharmonie, Pforzheim Chamber Orchestra, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Kammerphilharmonie Frankfurt i Kremeratą Balticą.

W ramach trasy koncertowej Laureatów Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu wystąpił z Orkiestrami m.in. Filharmonii Poznańskiej,  Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Orkiestra oraz Filharmonii Opolskiej a także z recitalami w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie – Nowa Miodowa.

W sezonie 2024/25 będzie artystą-rezydentem Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli.

 

Michał Francuz – to pianista, kameralista, pedagog. Obecnie wykłada w Katedrze kameralistyki Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, której jest absolwentem.  Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również koncertował w USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indiach i Wietnamie.

Pianista regularnie współpracuje niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi. Artysta zapraszany jest do udziału w prestiżowych imprezach muzycznych takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na szczytach w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Międzynarodowy Festiwal Les Folles Journes – Chopin Open w Warszawie, Festival Culturel Intermational de Musique Symphonique w Algierii, Poznańska Wiosna Muzyczna, Chopin w Barwach jesieni w Antoninie i wielu innych.

Artyści wykonają Polonez D-dur op. 9 nr 3 K. Lipińskiego, Sonatę a-moll op. 13, I.J. Paderewskiego, Partitę na skrzypce i fortepian W. Lutosławskiego oraz Legendę op. 17 i Polonez D-dur op. 4.H. Wieniawskiego.        

W ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbędą się jeszcze 3 koncerty:

  • • 8 października zapraszamy do Kościoła p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim na KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ w wykonaniu Agny Bryjan – sopran (pseudonim artystyczny radzynianki Agnieszki Kadłubowskiej) i Kwintetu smyczkowego Kwartemia Plus
  • • 12 października w radzyńskiej Oranżerii w koncercie neoROMANTYCZNIE MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE wystąpią: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet oraz Marek Toporowski – fortepian historyczny z XIX wieku,
  • • 12 listopada również w radzyńskiej Oranżerii odbędzie się koncert TANGO TO SMUTEK, KTÓRY SIĘ TAŃCZY w wykonaniu zespołu Cuarteto Re!Tang.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE.

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2023-09-22 07:39
To już 40 lat! Najdłużej obecna w naszym mieście impreza kultury wysokiej, od 23 lat pod egidą Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego wcześniej pod kierunkiem niezapomnianego Zygmunta Pietrzaka, od 7 lat pod kierownictwem organizacyjnym i artystycznym niestrudzonej Prezes Zarządu RTM Agnieszki Jeż. Koncerty jubileuszowe zapowiadają się bardzo interesująco
 
 
#2 1paznokieć 2023-09-23 10:30
Dobrze, że to pod egidą RTM, bo gdyby było pod ROK to do tej pory już pewnie wyczerpałaby się formuła
 
 
#3 #2eSPe 2023-09-23 21:28
Samo parcie na szkło nie wystarczy, aby organizować imprezę muzyczną tak znakomitą, że od 40 lat święci triumf. Trzeba jeszcze znać się na muzyce.
 
 
#4 śmieszne???waluś 2023-09-24 00:33
paznokieć ??? od samj ksywy różnie się myśli !!!a odnośnie Pana Roberta to najlepszy dyrektor ROK odkąd pamiętam a mam swoje lata. Pozdrawiam.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Karton ubrań dla chłopca 122/128
sobota, 08 czerwca 2024
Volkswagen Passat 1.9TDI sedan
Volkswagen Passat 1.9TDI sedan
piątek, 07 czerwca 2024
MaltaÅczyki
Maltańczyki
niedziela, 16 czerwca 2024