Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 grudnia 2023 imieniny: Waldemar, Damazy

Zapraszamy na 40. Jubileuszowe Dni Karola Lipińskiego

Agnieszka Jeż   
czwartek, 21 września 2023 05:00

Koncert Muzyki PolskiejW niedzielę 24 września o godz. 16.30 w sali widowiskowo-kinowej Oranżeria ROK wystąpi Qingzhu Weng – laureat III Nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, któremu na fortepianie towarzyszyć będzie Michał Francuz.

KONCERTEM MUZYKI POLSKIEJ zainaugurujemy 40. Jubileuszowe Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Kierownictwo organizacyjne objęła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL. Współorganizatorami wydarzenia są: Radzyński Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia finansowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz radzyńskie firmy i instytucje: dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski,  SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ sp. z o. o., POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

Qingzhu Weng pochodzi z Chin. Studiuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, a jego profesorem jest Krzysztof Węgrzyn. Wcześniej kształcił się w Shanghai Conservatory of Music i Xiamen Music School w Chinach. Jest laureatem wielu nagród, w tym I miejsca w Ysaye Interna¬tional Music Competition w Belgii (2018), I miejsca w Mirecourt International Violin Competition we Francji (2018), II miejsca w the International Johann Sebastian Bach Competition w Niemczech (2022).

Występował jako solista z Frankfurt Radio Symphony, NDR Radiophilharmonie, Pforzheim Chamber Orchestra, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Kammerphilharmonie Frankfurt i Kremeratą Balticą.

W ramach trasy koncertowej Laureatów Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu wystąpił z Orkiestrami m.in. Filharmonii Poznańskiej,  Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Orkiestra oraz Filharmonii Opolskiej a także z recitalami w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie – Nowa Miodowa.

W sezonie 2024/25 będzie artystą-rezydentem Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli.

 

Michał Francuz – to pianista, kameralista, pedagog. Obecnie wykłada w Katedrze kameralistyki Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, której jest absolwentem.  Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również koncertował w USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indiach i Wietnamie.

Pianista regularnie współpracuje niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi. Artysta zapraszany jest do udziału w prestiżowych imprezach muzycznych takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na szczytach w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Międzynarodowy Festiwal Les Folles Journes – Chopin Open w Warszawie, Festival Culturel Intermational de Musique Symphonique w Algierii, Poznańska Wiosna Muzyczna, Chopin w Barwach jesieni w Antoninie i wielu innych.

Artyści wykonają Polonez D-dur op. 9 nr 3 K. Lipińskiego, Sonatę a-moll op. 13, I.J. Paderewskiego, Partitę na skrzypce i fortepian W. Lutosławskiego oraz Legendę op. 17 i Polonez D-dur op. 4.H. Wieniawskiego.        

W ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbędą się jeszcze 3 koncerty:

  • • 8 października zapraszamy do Kościoła p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim na KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ w wykonaniu Agny Bryjan – sopran (pseudonim artystyczny radzynianki Agnieszki Kadłubowskiej) i Kwintetu smyczkowego Kwartemia Plus
  • • 12 października w radzyńskiej Oranżerii w koncercie neoROMANTYCZNIE MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE wystąpią: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet oraz Marek Toporowski – fortepian historyczny z XIX wieku,
  • • 12 listopada również w radzyńskiej Oranżerii odbędzie się koncert TANGO TO SMUTEK, KTÓRY SIĘ TAŃCZY w wykonaniu zespołu Cuarteto Re!Tang.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE.

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2023-09-22 06:39
To już 40 lat! Najdłużej obecna w naszym mieście impreza kultury wysokiej, od 23 lat pod egidą Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego wcześniej pod kierunkiem niezapomnianego Zygmunta Pietrzaka, od 7 lat pod kierownictwem organizacyjnym i artystycznym niestrudzonej Prezes Zarządu RTM Agnieszki Jeż. Koncerty jubileuszowe zapowiadają się bardzo interesująco
 
 
#2 1paznokieć 2023-09-23 09:30
Dobrze, że to pod egidą RTM, bo gdyby było pod ROK to do tej pory już pewnie wyczerpałaby się formuła
 
 
#3 #2eSPe 2023-09-23 20:28
Samo parcie na szkło nie wystarczy, aby organizować imprezę muzyczną tak znakomitą, że od 40 lat święci triumf. Trzeba jeszcze znać się na muzyce.
 
 
#4 śmieszne???waluś 2023-09-23 23:33
paznokieć ??? od samj ksywy różnie się myśli !!!a odnośnie Pana Roberta to najlepszy dyrektor ROK odkąd pamiętam a mam swoje lata. Pozdrawiam.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Układanie kostki brukowej
sobota, 09 grudnia 2023
noimage
kupie wkretarke
niedziela, 10 grudnia 2023